KOŠICE. Opozičný poslanec Igor Matovič (OĽANO-NOVA) na tlačovej konferencii uviedol niekoľko prípadov zdraženia cien elektriny na východe.
Poukázal na to, že sa niektorým odberateľom elektriny na východe zvýšili faktúry za elektrinu v porovnaní s vlaňajškom aj o 1 500 percent.
Novinárom ukázal faktúry za chaty či garáže, na ktorých demonštroval neprimerané zvýšenie cien.

Poskytol Matovič informácie vytrhnuté z kontextu?
Hovorkyňa Východoslovenskej distribučnej (VSD) Andrea Danihelová informovala, že Matovičove informácie sú v mnohých aspektoch vytrhnuté z kontextu.
„Súčasná mediálna kampaň spojená s cenami elektriny na východnom Slovensku neposkytuje pravdivý obraz o tejto problematike a v mnohom je zavádzajúca. Pri stanovení cien za distribúciu elektriny platných pre rok 2017 na území východného Slovenska sme postupovali plne v súlade s podmienkami novej Regulačnej politiky SR pre roky 2017 – 2021 a Cenovej vyhlášky Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (URSO),“ vysvetľuje Danihelová.
Systémové zmeny
Dodala, že aplikáciou nových pravidiel vyhlášky URSO pre výpočet distribučných taríf došlo k zlúčeniu všetkých druhov odberov na nízkonapäťovej úrovni do jednej tarify. Teda boli zlúčené tarify pre podnikateľov ako aj domácnosti.
„Oproti minulému roku došlo k zmene pomeru medzi fixnou časťou a variabilnou časťou poplatku za distribúciu elektriny. Zmena v štruktúre taríf nemá vplyv na výnosy VSD. Nové pravidlá nastavujú systémové podmienky pre férové rozdelenie nákladov distribútora elektriny spojených s prevádzkou a údržbou distribučnej sústavy. “
VSD: Nárast poplatku nemusí znamenať zdraženie
VSD súhlasí, že zmeny priniesli zvýšenie poplatku za istič. Poukazuje však na fakt, že tento poplatok je iba jednou z desiatich položiek výslednej ceny elektriny.
„Preto je korektné pri porovnávaní dopadov tejto zmeny porovnávať výslednú cenu elektriny a túto zmenu vyjadriť vo finančnom ukazovateli a nie v percentách. Medializovaný 1 500 % nárast poplatku za istič môže znamenať vo výslednej cene plus 10,50 €/mesiac, ale nemusí znamenať nárast výslednej ceny za elektrinu pre odberateľa.“
Podľa VSD to znamená, že hoci sa poplatok za istič zvýšil, niektoré položky, napríklad variabilná cena za distribúciu elektriny a straty, ako aj cena za silovú elektrinu, sa výrazne znížili.
Výsledná suma za elektrinu tak podľa VSD pri nezmenenej spotrebe môže byť porovnateľná alebo aj nižšia ako vlani.

Platiť má každý
Matovič taktiež poukázal, že na východe zdražie elektrina pre viac ako 200-tisíc domácností. A. Danihelová reaguje:
„Prezentovaný počet domácnosti s nárastom výslednej ceny má aj odpovedajúcu druhú stranu. Pre viac ako 200-tisíc domácností sa výsledná cena v novom systéme zníži.“
Problémom sú však aj garáže či chaty, kde I. Matovič demonštroval zvýšenie ceny za chatu o 440 percent.
VSD zas tvrdí, že nový systém odstraňuje doterajšiu krížovú dotáciu.
„Tí, ktorí nevyužívajú možnosti dané výkonom ich ističa, už nebudú dotovaní tými, ktorí výkon ističa využívajú. Každý odberateľ elektriny zaplatí pri tom istom ističi rovnako, či ide o dom, garáž, záhradu, chatu, využívanú alebo plne nevyužívanú kapacitu pripojenia alebo iný odber. Ide o uplatnenie princípu rovnosti.“
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári