Odporcovia tvrdia: Košickému maratónu hrozí privatizácia

Rokovanie od vedením nového prezidenta. Funkciu šéfa Maratónskeho klubu Košice prevzal Ján Sudzina (tretí zľava).
Rokovanie od vedením nového prezidenta. Funkciu šéfa Maratónskeho klubu Košice prevzal Ján Sudzina (tretí zľava). (Autor: Korzár/Judita Čermáková)
Daniel Dedina|20. jan 2017 o 00:00

Ján Sudzina ostáva prezidentom Maratónskeho klubu Košice.

KOŠICE. Stredajšie mimoriadne valné zhromaždenie Maratónskeho klubu Košice (MKK), ktorý organizuje Medzinárodný maratón mieru sa nieslo v znamení dusnej atmosféry a ostrej diskusie.

Bolo to evidentné aj bez priamej účasti novinárov v rokovacej sále. Konalo sa totiž za zatvorenými dverami.

Dve skupiny názorov

„Bolo to búrlivé z dôvodu, že sme prijímali stanovy, ktoré na predchádzajúcom valnom zhromaždení schválené neboli. Vynútil si ich život a najmä nový zákon o športe. Panujú tu dve skupiny názorov, jeden založený viac na tradícii a druhý na súčasnosti. Tradície si ctím, ale snažím sa riadiť aj tým, čo je pre maratón aktuálne potrebné. Preto som sa snažil vzniknuté emócie krotiť. Základ z tohto rokovania máme, myslím si, dobrý a môžeme sa od toho odraziť,“ zhodnotil priebeh mimoriadneho valného zhromaždenia prezident MKK Ján Sudzina.

Avizovaná opakovaná voľba prezidenta MKK sa napokon nekonala.

„Už predtým bola schválená Správna rada a tá má v zmysle stanov, starých aj nových, právo voliť prezidenta. Valné zhromaždenie takúto kompetenciu nemá.“

Sudzina: Bača to neakceptoval

Odporcovia Sudzinovho zvolenia argumentovali tým, že sa pri decembrových voľbách zriekol miesta v Správnej rade v prospech Jána Baču (riaditeľ odboru vonkajších vzťahov a hovorca U. S. Steelu, generálneho partnera MMM), a teda je jeho menovanie do funkcie prezidenta MKK neplatné.

Svoj pohľad v tejto súvislosti nám poskytol aj člen Valného zhromaždenia MKK, Karol Labaš.

„Frašku z volieb urobil Ján Sudzina tým, že sa vzdal svojho členstva v Správnej rade v prospech jediného nezvoleného kandidáta Jána Baču a aj tak sa nechal zvoliť za prezidenta klubu. Napriek tomu, že podľa stanov môže kandidovať iba člen správnej rady,“ argumentoval Labaš.

V čase volieb platné stanovy v bode 3, písmeno e/ hovoria, že „Správna rada Maratónskeho klubu Košice má 7 členov, spomedzi ktorých sa volí na obdobie 4 rokov predseda a podpredseda Správnej rady MKK...“

Ján Sudzina to vysvetľuje takto: „Bolo to trocha ináč. Úlohu zohralo to, ako kandidátka vznikala. Vzhľadom na výsledky som sa vzdal miesta v prospech pána Baču, čo ale on neakceptoval. Bolo preto prijaté uznesenie o tom, že Správna rada je zvolená v rovnakom znení, ako bola schválená.“

Labaš: Nech je to šport, nie biznis

Jeden z najaktívnejších prítomných na stredajšom rokovaní bol práve Karol Labaš.

„Decembrové valné zhromaždenie ukončilo dlhú pokojnú etapu fungovania MKK. Vtedy ešte prezident klubu Štefan Daňo otvorene kritizoval riaditeľa MMM Branislava Koniara za jeho smerovanie klubu. Výsledkom bolo, že každá zo skupín predložila na schválenie svoju predstavu stanov klubu. Schvaľovací chaos vyústil do odsúhlasenia novej schôdze,“ povedal Labaš.

Keďže s mnohými vecami nebol spokojný, na mimoriadnom zasadnutí viackrát verejne vystúpil.

„Nik z kandidátov do volených orgánov nie je aktívny bežec, ktorý by zastupoval bežeckú členskú základňu. To vzbudzuje obavy, že my, skutoční bežci, sa staneme iba štatistami na odsúhlasovanie premeny klubu na obchodnú spoločnosť. Práve tento bod o založení, vzniku a činnosti obchodnej spoločnosti som sa neúspešne pokúsil vypustiť zo stanov. V diskusii som požiadal o vysvetlenie Koniara, či sa necíti byť vo svojich funkciách v konflikte záujmov podľa definície zákona o športe. Tiež som sa spýtal Sudzinu, či nemá morálne zábrany zastávať post prezidenta klubu po sporných voľbách.“

Aj za súčasnej situácie vidí Labaš priestor na úspešné pokračovanie činnosti MKK, ale zároveň dodáva:

„Najhoršie by bolo, keby v športovom klube prevážil biznis a politika. U novozvoleného prezidenta Sudzinu totiž nie je vylúčené, že do klubu vnesie aj politiku. Vychádzam z toho, že v roku 2011 aj napriek protestom umeleckej obce ho vedenie mesta dosadilo za šéfa neziskovky Košice 2013. Záleží na ňom, aby presvedčil, že to tak nebude.“

Ján Sudzina pre Korzár niektoré svoje myšlienky načrtol, podrobnejší rozhovor s ním si budete môcť prečítať v zajtrajšom vydaní nášho denníka.

Bývalý prezident: Je to skrytá privatizácia

Veľmi sklamaný zo súčasného vývoja v MKK je jeho dlhoročný a dnes už bývalý prezident Štefan Daňo, jedna z najvýraznejších postáv v celej histórii tohto hnutia.

„Po dvadsiatich ôsmich rokoch v pozícii prezidenta Maratónskeho klubu a predsedu organizačného výboru MMM ma odstavili preto, aby si mohli presadiť to, s čím som ja nesúhlasil. Udiala sa skrytá privatizácia košického maratónu. V prijatí súčasných stanov spočívajú určité záludnosti, ktoré sa v budúcnosti v plnom rozsahu prejavia,“ povedal nám rozčarovaný a smutný Daňo.

„Časom sa maratón sprivatizuje a nebude už patriť všetkým Košičanom. Vždy som sa ho snažil chrániť ako významnú mestskú značku, ktorej sa podarilo preniknúť do rôznych medzinárodných štruktúr a boli jej udelené významné ocenenia,“ prezentoval svoj pohľad.

Štefan Daňo úplne v štruktúrach Maratónskeho klubu nekončí. Naďalej bude pôsobiť ako člen Správnej rady. Taktiež mu bol udelený titul Čestného prezidenta MKK.

(dd)

Súvisiaci obsah

Nachádzate sa tu:
Domov»Sportnet na východe»Odporcovia tvrdia: Košickému maratónu hrozí privatizácia