KOŠICE. V týchto dňoch uzrela svetlo sveta publikácia s názvom Vojenské zdravotníctvo v regióne východného Slovenska. Jej autormi sú Július Kmec a Etela Kostková.
Je to ich druhá spoločná práca, keďže v roku 2013 vydali publikáciu Vojenskí lekári v službách Aesculapa.
Obaja Košičania majú k vojenskej zdravotníckej službe blízko. Július Kmec ako lekár pôsobil v rôznych zdravotníckych vojenských funkciách a niekoľko desiatok rokov pracoval ako internista Vojenskej nemocnice v Košiciach.
Etela Kostková bola dlhoročnou pracovníčkou oddelenia informatiky vojenskej nemocnice a realizátorkou komplexného interného a externého informačného systému v nemocnici.
Kniha načiera do historických prameňov, kroník, osobných informácii a údajov žijúcich osôb- bývalých zamestnancov nemocnice. Význam publikácie znásobujú dobové fotografie a záznamy z rôznych historických období existencie nemocnice.
V doplnenej kapitole „Vznik, činnosť interného oddelenia v histórii Vojenskej nemocnice v Košiciach“ autori prezentujú historicky prvé náznaky vzniku oddelení pre interné a infekčné choroby, ktoré sú prvýkrát zaznamenané v roku 1783 pri vzniku Nosokomium Militare a v roku 1891, keď bol v nemocnici zriadený takzvaný Isoler Pavilon.
Publikácia je uceleným dokumentom o činnosti Vojenskej nemocnice v Košiciach v rôznych historických obdobiach s priamou nadväznosťou na spoluprácu s vojenskými útvarovými lekármi spádovej oblasti vojenskej nemocnice pri zabezpečení a poskytovaní zdravotníckej starostlivosti.
Kniha a doplnená kapitola obsahuje bohatú dobovú fotografickú dokumentáciu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári