Mŕtvola v košickom hoteli
Samovražda, či otrava skazeným jedlom
Včera o 17. hod. v istom košickom hoteli našiel hotelový personál v izbe na posteli nehybne ležiaceho hosťa. Bola zavolaná policajná komisia, ktorá na čele s hlavným zdravotným komisárom dr. Slaninom zistila, že ide o smrť otrávením neznámym jedom. Podľa cestovného pasu sa zomrelý menuje Clemens Ameloux, je 48-ročný obchodný cestujúci z Viedne a prislúcha do Nemecka. Príčina smrti bude zistená len po súdnej pitve. Z výpovedí personálu hotela bolo zistené, že Ameloux si dal priniesť do izby stôl, vraviac, že bude vybavovať korešpondenciu. V noci, keď bola prevedená v hoteli policajná razia, Ameloux bol ešte na žive. Keď v neskorších hodinách dlho nevychádzal z izby, personál nazrel dnu a našiel ho mŕtveho na posteli. Na stole ležali zbytky jedla, šošovica a údené mäso. Tie budú teraz preskúmané, aby sa zistilo, či cudzinec zomrel dobrovoľnou smrťou a či snáď otravou po skazenom jedle. V šatách mŕtvoly bola nájdená taška s 3582 Kč v hotovosti.
(Slovenský východ 9.2.1932)
Nové objavy v jaskyni Domica pri Plešivci
Obrovské kvaple. Významné nálezy archeologické.
Klub československých turistov podniká ďalšie výskumy v jaskyni Domica. Správca jaskyne V. Benický našiel v týchto dňoch novú časť jaskyne s krásnymi kvapľovými lesíkmi vysokými 2-3 m. Porcelánová belosť dlhých a tenkých tyčiniek pôsobí najkrajším dojmom. Banský geometer Eduard Poloncy zo Sliezskej Ostravy našiel s výpravou, vedenou kapitánom Janákom, spojenie medzi dvoma jaskynnými chodbami. Cirkulácia návštevníkov jaskýň bude takto uľahčená. Dosiaľ nájdené jaskynné bludisko meria 4351 m.
Suché priestory jaskyne boli obývané neolitickým človekom, ktorého stopy sú viditeľné na každom kroku. Je tu množstvo nádob najrôznejších tvarov, kostených ihiel, špičiakov, obsidiánových nožov, kostených nástrojov, ktorými zdobili hlinené nádoby. Zo všetkých kútov jaskyne na nás dýcha tisícročná história.
Vodné dómy, ktorými preteká mohutný tok podzemného Styxu, hýria najkrajšími ozdobami belostných záclon, baldachýnov a vysokých stĺpov. Vápencové kaskády, po ktorých stekajú prúdy vôd, pôsobia kúzelne v magickom osvetlení. Jaskyňa Domica je skutočným divom svetového štýlu. Je neporušená, panensky krásna, pretože bola skrytá pred neodbornou rukou.
(Slovenský východ 10.2.1932)
Súdna sieň
Bola svadba
Ešte v novembri roku 1930 bola u roľníka Sendyho v Nižnom Olčvári (dnes Košické Oľšany) svadba, veselá, s tancom a jedlom, aké už u nás bývajú. Medzi parobkami bol i Juraj Horváth, ktorý bol nespokojný, že je tam jeho nepriateľ Juraj Fičko. Sám s ním mrzutosti nemal, ale Fičko vraj pred niekoľkými rokmi zbil jeho brata. Teraz bola chvíľka k odplate. Horváth sa dohovoril na dvore so svojím kamarátom Jánočkom a potom to začalo. Nič netušiaci Fičko dostal od Horvátha fľašou do hlavy, hneď na to Jánočka vytiahol s čižmy 80 cm dlhý nôž a začal ním bodať Fička, kde sa dalo. Fičko bol ťažko zranený.
Teraz stáli obaja pred trestným senátom krajského súdu v Košiciach. Ani príliš netajili, len sa vyhovárali na opitosť. Jánočka dostal 6 mesiacov žalára, Horváth bol oslobodený, keďže Fičko nežiadal jeho potrestanie. Štátny zástupca si vyžiadal tri dni.
(Slovenský východ 11.2.1932)
Košiciam hrozilo nebezpečenstvo povodne
Náhla zmena počasia, ktorá prišla v noci na dnešok, spôsobila ráno zatarasenie mlynského jarku Hornádu v samotnom meste, kde sa kry nahromadili do veľkých más, takže voda nemohla ďalej tiecť a začala sa rozlievať. Celá udalosť sa odohrala tak rýchlo, že nebolo možné urobiť preventívne opatrenia a tak sa stalo, že niekoľko bytov na Jókaiho ulici, obrátených k brehu mlynského jarku, bolo zaplavených.
Pred siedmou hodinou odišli ľudia z týchto bytov do práce a keď prišla záplava, doma boli vo väčšine prípadov len deti. V byte pod číslom 9 na Jókaiho ulici (dnes Jesenského ulica, pozn. autora) Gabriela Nikolajčíka spalo na posteli
l0-mesačné dieťa. Voda stúpla tak vysoko, že celá posteľ bola vo vode a len vankúš, na ktorom spalo dieťa, trčal ako ostrov. Bolo treba dieťa zachrániť. Tejto úlohy sa podujal vojak 32. pešieho pluku František Russ, ktorý sa dostal do bytu a dieťa vyniesol von. Potom sa preobliekol a pokračoval ďalej v záchranných prácach. Okrem tohto domu boli zaplavené aj byty v dome č. 21. a v pekárni F. Kvítka. Spomenutým bola spôsobená veľká škoda znivočením zariadenia.
Hneď skoro ráno sa dostavili sa na miesto technické oddiely vojska a polícia, aby sa podujali záchranných prác. Policajný radca Garay prišiel na miesto tiež. Veľkým úsilím sa podarilo uvoľniť odtok vody, takže nebezpečenstvo bolo odvrátené. Pracovalo sa až do poludňajších hodín. Neskoršie sa dostavili aj hasiči, no zástupcovia technického oddelenia mesta neprišli.
Samotný Hornád je len niekoľko centimetrov nad normálom a keďže prítok do mlynského jarku bol zastavený, žiadne nebezpečenstvo už nehrozí. Napriek tomu postavila polícia až po ťahanovský tunel jazdné hliadky.
(Slovenský východ 9.2.1930)
Nepoctivý železničný zriadenec
Železničný robotník Ján Sobol v Košiciach považoval predmety štátnej železničnej správy za svoje. Od roku 1921 odnášal z dielní železnice rôzne predmety, hlavne elektrické zariadenia. S jedlom rástol apetít a tak sa už neuspokojoval s malými žiarovkami, ale s obľubou si odnášal i oblúkové lampy. Polícia vec vypátrala a Jána Sobola zadržala. Pri prehliadke jeho bytu na Floriánskej ulici bolo nájdených mnoho ukradnutých vecí.



Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári