KOŠICE. Jaroslav Vyhnálek je významným košickým pedagógom, ktorý zažil na púti za osudovým povolaním množstvo strastí a problémov.
Svoje rozhodnutie stať sa učiteľom však nikdy neľutoval.
Viac ako štyri desaťročia sa Jaroslav Vyhnálek venoval učiteľskému povolaniu.
Počas jeho sedemnásťročného riaditeľského pôsobenia na ZŠ Trebišovská sa podľa slov viacerých jeho kolegov podarilo v čase normalizácie vytvoriť na košickej škole skutočnú oázu demokracie.
„Je možno zaujímavosťou, že aj napriek mnohým zásahom kompetentných odniekiaľ zhora prebiehala na našej škole výučba náboženskej výchovy. To nebolo úplne bežné," vysvetlil dnes už 90-ročný bývalý riaditeľ, ktorý stál pri založení ZŠ Trebišovská.
O skutočne výnimočnej pracovnej atmosfére na pracovisku svedčí aj to, že bývalí a niektorí súčasní pracovníci školy sa stretávajú už 27 rokov dvakrát ročne.
„Jeho múdrym otcovským, vysokohumánnym prístupom dokázal kolektív skĺbiť a zapáliť v ňom oheň nadšenia a aktivity. Medzi učiteľmi vládla zdravá rivalita. Úspech jedného podnecoval druhých k vyššej aktivite," povedala jedna z bývalých zamestnankýň Mária Masicová.

Výkladná skriňa Košíc
Košická škola z Terasy sa krátko po svojom otvorení stala akousi výkladnou skriňou mesta, aj Slovenska.
„Už bezprostredne po mojom nástupe poslalo mesto 40-člennú delegáciu z Poľska a privítali sme ich s veľkou parádou. Odvtedy sme na našej škole ako na bežiacom páse prijímali zväčša zahraničných hostí ako ukážku moderny školstva tých čias u nás," opísal situáciu z tých čias držiteľ viacerých štátnych vyznamenaní a cien.
Škola sa zamerala vzhľadom na špecifické podmienky, ktoré mali učitelia i žiaci k dispozícii, na šport.
„Škola mala k dispozícii tri telocvične, plaváreň, multifunkčné ihrisko. Mali sme vytvorené športové triedy. Asi najväčším úspechom je, že sa naše dve žiačky dostali na olympiádu do Moskvy, kde reprezentovali Československo. Boli to športové gymnastky Šarišská a Pitlovičová," uviedol.
Za priekopnícku prácu považuje vyslúžilý pedagóg duálne vzdelávanie žiakov. Chlapci si v rámci pracovného vyučovania mohli vyskúšať prácu v košickom Dopravnom podniku a dievčatá v závode Svit.

Zložitá cesta za učiteľstvom
Ako povedal sám pedagóg, to, ako sa dostal k povolaniu učiteľa, je zvláštnou históriou.
„Pôvodne som mal iné zámery. Chcel som byť kňazom. Dokonca som bol už aj v seminári. V roku 1944 po zmene politickej situácie som ho však musel opustiť, keďže seminár rozpustili."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári