Už niekoľko dní trápi Slovensko nepriaznivá situácia, súvisiaca s rozptylom znečisťujúcich látok v ovzduší. Prejavuje sa problémami s dýchaním už nielen u alergikov a ľudí s respiračnými chorobami, ale aj u tých, ktorí ich doteraz nikdy nepoznali.
Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) vydal v pondelok prvý stupeň smogovej situácie pre Košice a Veľkú Idu. Obe lokality mali od nedele problémy s vysokou koncentráciou znečisťujúcich prachových častíc PM10.
Signál pre Košice a Veľkú Idu bol vydaný po nameraní prekročenia prahu µg.m-3 dva po sebe nasledujúce dni a pri predpoklade rastúceho trendu koncentrácií prachových častíc PM10 v ovzduší. Vydalo ho Riadiace stredisko smogového varovného systému SHMÚ.
Hoci si laici mysleli, že v utorok sa vďaka jasnej oblohe situácia zlepší, mýlili sa. Nepriaznivé rozptylové pomery naďalej spôsobovalo pretrvávajúce chladné a bezveterné počasie s prevládajúcim stabilným zvrstvením atmosféry v prízemnej vrstve.
Podľa predpovede SHMÚ mala v stredu nastať mierna pozitívna zmena v smere a rýchlosti vetra a rozptylová situácia sa mohla mierne zlepšiť. Záto zmena aj nastala, no trvala iba krátko.
Včera sa situácia z nedele a pondelka zopakovala a ešte viac zhoršila. Bola dokonca rozoznateľná, keďže v blízkosti frekevntovaných ciest sa viditeľnosť znížila na 30 až 50 metrov.
SHMÚ preto včera ráno vyhlásil pre Košice druhý stupeň smogovej situácie.
„Pozorní by mali byť najmä starší ľudia, osoby s ochoreniami dýchacej a srdcovocievnej sústavy, alergici, astmatici, malé deti a tehotné ženy,“ povedal pre večerník Dušan Kyslík, vedúci košickej pobočky SHMÚ, monitorujúcej kvalitu ovzdušia v Košickom kraji.
„Citlivé osoby môžu pociťovať dráždenie očí, nosa a hrdla, tlak na prsiach, kašeľ a bolesti hlavy. U astmatikov môže vyvolávať záchvaty a príznaky z dráždenia dýchacích ciest.“
Chronické účinky mohli rizikové skupiny očakávať pri opakovanom a dlhodobom vystavovaní organizmu zvýšenej koncentrácii častíc PM10. Kyslík odporúčal, aby najmä citliví ľudia obmedzili pobyt vonku, skrátili vetranie obytných miestností, obmedzili fyzickú prácu a športovanie v exteriéri a nevykonávali aktivity, pri ktorých dochádza k úniku iných znečisťujúcich látok do ovzdušia.
Ako sme sa mohli včera popoludní presvedčiť, po vyhlásení druhého stupňa smogovej situácie v košickom centre viditeľne ubudlo ľudí. Kým po iné dni v tomto čase bol ich výskyt od 5 do 7 na 10 metrov štvorcových, včera sotva dvaja.
Samozrejme, nikto z Košičanov nechcel riskovať vážnejšie problémy, preto si na tvár a teda hlavne nos a ústa nasadili ochranné rúška. Na rohu takmer každej ulice ich zadarmo rozdávali dobrovoľníci, za pár centov sa tiež dali kúpiť v každej lekárni či drogérii.
„Situáciou sa budeme zaoberať na pondelkovom mimoriadnom zasadnutí Rady obrany mesta,“ povedal nám včera večer Ivan Maska, hovorca Civilnej ochrany Košice.
„Ak sa kvalita ovzdušia nezlepší, zvažujeme zaviesť regulačné opatrenia v doprave. Pohybovať sa po košických cestách budú môcť iba vozidlá poháňané plynom, vodíkom alebo elektrinou.“
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári