NIŽNÁ KAMENICA. Klasicistický kaštieľ Forgáčovcov v Nižnej Kamenici (okres Košice - okolie) prechádza od roku 2015 postupnou renováciou.
Zlý technický stav tejto národnej kultúrnej pamiatky si vyžiadal nevyhnutné opravy a minulý rok sa už stal sídlom obecného úradu.
Práce na jeho obnove a novom využití stále pokračujú.
Z kaštieľa je obecný úrad
Do roku 2012 v kaštieli sídlil Detský domov, ktorý sa transformoval s premiestnením detí do rodinných domov v okolí.
Potreba značných investícií vyvolala otázku, čo s kaštieľom ďalej, uvažovalo sa aj o jeho predaji.
Obec sa napokon pustila do obnovy tejto miestnej dominanty spojenej s rozsiahlym anglickým parkom.
"Obecný úrad predtým sídlil v nevyhovujúcich priestoroch dvojizbového bytu spojenom so základnou a materskou školou, aj preto sme sa snažili túto kultúrnu pamiatku zachrániť a čo najskôr presťahovať do týchto priestorov, čo sa podarilo v marci 2016," uviedol starosta Miroslav Líška.
Bol v katastrofálnom stave
V rokoch 2015 a 2016 sa z dotácie z ministerstva kultúry 60 000 eur vymenila eternitová a plechová časť strechy.
Ďalšie peniaze investovala obec, mnohé práce sa podľa starostu robili svojpomocne a s využitím pracovníkov cez úrad práce.
"Pri preberaní mojej funkcie bol tento objekt v katastrofálnom stave, nevyhnutná bola výmena strešnej krytiny, kúrenie bolo v dezolátnom stave, 50-ročný vodovod bol v havarijnom stave, potrebná bola nová elektroinštalácia, steny nanovo omietnuť, čiže množstvo práce," spomína starosta.
V obnovenom severnom krídle kaštieľa teraz sídli okrem úradu aj obecná knižnica, nacvičujú tu aj miestne folklórne súbory Čerešeň a Čerešenka.
Keďže obec nemá kultúry dom, svoj priestor v hlavnej sále s pôvodnou kachľovou pecou a nástennou výzdobou našli spoločenské podujatia, rodinné oslavy či kary.
Pokračuje pritom obnova ďalších častí kaštieľa. "Rekonštruuje sa južné krídlo, ktoré bude slúžiť na kultúrny a spoločenský život obce. V pivnici sú taktiež obrovské priestory, ktoré by sme do budúcna chceli využiť, napríklad na vinárničku či pizzeriu," priblížil starosta.
Pochádza z roku 1830
Kaštieľ s manzardovou strechou dal postaviť okolo roku 1830 gróf Forgáč.
Objekt slúžil ako letné sídlo šľachtického rodu. Súčasťou areálu s anglickým parkom bol aj žrebčinec s chovom anglických plnokrvníkov.
V roku 1905 kaštieľ vyhorel - podľa dobových svedectiev bola na vine nemecká učiteľka hudby, ktorá požiar spôsobila pri natáčaní vlasov.
Po druhej svetovej vojne bol kaštieľ zoštátnený, pôsobila v ňom základná a stredná škola.
V roku 1967 v kaštieli otvorili Detský domov, ktorý tu sídlil 45 rokov.
Obec získala objekt pred zhruba desiatimi rokmi bezodplatným prevodom.

Zmapovala život Forgáčovcov
Dramatické životné osudy členov šľachtickej rodiny Forgáčovcov a Waldbottovcov spojených s kaštieľom v Nižnej Kamenici zachytila knižne kronikárka tejto obce Jolana Janičkárová.
S dvomi poslednými členmi rodu barónmi, Ladislavom a Hedwigou Waldbottovcami, ktorí ako deti pred druhou svetovou vojnou prežívali v Nižnej Kamenici letné prázdniny, nadviazala pred ich smrťou v kanadskej emigrácii osobný kontakt.
Na poslednú chvíľu
"Keby som to nezachytila, tak vlastne ďalšia generácia by sa už nemala o čo oprieť. Takto sa o tomto rode bude vedieť, ako som to aj sľúbila pani barónke," uviedla Janičkárová
Rodu Forgáčovcov sa začala venovať od roku 1996, keď pripravovala monografiu o histórii rodnej Nižnej Kamenice. V obci sa zachoval klasicistický kaštieľ, ktorý Forgáčovci postavili v roku 1830 a dnes slúži ako sídlo obecného úradu.
"Chcela som im vzdať poctu a vďaku za to, že sme po nich zdedili obrovské hodnoty. Vlastne oni strádali ako emigranti a my sme mohli užívať ich pôvodný majetok," povedala Janičkárová.
Motívom na napísanie knihy bola snaha zaznamenať a uchovať informácie získané priamo od detí Alžbety Forgáčovej Waldbottovej, poslednej majiteľky rozsiahlych majetkov a kaštieľov v Nižnej Kamenici, Slanci, Svinici a ďalších obciach.
Autorka sledovala ich osudy od šťastného detstva, zápasu o prežitie počas vojnového besnenia, až po neraz trpké skúsenosti v americkej emigrácii.
Osobné stretnutie
V Kanade sa napokon osobne stretla s poslednou žijúcou dcérou grófky Hedwigou Waldbottovou Lubbersovou, ktorá zomrela v marci 2013. Jej brat Ladislav zomrel v roku 2006.
V Kanade prežili títo súrodenci 60 rokov, ale v duchu podľa ich slov ostali Európanmi a nezvykli si na kanadský spôsob života.
Často pritom spomínali na nižnokamenický kaštieľ s parkom, kde sa cez letné prázdniny hrávali.
"Pani barónka mi hovorila, že najromantickejšie a najkrajšie spomienky mala práve na Kamenicu," uviedla Janičkárová.
Kniha Osudy slanských Forgáčovcov a Waldbottovcov vyšla v rokoch 2013 a 2014 v dvoch vydaniach.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári