Z archívu verejnej knižnice Jána Bocatia.
V Košiciach bude zriadená turistická chata a nocľaháreň
Včera sa dostavila do mestského domu v Košiciach deputácia miestnej odbočky Klubu čs. turistov s prosbou, aby mesto odovzdalo do dlhodobého prenájmu pozemky na vrchu Otília, kde chcú postaviť veľkú turistickú chatu.
Prípravné práce na tejto stavbe pokročili natoľko, že v prípade, ak mesto daruje uvedený pozemok, so stavbou sa začne už na jar s tým, že do jesene by mala byť dokončená. Lokalita, na ktorej má byť postavená turistická chata, je vhodná najmä pre milovníkov zimných športov, najmä lyžiarov.

Klub čs. turistov sa ďalej uchádza o prenájom kiosku v Sokolskom sade (dnes Mestský park), kde by sa mal zriadiť hotel a kancelárie s poradňou pre turistov.
O oboch žiadostiach bude rokovať mestská rada a zastupiteľstvo. Pokiaľ ide o kiosk v Sokolskom sade, bolo by vhodné, aby tento objekt, ktorý je teraz prenajatý Bardejovskému pivovaru, bol prenajatý Klubu čs. turistov, lebo tancovačky, ktoré sa tu konajú, teda na najkrajšom mieste mesta, mnoho propagácie Košiciam nerobia.
(Slovenský východ 13.2.1932)

Košická električka v zime
Pred časom bolo oznámené, že správa električiek investuje ročne ohromné obnosy na úpravu elektrických vozňov. Skutočnosť ale tomuto tvrdeniu nezodpovedá. Sú ponosy, že na cestujúcich vo vozňoch padá dážď a sneh, takže by sa mohlo sedieť aj pod dáždnikmi.
V piatok ráno zase premával k Čermeľu vozeň, ktorým sa preháňal ľadový vietor, keďže ani jedny dvere nepriliehali a nedali sa zatvoriť.
Správa električiek by mohla poveriť dvoch nezamestnaných, aby v takých prípadoch dvere držali. Alebo nechať zatĺcť do steny klinec a dvere priväzovať povrázkom. Úradná technická komisia by sa iste presvedčila o nedostatočnom vybavení električkových vozňov mesta.
(Slovenský východ 13.2.1932)
O Štefánikovu ulicu v Košiciach

V týchto dňoch sa konečne pohlo v otázke pomenovania ulíc v Košiciach. Vybojované boli pomenovania Tyršovo nábrežie a Fügnerova ulica (dnes ulica Slovenskej jednoty). Stále aktuálnym však zostáva pomenovanie niektorej z košických ulíc menom M. R. Štefánika.
Komisii, ktorá je na radnici poverená otázkou pomenovania ulíc, bolo uložené, aby našla ulicu dôstojnú mena najväčšieho slovenského revolucionára, generála Štefánika.
Nechceme predbiehať, ale myslíme si, že najvhodnejšou pre toto pomenovanie by bola Peštianska trieda (dnes Južná trieda), ktorá vedie k Štefánikovmu pomníku.
Doterajšie pomenovanie nie je vhodné, lebo touto ulicou už nikto nechodí a ani nepôjde do Budapešti.
(Slovenský východ 14.2.1932)
Veľké falšovanie poštových známok v Košiciach
Polícia zatkla páchateľov. Revízia v trafikách. 11 zatknutých.
Pred niekoľkými dňami prišla košická štátna polícia na stopu veľkého falšovania poštových známok. Políciu na túto stopu doviedol list, ktorý bol opatrený falošnou známkou. Pretože ani jeden z tunajších úradov nemal tušenie o falšovaní známok, vyšetrovanie bolo veľmi obtiažne.
Polícii bola už dlhší čas podozrivá istá žena, o ktorej sa vedelo, že si privyrába nie práve najčistejšími metódami. No nevedelo sa akými. Keď sa vec s falošnými známkami stala akútnou, detektívi vykonali domovú prehliadku, pri ktorej našli niekoľko 100 kusov falošných známok. Spočiatku nechcela povedať, ako sa k nej známky dostali. Potom chcela detektívov podplatiť 200 korunami a robila im rozličné návrhy lásky. Na to bola zatknutá.
Hneď potom uskutočnila polícia revíziu vo všetkých košických trafikách. V jednej sa objavilo asi 150 kusov narýchlo spálených falošných známok. Detektívom sa podarilo zaistiť popol. Aj na pošte sa našli tri listy s falošnými známkami.
Behom ďalšieho vyšetrovania bolo zistené, že časť známok bola tlačená načierno v Košiciach, druhá časť v Satu Mare (dnes Rumunsko). Rozoznať ich od pravých možno tým, že perforovanie je hrubé a v nápise „Československá" chýba háčik na „Č".
Pri ďalšom vyšetrovaní sa zatknutá priznala, že viacerým trafikám núkala na predaj známky a cigarety vo výške 100 tisíc Kč. Až doteraz bolo zatknutých 11 ľudí, medzi nimi aj štyri ženy.
Vyšetrovanie stále trvá. Minister pre Slovensko dr. Mičura, ktorý len nedávno navštívil Košice, veľmi sa o tento prípad zaujímal a vyžiadal si od policajného riaditeľa dr. Klímu niekoľko týchto falošných známok.
(Slovenský východ 12.2.1922)
Staré zbrane a náboje na povalách košických domov
Hláste každý jeden prípad nálezu!
Košice v ostatných 15 rokoch zažilo mnoho udalostí. Tiahli tu kolóny vojsk do Karpát, bolo tu rakúske armádne veliteľstvo, potom prišiel prevrat a boje s nimi spojené, potom obsadili mesto boľševici a spôsobili tu mnoho škôd. A tak sa stalo, že staré zbrane a munícia zostali nepovšimnuté a schované na starých povalách a v pivniciach niektorých domov.
Z Košíc je známy prípad o tom, ako istá žena mala vo svojom byte nevybuchnutý šprapnel, ktorý dlho používala ako ťažidlo. Len keď jej syn, anglický námorný dôstojník, prišiel náhodou na návštevu, poučil ju o nebezpečenstve, ktoré jej hrozilo.
V ostatnom čase sa stali dva prípady nálezu zbraní, ktoré boli úradom odvedené. Teraz sa opäť dozvedáme, že na jednom pôjde boli nájdené ďalšie nepotrebné zbrane.
Nebezpečenstvo úrazu hrozí hlavne deťom, ktoré môžu tieto zbrane poľahky objaviť. Je preto potrebné, aby zodpovední majitelia domov a nájomníci dbali na to, aby všetky podobné zbrane, ich súčiastky, alebo aj výbušné látky boli oznámené príslušným úradom. Neodporúča sa, aby nálezca sám manipuloval s týmito predmetmi.
(Slovenský východ 14.2.1928)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári