KOŠICE. Prírodovedec z košickej univerzity sa zapojil do unikátnej expedície na Antarktídu.
Na najchladnejšom kontinente na Zemi sa budú venovať vedci z troch krajín štúdiu klímy, fyzickej geografie, ale aj životu na tomto odľahlom mieste.
Expedície Antarktída 2017 sa účastnia vedci, dvaja technici a jeden lekár zo štyroch inštitúcií a troch štátov, z Masarykovej Univerzity v Brne, Karlovej Univerzity v Prahe (ČR), Univerzity P. J. Šafárika v Košiciach (SR) (UPJŠ) a Univerzity v Kayseri (Turecko). UPJŠ je zastúpená profesorom Martinom Bačkorom.
Sedemnásť účastníkov sa ešte pred Silvestrom 2016 presunulo na vojenskú základňu v argentínskom meste Rio Gallegos v južnej Patagónii, odkiaľ sa mali začiatkom januára presunúť na Antarktídu.
Zdržalo ich počasie
Ako vysvetlil spolupracovník profesora Bačkora z UPJŠ Pavol Mártonfi, napriek polárnemu letu panovalo v oblasti až doposiaľ veľmi zlé počasie a tak argentínske vojenské letectvo neuskutočňovalo lety na Antarktídu.
„Konečne až 20. januára 2017 o 2.30 h miestneho času, po takmer troch týždňoch čakania na vhodné počasie, odletelo argentínske vojenské lietadlo s niekoľkými expedíciami z rôznych častí sveta na základňu Marambio na antarktický ostrov Seymour. Z tejto základne sa účastníci presunuli vrtuľníkmi na 70 kilometrov vzdialenú polárnu stanicu Johanna Gregora Mendela na ostrove Jamesa Rossa," ozrejmil Mártonfi.
Časť expedície Antarktída 2017 cestovala na výskumnú stanicu na palube čílskeho vojenského ľadoborca Almirante Óscar Viel.
Zložitá komunikácia so svetom
Polárnu základňu museli po svojom príchode členovia expedície po antarktickej zime najprv oživiť a sprevádzkovať jej systémy. Bezprostredne po prílete bola podľa zástupcu z UPJŠ komunikácia s účastníkmi expedície obmedzená.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári