KOŠICE. Napriek snehovej kalamite verejný cintorín musí byť v prevádzke. Chlapi s mechanizmami, ale aj ručne, museli postupne čistiť jednotlivé uličky.
Najprv zabezpečili pohreby
„My to neberieme tragicky, sneh máme každý rok. Pre nás to bolo v podstate cvičenie, napadlo asi pol metra snehu,“ povedal nám Karol Kačmáry, konateľ Rekviemu.
Ako doplnil, museli najprv zabezpečiť prejazdnosť hlavných komunikácií na cintoríne a krematóriu pre pohrebné a kamenárske autá.
„Prioritou bolo, aby pohreby prebiehali bez problémov. Zabezpečili sme prístup ťažkej technike na odvoz odpadu porezaného dreva z popadaných a vyrezaných stromov, očistenie centrálnych aj bočných schodov a peších ciest.“
Kačmáry: Sme v začarovanom pásme, tréning nám nechýba
Podľa Kačmáryho leží cintorín v akomsi "začarovanom" pásme medzi teplárňou a železiarňami a problém bohatej snehovej nádielky je každoročný.
„Väčšinou je toto pásmo ohraničené približne od kruhového objazdu na Moldavskej po Barcu. V tomto priestore takmer so železnou pravidelnosťou každú zimu spadne naraz 20 - 30 cm snehu, hoci na ostatnom území mesta je úplné sucho.“
Aj preto majú vraj ostrých tréningov na odpratávanie snehu dostatok.
„Určite, sťažovať sa nemôžeme. Údržba cintorína je však náročný proces. Priestorové obmedzenie si vyžaduje špeciálne strojné zariadenia, ktoré majú celkom prirodzene obmedzenú kapacitu a výkon. Do úzkych komunikácií možno vchádzať len s miniaturizovanou technikou, ktorá má menší objem a tým prirodzene aj menší výkon. S veľkými sypačmi sa sem nedá vojsť, pretože to vstupné brány a rozmiestnenie budov nedovoľujú.“
Drevo vozia do Bernátoviec
Ako sme sa presvedčili, všetky uličky na cintoríne sú vyčistené a schodné. Hroby sú pokryté vrstvou snehu, občas sa nájde pozostalý, ktorý príde hrob očistiť.
Pilčíci sa trápili s drevom z dvoch stromov, ktoré vplyvom silných mrazov pozdĺžne praskli. Dali ich teda vyrezať a drevo odvážajú do útulku v Bernátovciach.
„Na hroby sme naukladali konáre, aby ich prípadný pád dreva počas pílenia nepoškodil. Všetko dopadlo dobre,“ dopĺňa Kačmáry.
Zaujímalo nás aj, ako teraz, v silných mrazoch, pochovávajú.
„Do existujúcich hrobiek, ak treba, tak sa aj kope, ale to je veľmi zriedka. Kamenári však musia dávať pozor, keď idú odstrániť vrchnú platňu a nahrejú ju, môže prasknúť.“
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári