Videotechnika vo futbale je len otázkou času

So šéfom svetového futbalu. Richard Havrilla (vpravo) a prezident FIFA Gianni Infantino.
So šéfom svetového futbalu. Richard Havrilla (vpravo) a prezident FIFA Gianni Infantino. (Autor: archív R. H.)
Daniel Dedina|25. jan 2017 o 00:00

Richard Havrilla nám priblížil obsah pracovného výjazdu na americký kontinent.

KOŠICE. V americkom Miami sa za účasti 21 delegácií z rôznych kútov sveta konal v uplynulých dňoch summit svetovej futbalovej federácie FIFA.

Slovenský futbalový zväz zastupoval viceprezident SFZ, Košičan Richard Havrilla a generálny sekretár SFZ Jozef Kliment. Z európskych krajín malo okrem Slovenska zastúpenie Fínsko, Maďarsko a Holandsko.

Po návrate domov nám Richard Havrilla priblížil obsah pracovného výjazdu na americký kontinent.

„Nový prezident FIFA Gianni Infantino razí tendenciu bližšieho dialógu s delegáciami jednotlivých členských štátov, keďže na kongresoch FIFA za prítomnosti zhruba tisícky ľudí zo všetkých 211 členských krajín by to bolo dosť komplikované. Preto sa vyprofiloval súčasný model jedenástich summitov po celom svete, s účasťou približne dvadsiatich krajín. Predmetom je prezentácia myšlienok Infantina o tom, ako chce viesť svetový futbal a mapovanie toho, čo najviac trápi národné asociácie,“ povedal druhý muž slovenského futbalu.

Finančná pomoc aj pre Slovensko

Z hľadiska globálnych vecí rezonovalo aj na Floride to, čo súčasný prezident FIFA hlásal už pred svojím zvolením do tejto funkcie.

„FIFA v uplynulých rokoch vinou rôznych škandálov výrazne stratila svoj kredit. Infantino sa snaží o stransparentnenie jej chodu. Aby sa napríklad neopakovali prípady, kedy členovia najvyššieho vedenia tejto organizácie obchodovali s lístkami na zápasy.“

V úvodný deň dvojdňového summitu predstavili svoje futbalové skúsenosti dve malé členské krajiny, Bahamy a Aruba.

„Bolo veľmi zaujímavé si vypočuť, ako to funguje u nich. Napríklad v Arube sú len štyri futbalové kluby a šesť rozhodcov.“ Na druhý deň prišli na rad prezentácie futbalovo absolútne odlišného kalibru, Holanďanov a Američanov. „V organizácii akou je FIFA má hlas Aruby rovnakú váhu ako trebárs hlas Anglicka. Na to netreba zabúdať. Nie vždy je ľahké to skĺbiť,“ priznal Havrilla.

Okrem teoretických informácií si slovenskí zástupcovia odniesli z konferencie v Miami poznatok, ktorý by mal nášmu futbalu pomôcť aj v konkrétnej rovine.

„FIFA stanovila tzv. Forward program, ktorého súčasťou je i konkrétna pomoc na rozvojové projekty. V navýšenej výške predstavuje sumu 1,25 milióna dolárov pre každú asociáciu.“

Rozporuplná činnosť agentov

Richard Havrilla prezradil aj ďalšie, nemenej zaujímavé, okruhy diskusie čelných futbalových funkcionárov.

„Veľa sa hovorilo o pôsobení agentov, pretože nie všetci pôsobia pozitívne na futbal a samotných hráčov. Takisto o podmienkach pre odchod futbalistov v mladom veku do iných krajín. Sú to veci, ktoré trápia unisono všetkých. Padol návrh, aby sa mládežnícke svetové šampionáty nehrali v kategóriách U17 a U19, ale v U18 a U20. Pri súčasnom modeli musia napríklad európske tímy hrať dva veľké turnaje v jednom roku.“

Roky sa vedú polemiky o zavedení videotechniky vo futbale. Táto myšlienka by sa čoskoro mohla výraznejšie ujať.

Súvisiaci obsah

Nachádzate sa tu:
Domov»Sportnet na východe»Videotechnika vo futbale je len otázkou času