Agentúrny text sme doplnili informáciami redakcie Korzára.
KOŠICE. Po prekvapivom odmietnutí novely zákona o Košiciach v parlamente cíti primátor mesta a poslanec Národnej Rady SR (NR SR) Richard Raši (Smer) krivdu.
Zmenu zákona o meste Košice, ktorá mala umožniť mestskému zastupiteľstvu rozhodovať o počte mestských častí, podporilo v utorok iba 69 zo 138 hlasujúcich poslancov.
Na to, aby zákon prešiel do druhého čítania, mu chýbal jediný hlas.

Raši: Neférové a neracionálne
Aký je váš názor na počet mestských častí v Košiciach?
Anketa už bola ukončená.
Raši považuje za neférové od strany Most-Híd, že jej poslanci nezahlasovali za tento návrh, a to aj napriek tomu, že ho bol obhajovať na poslaneckom klube koaličného partnera.
„Jedna výhrada bola, že prečo to predkladám ja ako primátor Košíc. Pretože mám uznesenie mestského zastupiteľstva. Tak kto iný, ak nie ja?“ opýtal sa.
Poslanec tiež zdôraznil: „Keď sa koalícia dohodne, tak my hlasujeme za zákony, ktoré predložia poslanci Mosta, aj keď máme iný názor,“ povedal Raši.
Ten si myslí, že neexistuje jediný racionálny dôvod, aby sa rozhodnutie o počte mestských častí nemohlo presunúť na mestské zastupiteľstvo.
„Zbytočne vynakladáme milióny na chod mestských častí, ktoré mohli byť použité inak.“
Návrh novely zákona o meste Košice sa pritom podľa Rašiho opieral nielen o prevažujúcu verejnú mienku, ale aj o odborné názory komunálnych ekonómov, podľa ktorých veľký počet mestských častí rozbíja koncepciu rozvoja mesta a jej realizáciu v praxi.

Mali voľné ruky
Predseda poslaneckého klubu Most-Híd Gábor Gál tvrdí, že s Rašiho návrhom mali problém nielen poslanci, ale aj členovia strany.
„Zvolali sme rokovanie klubu. Dohodlo sa na ňom, že poslanci budú mať voľnú ruku pri hlasovaní,“ povedal.
Medzi tými poslancami Mosta-Híd, ktorí nehlasoval za Rašiho návrh, bol aj košický poslanec v parlamente Eduard Adamčík.
Ten v utorok pre Korzár vysvetlil, že dôvodom, prečo nehlasoval, bolo jeho presvedčenie, že zmena pravidiel redukcie mestských častí nie je demokratická a nerešpektuje vôľu ľudí.
„Nie som proti redukcii mestských častí, naopak ju podporujem a iniciatívu primátora Rašiho vítam. Podľa mňa však zvolený spôsob navrhovaný v zákone nie je v súlade s právom Košičanov rozhodovať o sebe demokratickým spôsobom – v referende,“ vysvetlil.

Niektorí sa už pripravovali, iní nie
Podľa informácií z miestneho úradu jednej z veľkých košických mestských častí, pripravovali už pracovníci úradu niektoré opatrenia, ktoré súviseli so zrušením ich mestskej časti.
„Predpokladali sme napríklad, že nebudeme musieť riešiť najbližšie komunálne voľby v mestskej časti. Týmto rozhodnutím parlamentu sa celá vec mení,“ povedala jedna z pracovníčok.
Naopak, v najväčšej z košických mestských častí na Západe sa na redukciu samospráv nijako nepripravovali a teda rozhodnutie parlamentu ich zatiaľ nijako nezasiahne.

Zlučovaniu sa MČ nebránia
Ako pre Korzár povedal starosta Terasy Ján Jakubov (Smer), ich mestská časť môže byť zrušená len v prípade, ak by Mesto Košice nemalo žiadne mestské časti.
„V rámci preneseného výkonu štátnej správy zabezpečujeme činnosť pre všetky mestské časti v okrese Košice II. Západ môže byť len zlúčený s inou mestskou časťou,“ myslí si Jakubov.
Starosta Terasy tiež zdôraznil, že Západ sa nebude podieľať na blokovaní v prípade zlúčenia napríklad s KVP alebo Myslavou.
Redukovania mestských častí sa obávajú hlavne malé samosprávy. Starosta Vyšného Opátskeho Viktor Mikluš (nez.) je však pripravený podporiť každý návrh, ktorý zefektívni chod samosprávy, ktorý musí byť podložený reálnymi ekonomickými ukazovateľmi.
„Zlučovanie by malo v prvom rade priniesť nové benefity pre občana. Malo by sa to prejaviť v navýšení finančných prostriedkov z reálnych úspor, o ktorých hovorí mesto. Aké budú kontrolné mechanizmy na odsledovanie zefektívnenia novej samosprávy, mi ale nie je jasné,“ povedal Mikluš.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári