KOŠICE. Kontroverzný rozkaz ministra obrany Petra Gajdoša (nominant SNS), ktorým povýšil šéfa parlamentu a predsedu SNS Andreja Danka do hodnosti kapitána, rozpútal na Slovensku búrlivú diskusiu o rozdávaní vojenských hodností politikom ako v časoch feudálnych panovníkov.
Ako zistili reportéri Denníka N, politici boli naposledy takýmto spôsobom odmenení len niekoľko dní pred vlaňajšími voľbami.
Vtedajší minister obrany Martin Glváč zo Smeru povýšil niekoľko svojich kolegov z vlády, pričom medzi povýšenými boli aj ministri Jahnátek, Lajčák, Vazil Hudák, ale aj premiér Róbert Fico, ktorému sa ušla hodnosť plukovníka.
Žiga ani Raši na vojne neboli
Vo vláde sedel v tom čase aj Košičan Peter Žiga. Zaujímalo nás, či minister Glváč povýšil aj jeho.
Z tlačového odboru ministerstva hospodárstva, ktorému Žiga šéfuje v súčasnosti, sme sa dozvedeli, že minister nemá vojenskú hodnosť, a preto ho povyšovanie obišlo.
Podobne je na tom aj košický primátor Richard Raši.
Jediný „vojak“ medzi politicky najexponovanejšími osobami z Košíc je župan Zdenko Trebuľa.
Podľa jeho hovorkyne Zuzany Bobrikovej má predseda KSK hodnosť nadporučíka v zálohe. „Naposledy bol povýšený pred 30 rokmi, presne 1. októbra 1986,“ informovala Bobriková.
Plukovník Paška
Iný prípad je však bývalý predseda parlamentu a podpredseda Smeru Pavol Paška.
Podľa Denníka N ho Glváč v marci 2016 takisto povýšil do hodnosti plukovníka, hoci už niekoľko mesiacov predtým nezastával žiadnu verejnú funkciu. Navyše sa na Pašku nevzťahovali ani ďalšie podmienky pre povýšenie.
Ozbrojené sily totiž zvyčajne povyšovali vojakov v zálohe v rámci prípravy na nejakú konkrétnu pozíciu, pričom pred udelením hodnosti musel takýto vojak absolvovať niekoľkotýždňové cvičenie.
Okrem toho boli povyšovaní len vojnoví veteráni alebo vojaci, ktorí vykonali nejaký hrdinský čin.
V prípade Pavla Pašku však nešlo ani o jednu z týchto možností, napísal Denník N.
Povinnosť narukovať do armády sa ho už netýkala, pretože v čase udelenia hodnosti plukovníka mal 58 rokov, pričom branná povinnosť zo zákona trvá len do veku 55 rokov.
Opozícia hovorí o urážke vojakov
Udeľovanie vyšších hodnotí členom vlády, predsedovi vlády a predsedovi parlamentu zo strany ministrov obrany Martina Glváča a Petra Gajdoša je dehonestáciou oceňovania schopností a aktivít, ktoré platia v Ozbrojených silách SR, uvádzajú napríklad predstavitelia strany Sloboda a Solidarita. Podľa ich názoru takéto „panské maniere oslabujú morálku vojakov“.
V tejto súvislosti požiadali kapitána Andreja Danka, plukovníka Roberta Fica a ďalších politikov, aby sa nových vojenských hodností vzdali. Ministrov Martina Glváča a Petra Gajdoša zas vyzvali, aby sa ospravedlnili všetkým vojakom.
Na podivuhodný spôsob povyšovania niektorých politikov reagoval aj Igor Matovič z OĽaNO-NOVA
Podľa neho povýšenie napríklad nedostali vojaci, ktorí zahynuli pri páde vojenského lietadla AN-24 v roku 2006 pri maďarskej obci Hejce.
Vojaci Edmund Makovník a Patrik Fraštia, ktorí v roku 2013 zahynuli v Afganistane, boli zas podľa jeho slov in memoriam povýšení iba o jednu hodnosť.
Ďalším príkladom povýšenia iba o jednu hodnosť je podľa Matoviča napríklad aj olympijský víťaz Matej Tóth.
„Čo v porovnaní s nimi urobil Andrej Danko, keď si zaslúžil osem ráz rýchlejší postup, ako si zaslúžili títo ľudia?“ pýta sa Matovič.
Poručík chce vrátiť hviezdičky
Medzitým sa ozval poslanec za SaS Milan Laurenčík, ktorý na svojom blogu zverejnil vyhlásenie, že sa chce vzdať svojej hodnosti kapitána.
„Pán minister, napľuli ste do tváre každému príslušníkovi armády Slovenskej republiky. Verejne ste potupili každého profesionálneho vojaka, ktorý na sebe tvrdo pracuje. Vojenskú hodnosť kapitána ste degradovali na úroveň provízie, ktorá sa rozdáva v kruhoch papalášov za dobrý obchod,“ píše Laurenčík.
„Som z generácie mužov, ktorá ešte musela absolvovať základnú vojenskú službu. Na vlastnej koži som zažil, ako to v armáde chodí. Po absolvovaní vojenskej katedry na vysokej škole som sa stal veliteľom čaty. Až po roku vojenčiny som z hodnosti čatára bol povýšený na hodnosť podporučíka pri mojom odchode do civilu (v súčasnosti taká hodnosť v armáde Slovenskej republiky nie je). Keď som po troch rokoch od skončenia „vojenčiny“ absolvoval Zdokonaľovaciu prípravu, bol som povýšený do hodnosti poručík v zálohe. Túto hodnosť mám z čias Československej socialistickej republiky až dodnes,“ uvádza Laurenčík vo svojom vyhlásení.
Písané i nepísané pravidlá
Minister Gajdoš povýšením desiatnika Danka do hodnosti kapitána podľa jeho slov odignoroval všetky písané aj nepísané pravidlá, podľa ktorých sa v armáde hodnosti udeľujú.
„Pri všetkej úcte k Vám, lobing za navýšenie rozpočtu armády sa ani pri najbujnejšej fantázii nedá považovať za zásluhu. Je to predsa povinnosť člena vládnej koalície a predsedu parlamentu. Sám viete, že ani rozpočet na rok 2017 nedosahuje výšku, ktorú sme sa ako člen NATO zaviazali vyčleniť pre armádu pri prijímaní do tejto organizácie,“ konštatuje Laurenčík, ku ktorému sa v diskusii pod jeho blogom pridalo niekoľko ďalších dôstojníkov v zálohe s podobnou výzvou.


Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári