KOŠICE. Zástupkyňa primátora Renáta Lenártová, starostovia mestských častí, ale aj zástupcovia ruskej ambasády v Bratislave, či členovia Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov prišli vo štvrtok popoludní na Námestie osloboditeľov, aby si položením vencov a kvetín pripomenuli 72. výročie oslobodenia mesta.
Na akcii sa zúčastnilo niekoľko desiatok prevažne starších ľudí.
Atmosféru dotvárala nastúpená jednotka mestskej polície a v podaní dychovky zaznela i štátna hymna.
Pri mohyle stáli dvaja členovia klubu vojenskej histórie v replikách uniforiem vojakov Červenej armády.
Viacerí účastníci akcie využili možnosť a urobili si s nimi fotku na pamiatku.
Osekal symboly
Pamätník na Námestí osloboditeľov, kde sa každoročne koná pietna spomienka na oslobodenie Košíc je aj miestom, ktoré sa spája s menej populárnym obdobím histórie Košíc a Československa.
Pre odporcov komunizmu je totiž jedným zo symbolov takmer 40-ročnej okupácie Československa sovietskymi vojskami.
Naposledy bolo okolo pamätníka mimoriadne rušno koncom leta minulého roku, keď z neho neznámy páchateľ osekal symboly komunistickej moci – kosáky, kladivá a päťcípe hviezdy.
Polícia zo začiatku na základe udania stíhala kontroverzného košického výtvarníka Petra Kalmusa. Nakoniec však prokurátor stíhanie zrušil.
Vyšetrovateľ totiž nedokázal vyprodukovať dôkaz, na základe ktorého by bolo možné Kalmusa z tohto činu obviniť.

Pamätník postavili už pred koncom vojny
Pamätník na Námestí osloboditeľov začali stavať vojaci Červenej armády už niekoľko mesiacov po oslobodení, v apríli 1945.
Slávnostne bol odhalený o necelé tri mesiace neskôr. Na jeho mieste bolo po vstupe armády do mesta pochovaných 14 padlých vojakov.
Neskôr však ich telá exhumovali a pochovali na verejnom cintoríne.
Červená armáda obsadila Košice ako prvé väčšie mesto na území vtedajšieho Československa 19. januára 1945.

Reakcia Petra Kalmusa na facebooku
K spomienkovej akcii sa pripojil aj výtvarník Peter Kalmus, ktorého ešte nedávno polícia vinila z poškodenia pamätníka na Námestí osloboditeľov. Neprišiel však osobne. Vyjadril sa prostredníctvom odkazu na sociálnej sieti.
„Práve na pomník nalepili kosáky a kladivá, priniesli policajné zátarasy, bomby s plynom...o dve hodiny príde smerácka vrchnosť k pomníku opäť dokazovať, že tí mladí vojaci, ktorí boli počas 2.svetovej vojny zabití, boli bolševici. Nie neboli. Boli to židia, kresťania, ateisti, moslimovia. Česť ich pamiatke, fuj šíreniu boľševickej ideológie,“ napísal Kalmus.

Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári