KOŠICE. V Univerzitnej nemocnici L. Pasteura v Košiciach ošetrili od 6. januára po pádoch na ľade 102 pacientov, ďalší prišli na urgentné príjmy s omrzlinami.
Väčšinou prišli so zlomeninami končatín, podvrtnutými členkami či narazenými hlavami a chrbticami. Hospitalizovať museli 14 z nich.
Za posledné dva dni prišlo 33 ľudí, pričom hospitalizovali štyroch, informovala Ivana Stašková z Univerzitnej nemocnice L. Pasteura.
Pokiaľ ide o omrzliny, za posledný týždeň ošetrili šesť pacientov.
Najistejšie je privolať záchranárov
Hovorca Záchrannej služby Košice Igor Krupa radí, ako pri páde postupovať.
„Prvá pomoc, ak sme svedkom pádu inej osoby, napríklad na zľadovatenom chodníku, je v prvom rade dbať na vlastnú bezpečnosť a nešmyknúť sa na danom mieste tiež. Opatrne pristúpiť k poranenému, zvlášť, ak sa nedokáže postaviť sám. Začať s ním komunikovať, jednoduchými otázkami sa dozvedieť, čo sa stalo a čo konkrétne ho bolí," radí hovorca.
Ak je pravdepodobné, že vedomie, dýchanie ako aj krvný obeh, teda hlavné životné funkcie, sú zachované, treba sa ďalej zamerať na zranenú oblasť.
"Ak je poranená končatina v neprirodzenom postavení, je pravdepodobne zlomená a pacient bude veľmi bolestivo reagovať na akýkoľvek pokus o pohyb. V takom prípade neodporúčame s daným miestom hýbať, práve naopak, zabránime pohybu, zabezpečíme čo možno najlepší tepelný komfort a okamžite privoláme záchrannú službu telefonátom na tiesňovú linku 155 alebo 112. Pri ľahšom poranení stačí obmedziť pohyb končatiny na minimum a taktiež privolať pomoc,“ dodal Krupa.
Najlepšia prevencia je nespadnúť
Pri páde na rovine si pacienti najčastejšie zvyknú podvrtnúť členok, naraziť kostrč, poraniť zápästie, no stávajú sa aj prípady, keď zhodou okolností dochádza k zlomeninám predkolení, krčka stehenných kostí, predlaktí či k vykĺbeniam ramena alebo úrazom hlavy.
Rozsah a závažnosť poranení je v priamom súvise s rýchlosťou a energiou, pri akej k pádu dôjde.
Čím vyššia rýchlosť, ako napríklad pri behu na autobus, tým hrozia závažnejšie poranenia.
Prevencia vzniku úrazov v týchto prípadoch je vyhnúť sa akémukoľvek pádu.
Ak je nutné prechádzať po neupravenej zľadovatenej ceste, je dôležité dbať na správnu obuv, ideálne daný úsek prejsť pridržaním sa o zábradlie, starším ľuďom odporúčajú tieto miesta prejsť s inou osobou.
Pokiaľ je to možné, najlepšie je dané klzké miesto obísť, napríklad po trávnatej ploche.
Pri omrzlinách je dôležité postupné ohrievanie
Pri omrzlinách je takisto najlepšia prevencia.
Najnáchylnejšími časťami tela na vznik omrzlín sú koncové, tzv. akrálne časti tela ako prsty, nos, uši či ústa.
Preto je veľmi dôležité ich pred pôsobením chladu chrániť primeraným oblečením. Prvá pomoc je postupné ohrievanie, s dôrazom práve na slovo postupné.
Prerušiť bezodkladne pôsobenie chladného počasia, podávať teplé nápoje a v prípade výskytu pľuzgierov vyhľadať odbornú pomoc, radia záchranári.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári