O dnešných deťoch sa vo všeobecnosti hovorí, že sú rozmaznané, že neuznávajú autority a nechcú pomáhať druhým.
Ale možno je všetko inak. Dokázalo to aj množstvo mladých ľudí, ktorých dobré skutky neprešli bez povšimnutia a boli nominované na Detský čin roka 2016.
Organizátori dostali veľké množstvo listov, ktoré opisovali rôzne dobré skutky spolu 5317 detí, čo buď individuálne alebo v kolektíve pomohli blízkym, či ľuďom úplne neznámym, ochránili zvieratá i prírodu...
Výberová komisia a Občianske združenie Detský čin roka vybrali 35 nominácií v siedmich kategóriách: Záchrana života, Pomoc v rodine, Pomoc rovesníkom, Pomoc iným ľuďom, Pomoc prírode, Dobrý nápad a Cena Sašky Fischerovej – Malý Veľký čin.
Množstvo listov prišlo aj z východného Slovenska a v dvoch kategóriách malí východniari aj zvíťazili.
Za pozornosť však stoja aj nominovaní, ktorí si síce cenu neodniesli, ale dobrý pocit z pomoci zostal.
Prváčik Samko pomáhal pri záchrane dedka
Samko Bezák z Bardejova bol ešte len prváčik, keď pomohol zachrániť svojho dedka.
Stalo sa to počas predvlaňajších vianočných prázdnin, ktoré Samko trávil u starých rodičov. Tí bývajú pri lese, neďaleko dediny.
„V pondelok večer po Vianociach psy veľmi brechali. Aj náš Tobi, ktorého máme dnu v dome. Dedko vypustil Tobiho vonku. Po chvíli dedko išiel po Tobiho. On sa však neozýval, tak ho dedko išiel hľadať okolo domu. Všade bola tma. Začul som hrozný krik môjho dedka. Povedal som babke, že dedko veľmi kričí. Babka aj ja sme vybehli von. Videli sme dedka ako skrčený ide k nám a kričal, že ho prepadli a že máme volať záchranku a políciu,“ opisoval dramatickú situáciu malý žiačik.
Starký veľmi krvácal, pretože ho ktosi niekoľkokrát pichol nožom. Babka povedala Samkovi, že musí tlačiť dedkovi dve rany. On nezaváhal.
„Tak som silne tlačil takými vankúšikmi tie rany. Aj babka mu tlačila rany. Popri tom sme sa ešte rozprávali s tetou po telefóne, ktorá nám hovorila, čo máme robiť. Veľmi som sa bál, neplakal som, len som tlačil rany tak silno, až ma ruky boleli,“ vysvetľoval Samko.
Situácia bola komplikovaná, pretože jeho dedko bral lieky na riedenie krvi, navyše sa k nim pre zlé počasie nevedeli dostať záchranári. Trvalo hodinu, kým babku s vnukom vystriedali profesionáli.
Dedko naozaj ušiel hrobárovi z lopaty. Mal prepichnuté pľúca aj črevá, museli ho dvakrát operovať.
Za svoj život vďačí aj vnukovi. Samko sa stal víťazom kategórie Záchrana ľudského života.

Žiaci rozveseľujú starkých v hospici
Žiaci zo Základnej školy v Chminianskej Novej Vsi ukázali, že majú veľké srdce a súcit so starými ľuďmi.
Všetko sa začalo pečením medovníčkov pred Vianocami.
„Tak ako každý rok sme s triednou učiteľkou, spolužiakmi a mamkami piekli vianočné medovníčky. Ani neviem, komu to zišlo na um, že časť medovníčkov môžeme odniesť do hospicu starkým, ktorí tu dožívajú svoj život. Neviete si ani predstaviť tú radosť v ich očiach,“ napísala ôsmačka Lucia Šarišská.
Priateľstvo medzi deťmi a obyvateľmi hospicu pokračovalo v marci.
„Chceli sme ich potešiť čítaním príbehov z Biblie. Len čo sme im prečítali prvý príbeh, jedna babička zobrala knihu a začala čítať nám, ďalšia nám začala spievať, iná doniesla cukríky. Neskôr začali rozprávať svoje životné príbehy z detstva. Len sme tak sedeli s otvorenými ústami a počúvali neuveriteľné príbehy. Nečakali sme, že nás tak rýchlo a s láskou prijmú medzi seba. Každý deň počas celého týždňa sme od nich odchádzali s plnými hlavami neuveriteľných dobrodružstiev a srdcami plnými nových príjemných pocitov,“ opísala Lucia, ktorá so spolužiakmi zvíťazila v kategórii Dobrý nápad.
A dobrou správou je, že priateľstvo so starkými pokračuje.

Viktória zachraňovala spolužiačku s astmou
V kategórii Záchrana ľudského života bola nominovaná aj Viktória Chovanová zo Základnej školy v Rozhanovciach.
Dnes už deviatačka pomáhala zachraňovať spolužiačku, ktorá dostala astmatický záchvat.
„V ten deň sme mali tvorivé dielne v neďalekom kultúrnom dome, keď Lucka, žiačka 8.A triedy, začala kolabovať. Dievča ledva dýchalo, nevedelo zo seba vydať ani pol súvislej vety. Uložili sme ju do stabilizačnej polohy a kolegynka odbehla do školy po auto, že ju odvezie k rodičom. Bledá Lucka sa v panike postavila a bľabotala, že ide za Viki, jej spolužiačkou, že ona jej pomôže. Vbehol som do sály, zavolal Viki. Hneď vedela, koľká bije! Informovala ma, že Lucka má astmatický záchvat a treba jej dať inhalátor. Ten však bol v škole. Vika však vbehla do sály a doniesla igelitové vrecúško. Priložila ho k ústam Lucke a navigovala ju, čo má robiť. Po niekoľkých vdychoch sa jej vrátila červeň do líc a konečne mohla aspoň trošku dýchať,“ opísal situáciu učiteľ Imrich Faguľa.
Keďže Viktorka je tiež astmatička a sama podobné stavy zažila, upokojovala spolužiačku.
Počas jazdy v aute sa však Lucke záchvat vrátil, no 14-ročná Viki naďalej s chladnou hlavou vydávala pokyny Lucke, čo a ako má robiť, aby sa nezadusila.
Napokon dievča šťastne odovzdali rodičom, ktorí s ňou utekali do nemocnice, kde prišli takmer v „hodine dvanástej“ a nebyť odbornej prvej pomoci šikovnej Viktorky by to Lucka nemusela ani prežiť.
Malí zvierací záchranári
Veľa detí chce mať doma psíka, no postarať sa o živé tvory už nie je také ľahké.
V kategórii Pomoc prírode boli na Detský čin roka nominovaní mladí ľudia, ktorí našli opustených a zranených psíkov a zachránili ich.
Siedmak Branislav Košč z Prešova našiel v tráve opustené šteniatko, ktoré ležalo pri svojich už mŕtvych súrodencoch. Reagoval spontánne – poprosil o pomoc dedka, aby ich odviezol k veterinárovi, kde zistili, že šteniatko je zdravé, ale je potrebné sa o neho postarať.
Od kamaráta si teda požičal klietku, zabalil ho do mikiny, v lekárni mu z vreckového kúpil Sunar i fľaštičku a každé 3 hodiny, aj v noci, ho kŕmil.
Ako sa má o malé stvorenie starať sa pýtal aj v organizácii Prešovskí havkáči, kde mu poradili a darovali aj kompletné krmivo.
Katka Lukáčová a Erika Mačejovská z Dobšinej na vlastné oči videli, ako auto prešlo psíka. Nikto sa však pri ňom nezastavil, to vzali do vlastných rúk.
Odniesli ho k veterinárke a náklady uhradili zo zbierky, ktorú zorganizovali. Hoci je v škole veľa žiakov v hmotnej núdzi, predsa len aspoň drobnými prispeli.
Dievčatám sa podarilo vyzbierať peniaze na röntgen hlavy, ktorý ukázal, že nie je potrebná operácia, ale len starostlivá liečba, ktorú mu obe zabezpečili.

Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári