KOŠICE. Poslanci parlamentu začiatkom týždňa napriek vetu prezidenta republiky opakovane schválili takzvaný jasličkový zákon v pôvodnej podobe.
Súkromné jasle, ktoré zabezpečujú starostlivosť o deti do troch rokov, tak budú už od začiatku marca fungovať podľa nových pravidiel.
Podľa prezidenta Andreja Kisku aj podľa Asociácie súkromných materských škôlok a jaslí však zákon obsahuje vážne nedostatky a je diskriminačný voči určitým skupinám detí a ich rodičov.
Prezident: Znevýhodňuje rodičov
Ako uviedol prezident v odôvodnení, prečo sa rozhodol zákon vlani v decembri nepodpísať, zákon znevýhodňuje rodičov, ktorí nie sú ekonomicky aktívni alebo trpia závažným zdravotným postihnutím, či vykonávajú inú ako zárobkovú činnosť.
Napríklad ak sa starajú o iné ťažko postihnuté dieťa, alebo o chorých rodičov.
Podľa nového zákona totiž do jaslí môžu dať dieťa len pracujúci rodičia, alebo ľudia navštevujúci denné štúdium.
Otázka vzdelávania detí?
Prevádzkovatelia jaslí, ktoré sú dnes poväčšine v súkromných rukách, zákonu vyčítajú, že sa na jeho príprave vôbec nepodieľalo Ministerstvo školstva SR a že starostlivosť o deti do troch rokov rieši len ako sociálnu službu a otázka vzdelávania najmenších detí ako keby ani neexistovala.
Poslankyňa Simona Petrík v tejto súvislosti spomenula, že úmysel ministerstva zvýšiť kvalitu zariadení pre najmenšie deti a lepšie zosúladiť pracovný a rodinný život bol dobrý.
No jedným dychom dodala, že spôsob, akým sa to urobilo, je nešťastný a skôr sťaží situáciu rodinám a zhorší dostupnosť jaslí.
A čo bariéry štátnych inštitúcií?
Schválená novela okrem iného stanovuje termín, dokedy musia súkromné jasle zabezpečiť bezbariérovosť svojich priestorov, čo je jedným z kameňov úrazu.
„Ako nám môže štát prikazovať budovať bezbariérové priestory, keď ani niektoré štátne inštitúcie nemajú bezbariérovú úpravu?“ rozhorčuje sa majiteľka jedného z košických zariadení, ktorá si nepriala byť menovaná.
Zákon takisto určuje maximálny počet detí na jednu učiteľku, ktoré môžu byť v jednej triede. S tým však zriaďovatelia nesúhlasia.
„Zákon neberie do úvahy potreby jednotlivých detí a nerozlišuje ani podľa veku,“ pridáva sa s kritikou nového zákona Irena Kažová z detských jaslí v Košiciach.
Jednou z vecí, ktoré zriaďovatelia privítali, je povinnosť registrácie zariadení a tiež určenie, aký podiel zamestnancov súkromných jaslí musí mať odborné vzdelanie.
„Toto je jedno z mála opatrení zákona, ktoré vítam. Aspoň si už nebude môcť zakladať jasle hocikto a hocikde,“ povedala nám zriaďovateľka súkromného zariadenia z Košíc.
„Inak je to ale celé zle,“ dodáva s tým, že nový zákon považuje za likvidačný.
Zriaďovatelia detských jaslí z Košíc, ktorých sme oslovili sa tiež zhodujú v tom, že zákon obsahuje ustanovenia, ktoré ich prinútia zvýšiť poplatky pre rodičov, čím sa táto služba stane pre mnohých rodičov nedostupnou.
Pripúšťajú tiež možnosť, že viaceré z týchto zariadení budú musieť v dôsledku nového zákona ukončiť svoju činnosť.
Koho nový zákon poškodí
Deti
V jasliach sa deti nebudú musieť vzdelávať, pretože Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR nepokladá za dôležité vzdelávať deti do 3 rokov. Na zákone sa nepodieľalo Ministerstvo školstva SR.Deťom, ktorým zle vychádzajú roky, nebude zabezpečený plynulý prechod do škôlky, na pár mesiacov si budú musieť zvykať v iných zariadeniach, lebo z jaslí budú musieť odísť skôr ako iné deti, ktoré sa narodili od januára do septembra.
Rodičov
Diskriminácia rodičov, ktorí si hľadajú prácu alebo sú na materskej.Do jaslí bude môcť ísť len dieťa rodičov, ktorí pracujú alebo sa vzdelávajú.Deti nebudú prijaté do jaslí ani detskej skupiny, ak je rodič dieťaťa na materskej. Deti zo sociálne znevýhodneného prostredia opäť nedostanú šancu na lepší štart do života.Vyššia záťaž pre rodinný rozpočet, alebo rodičia zostanú radšej doma namiesto práce.Deti z chudobnejších rodín na jasle kvôli zvýšeným cenám vôbec nedosiahnu.
Zriaďovateľov
Finančne náročné zmeny – nadbytočné a finančne náročné nariadenia v oblasti hygieny, zariadenia, personálu či kapacity.Zbytočné poplatky pre VÚC za registráciu – 66 eur za registráciu jaslí a detskej skupiny plus ďalšie náklady na vybavovanie.Ak opatrovateľ nemá formálne vzdelanie v odbore, bude si ho musieť doplniť na 220-hodinovom kurze, ktorého cena nie je dnes známa. Pri nízkych platoch a súčasnej situácii na trhu práce bude po tomto kroku práca v jasliach absolútne neatraktívna. Ministerstvo práce odmietlo návrh poslankyne Petrík, aby preplácali opatrovateľom tento kurz.Nerentabilnosť prevádzkovania jaslí – takmer všetky jasle sú dnes súkromné, poplatky sú už teraz vysoké, máloktorý rodič bude môcť platiť ešte viac.Zákon navyše zavádza pre prevádzkovateľov jaslí likvidačné pokuty do 35 000 eur.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári