Pondelok, 11. december, 2017 | Meniny má Hilda

Orientační bežci ATU dominujú, získali štrnásty triumf za sebou

Klub v roku 2016 oslávil 55 rokov a bilancoval uplynulú sezónu.

Jozef Pollák. Zostáva predsedom KOB ATU Košice. (Zdroj: Anton Onder)

KOŠICE.Klub orientačného behu Akademik Technická univerzita (ATU) Košice (predtým Slávia TU Košice) v roku 2016 oslávil 55 rokov od svojho založenia a na výročnej členskej schôdzi bilancoval uplynulú sezónu.

Na výročnej členskej schôdzi 24. januára 2017 si členovia zvolili nový výbor klubu, opätovne s predsedom Jozefom Pollákom.

Počas sezóny štartovali pretekári ATU Košice na viac ako 60 domácich alebo zahraničných pretekoch v orientačnom behu, v lyžiarskom orientačnom behu, v behu na lyžiach a v atletike.

Priviezli 91 medailí

Z republikových šampionátov do Košíc priviezli vo všetkých vekových kategóriách spolu 91 medailí.

Z týchto medailí bolo 38 zlatých, 28 strieborných a 25 bronzových, pričom 85 medailí získali v orientačnom behu, 6 v lyžiarskom orientačnom behu.

Okrem tejto bohatej zbierky medailí na šampionátoch pod hlavičkou SZOŠ boli členovia ATU Košice úspešní aj na školských MSR.

V celkovom hodnotení Slovenského rebríčka jednotlivcov (SRJ) v OB 2016 sa víťazmi obidvoch hlavných kategórií stali pretekári ATU Košice.

Medzi ženami zvíťazila Jana Macinská a medzi mužmi Michal Krajčík. Pretekári klubu zvíťazili aj v ďalších siedmich vekových kategóriách.

V celoročnej súťaži klubových družstiev sa ATU stal víťazom už štrnástykrát v sérii za sebou. V obdobnej súťaži pre žiacke kategórie „O pohár predsedu SZOŠ“ družstvo žiakov ATU Košice obsadilo 2. miesto.

Zastúpenie na ME aj na MS

Na ME dorastu v Poľsku štartovali v reprezentačnom drese dvaja pretekári ATU Ľuboslava Weissová (vekom ešte patriaca do kategórie W14) obsadila 21. miesto na dlhej trati v kategórii W-16 a Dušan Sláma v M-18 skončil na 44. mieste v šprinte. V pretekoch štafiet bol Sláma členom štafety, ktorá obsadila skvelé 4. miesto.

Na juniorských MS vo Švajčiarsku sa na štart v štátnom drese postavilo až päť pretekárov ATU, pričom najlepší individuálny výsledok dosiahol Dušan Sláma, ktorý dobehol 52. na dlhej trati a 54. na strednej trati.

Z junioriek najlepší výsledok dosiahla Andrea Papugová – 63. na dlhej trati. Taktiež päť pretekárov štartovalo aj na akademických MS v maďarskom Miskolci, pričom najlepší výsledok dosiahol Tomáš Mušinský, keď skončil 27. v šprinte.

V českom Jeseníku na európskom šampionáte štartovali traja pretekári Tomáš Mušinský a manželia Kristína a Michal Krajčíkovci.

Na vrchole svetovej sezóny, seniorských MS vo Švédsku nastúpil na štart jediný pretekár Slovenska Michal Krajčík. V ťažkých severských terénoch obsadil 42. miesto na dlhej trati a 47. miesto na strednej trati.

Akademici mali zastúpenie aj na veteránskych MS v Estónsku, odkiaľ zásluhou Jozefa Polláka priviezli striebornú medailu z pretekov na dlhej trati. Pekné výsledky dosiahli v šprinte aj 21. Jana Slámová a 25. Eva Mušinská.

V inej, čiastočne príbuznej disciplíne k OB – rádiovom OB, sa Jana Macinská stala majsterkou sveta.