KOŠICE. Zmena zákona o meste Košice, ktorá mala umožniť mestskému zastupiteľstvu rozhodovať o počte mestských častí, neprešla do druhého čítania.
Na posunutie na marcové rokovanie Národnej rady SR (NR SR) chýbal jediný hlas.
Za novelu zákona, ktorú predložil primátor Košíc a poslanec NR SR Richard Raši (Smer), nezahlasovalo viacero poslancov z klubu Most-Híd.
Zmenu nepodporili ani opoziční poslanci.
Výčitka strane Most-Híd
Výsledok prekvapil aj Rašiho, ktorý smeroval svoju výčitku do tábora koaličného partnera.
„Poslanci Mostu-Híd zakonzervovali v Košiciach súčasný stav, čiže 22 mestských častí s 22 starostami, s 22 prednostami, s poslancami 22 miestnych zastupiteľstiev a s 22 aparátmi miestnych úradov. Ich zredukovaním sme chceli ušetriť finančné prostriedky na ďalší rozvoj Košíc, no nakoniec to dopadlo tak, že naďalej budeme musieť financovať chod všetkých mestských častí ako doteraz,“ uviedol sklamaný Raši.
Náklady na chod mestských častí dosahujú ročne približne osem miliónov eur.

Košičan nehlasoval
Výsledok považuje košický poslanec v parlamente Eduard Adamčík (Most-Híd) za adekvátny situácii, pričom sám sa rozhodol návrh nepodporiť.
„Nehlasoval som, pretože nepovažujem návrh na zmenu pravidiel redukcie mestských častí za demokratický. Myslím si, že treba rešpektovať v tomto ohľade vôľu ľudí.“
Ako povedal pre denník Korzár, v návrhu mu chýbala koncepčnosť.
„Nie som proti redukcii mestských častí, naopak ju podporujem a iniciatívu primátora Rašiho vítam. Podľa mňa však zvolený spôsob navrhovaný v zákone nie je v súlade s právom Košičanov rozhodovať o sebe demokratickým spôsobom – v referende,“ vysvetlil.

Veľa sa nediskutovalo
V rozprave pred hlasovaním okrem predkladateľa Rašiho vystúpila ako jediná iba Košičanka Alena Bašistová (Sieť), ktorá upozornila, že o redukovaní mestských častí neprebehla skoro žiadna diskusia.
„Predpokladala som, že budeme o tom všetkom ešte debatovať počas druhého čítania zákona. Na moje veľké prekvapenie však takáto príležitosť nebude, nakoľko poslanci jednej z koaličných strán nepodporili tento zákon. Škoda, že sa ani jeden z nich neprihlásil do rozpravy. Poznali by sme aspoň dôvody ich zamietavého stanoviska,“ povedala Bašistová.

Prekvapená aj opozícia
Medzi odporcov návrhu zmeny zákona o druhom najväčšom meste patril aj poslanec NR SR i mestského zastupiteľstva Oto Žarnay (OĽaNO/Nova), ktorý hovoril v tomto prípade o obmedzení demokratických princípov.
„Upevnenie postavenia mesta prostredníctvom zákona a zjednodušenie jeho rozhodovania na úkor mestských častí a jeho obyvateľov namiesto rokovaní, kampaní, prijímania konsenzov či kompromisov bolo vysoko nedemokratické a pôsobilo až totalitárne,“ vysvetlil svoj postoj Žarnay, ktorý toto prekvapenie privítal.
Podľa neho „ani fakt, že ste koaličným poslancom a zároveň primátorom druhého najväčšieho mesta na Slovensku, vám nezaručuje, že vám v NR SR prejde váš návrh zákona. Spoliehať sa len na silu lakťov vlastnej politickej strany, ktorá každý návrh zákona pretlačí do druhého čítania, sa niekedy dokáže vypomstiť“.
Mestským častiam zostáva právo veta
Podľa Rašiho mal však jeho návrh vo vzťahu k redukcii počtu mestských častí presunúť zodpovednosť z celoslovenskej úrovne na úroveň volených zástupcov v mestskom zastupiteľstve.
Aktuálny zákon hovorí, že ktorákoľvek mestská časť môže referendom miestnych obyvateľov zablokovať rozhodnutie mestského zastupiteľstva o jej zlúčení s inou.
Mestské časti mali prijatou novelou stratiť toto oprávnenie.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári