Agentúrny text sme nahradili autorským článkom redakcie Korzára.
KOŠICE. Prečo mostu cez Ružín hrozí zrútenie? Je na vine chyba konštruktéra alebo nezodpovednosť dopravcov? Dá sa priehrada dočasne premostiť pontónom?
Ešte tento týždeň by malo byť známe stanovisko vojenských špecialistov k otázke, či je možné dočasne premostiť priehradu Ružín pontónovým mostom.
Odborníci z Ozbrojených síl SR si boli urobiť prieskum terénu 24. januára, pričom pôvodne sa očakávalo, že svoj posudok Okresnému úradu Košice-okolie predložia do polovice februára.
„Do dnešného dňa sa tak nestalo,“ informoval na pondelkovom zasadnutí zastupiteľstva Košického samosprávneho kraja (KSK) prednosta Okresného úradu Košice a šéf krajského krízového štábu Jozef Lazar.
Ako však uviedol ďalej, akonáhle bude mať úrad k dispozícii expertízu, zvolá zasadnutie krízového štábu za účasti starostov dotknutých obcí a s výsledkom oboznámi aj verejnosť.
Kompa nie je riešenie
Na zastupiteľstve KSK sa opäť otvorila aj otázka kompy.
Podľa riaditeľa úradu KSK Ondreja Bernáta však toto riešenie nepripadá do úvahy, pretože kompa je drahá, má obmedzenú prepravnú kapacitu a čakanie na jednej i druhej strane Ružína by sa pohybovalo v špičke okolo jednej až 1,5 hodiny.
Rovnako tak nie je podľa vedenia úradu KSK schodné ani riešenie, ktorého sa dožadoval poslanec Rastislav Trnka.
Ten tvrdí, že po spustení hladiny Ružína by bolo možné použiť starú zaplavenú cestu.
Bernát však argumentuje, že spevniť túto cestu dočasne betónovými panelmi nie je možné pre vysoké nánosy bahna na dne priehrady.
Navyše, hladinu priehrady podľa neho nemožno len tak znížiť, aby sa umožnil prejazd vozidiel. Ružín totiž podľa neho okrem iného slúži ako súčasť protipovodňovej ochrany pre obyvateľov mesta Košice a okolitých obcí.
„Možno si pamätáte, že len vďaka Ružínu sa nám podarilo zadržať enormné zrážky pri povodniach v roku 2010,“ dodal k tomu župan Zdenko Trebuľa (Smer) a dodal, že vypustiť priehradu navyše nie je vôbec jednoduché.
„Sme viazaní aj medzištátnou zmluvou s Maďarskom udržiavať istý minimálny prietok Hornádu,“ konštatoval Trebuľa.
Most zničili preťažené kamióny
Most na ceste cez Ružín postavili pred 50 rokmi. Zabezpečoval cestnú dopravu nielen do obce Opátka, ale aj smerom do Gelnice a ďalších obcí Hnileckej doliny a regiónu Spiša.
Už pred rokom odborníci upozorňovali na to, že je v zlom stave, no aj napriek obmedzeniam po ňom naďalej premávali preťažené kamióny s drevom.
Práve jeho systematické preťažovanie spolu s niektorými konštrukčnými chybami spôsobili, že most deň pred Vianocami museli zavrieť. Hrozilo totiž, že sa zrúti.
Aj preto sa niektorí poslanci dožadovali, aby sa i na jeho sanácii podieľali súkromné firmy, ktoré sú za prepravu dreva zodpovedné.
Táto požiadavka však vyznela do stratena.
Ozvala sa len poslankyňa Renáta Lenártová (Smer), ktorá tvrdila, že Mestské lesy Košice po moste drevo nevozili, lebo ho nakladali na kamióny súkromných prepravcov ešte v lese.
K výhradám smerujúcim na ministra hospodárstva Petra Žigu (Smer) a jeho firmu Taper, ktorá obchoduje s drevom, potom ešte dodala, že firma Taper nikdy s mestskými lesmi neobchodovala.
Konateľ firmy Taper Marek Dvořák však na rozdiel od Lenártovej tvrdenia pred časom pre Korzár priznal, že so spoločnosťou Mestské lesy Košice obchodujú pravidelne.
Zároveň uviedol, že drevo nevozili cez Ružín, ale opačným smerom do svojich skladov pri Liptovskom Mikuláši.

Statik: Most predbehol svoju dobu
Na pondelkovom zastupiteľstve vystúpil s podrobnými informáciami o stave mosta ale aj o možnostiach jeho rekonštrukcie statik Ján Kurimský.
Ten vyhlásil, že rekonštrukcia s čiastočným obmedzením dopravy, tak ako v prípade rekonštrukcie mosta na Hlinkovej ulici v Košiciach, nie je možná. Dôvodom je unikátna konštrukcia mosta, ktorá, ako povedal, „predbehla technologické možnosti svojej doby.“
Ako uviedol Kurimský ďalej, ako prvú alternatívu navrhovali experti na stavbu mostných konštrukcií zbúranie starého mosta a výstavbu nového.
Od tejto myšlienky však napokon upustili. Takéto riešenie by totiž trvalo najmenej dva až tri roky a stálo by zhruba 30 miliónov eur.
Preto sa napokon rozhodli pre rekonštrukciu súčasnej stavby, pričom starý most by mal byť takpovediac obalený novou kompozitnou konštrukciou.
Podľa odborníkov sa to vraj dá stihnúť za niekoľko mesiacov a bude stáť podstatne menej. V tomto prípade sa hovorí o sume 8,4 milióna eur vrátane DPH.
Nový most tak bude podľa Jozefa Kurimského asi o dva metre vyšší ako ten súčasný. Odborníci navyše plánujú pilótami spevniť aj oba brehy priehrady, pretože práve v týchto miestach je most najviac poškodený.
Stavať bude jeden z trojice Eurovia, Strabag a IS
Krajská samospráva už koncom minulého týždňa zverejnila priamu ponuku na zhotoviteľa stavby, pričom oslovila tri firmy – spoločnosti Eurovia SK, Inžinierske stavby a Strabag.
Informácia o tom bola zverejnená vo Vestníku Úradu pre verejné obstarávanie 17. februára, pričom k podpisu zmluvy s dodávateľom by malo dôjsť do 20. marca tohto roku.
Šéf úradu KSK Bernát uviedol, že financovanie rekonštrukcie má kraj zabezpečené. Podľa jeho slov tento projekt neohrozí ďalšie infraštruktúrne projekty naplánované na tento rok.

Oprava lesnej cesty by stála viac ako rekonštrukcia mosta
Na pondelkovom rokovaní prišla opäť na pretras obchádzková trasa po účelovej lesnej komunikácii do lokality Zlatník pri obci Košická Belá.
Opozičný poslanec Rastislav Trnka (nez.) sa dožadoval, aby kraj nechal cestu upraviť tak, aby umožňovala prejazd automobilov v oboch smeroch.
Po rekonštrukcii mosta a odvolaní mimoriadnej situácie by zas podľa neho mala byť ekologicky zlikvidovaná.
Niektorí občania sa tiež dožadovali jej zaradenia do siete ciest 3. triedy.
Vedenie Správy ciest KSK to však odmieta. Podľa riaditeľa úradu KSK Ondreja Bernáta by to bolo mimoriadne zdĺhavé a drahé riešenie. Výstavba cesty a vysporiadanie pozemkov by podľa jeho slov stálo viac ako 10 miliónov eur a trvalo by aj niekoľko rokov.
„Nechápem, čo na tom môže stáť desať miliónov, keď kilometer asfaltu podľa mojich informácií vyjde na asi 30-tisíc eur,“ komentoval vyjadrenia riaditeľa úradu KSK gelnický poslanec Igor Hutka, ktorý sa prišiel do Košíc pozrieť na rokovanie zastupiteľstva kraja.

Starý most provizórne osvetlia
Poslanec krajského zastupiteľstva Rastislav Javorský zo Spišskej Novej Vsi sa tiež dožadoval osvetlenia starého mosta, po ktorom dnes prechádzajú pešo deti aj dospelí často po zotmení, aj keď ich značka upozorňuje na to, že prechod je možný len na vlastnú zodpovednosť.
Podľa jeho slov totiž ľudia nemajú inú možnosť ako sa dostať na druhú stranu, keď ich náhradná doprava vysadí pri moste.
Od riaditeľa Správy ciest KSK Zoltána Bartoša sa mu dostalo vysvetlenia, že sa ešte neskončilo výberové konanie na dodávku fotovoltaických svietidiel, ktoré plánujú na moste dočasne umiestniť.
Ubezpečil ho však, že požiadavkou na zabezpečenie osvetlenia mosta sa začali zaoberať hneď na druhý deň po tom, ako sa objavila na zasadnutí krízového štábu Okresného úradu Košice-okolie.
Ľudia z Hnileckej doliny odchádzali sklamaní a nahnevaní
Napriek tomu, že v pondelok do Košíc na rokovanie krajského zastupiteľstva prišli asi tri desiatky ľudí z Gelnice ale aj z ďalších obcí za Ružínskou priehradou, poslanci neumožnili v rozprave vystúpiť ani jednému.
Keď Ján Jakubov (Smer-SD) po asi dvoch hodinách dohadovania navrhol ukončiť rozpravu, čo ostatní poslanci vzápätí odhlasovali, zdvihla sa v sále búrka nespokojnosti a pokrikovania na adresu vedenia KSK. Vzápätí potom sa nespokojní ľudia zdvihli a z rokovania odišli.
Spišiaci cítia krivdu
„Čakali sme, že sa dozvieme niečo nové, ale nedozvedeli sme sa vôbec nič. Sme sklamaní,“ povedala novinárom Anna Poláková z Gelnice.
Podobne rozčarovaný odchádzal aj mladý poslanec mestského zastupiteľstva v Gelnici Igor Hutka, ktorý do Košíc prišiel, aby podľa svojich vlastných slov vedel tlmočiť občanom informácie o riešení ich problémov s dopravou.
Kritikou nešetrila ani poslankyňa krajského zastupiteľstva a primátorka Krompách Iveta Rušinová. „Stále sa hovorí len o ľuďoch z Opátky, Gelnice a Margecian, ale na ľudí zo Spiša sa zabúda. Pritom aj oni často potrebujú cestovať do Košíc a preto sa ich to týka minimálne v takej iste miere,“ posťažovala sa.
Rozpravu uťali, keď chcel prehovoriť prvý rečník z radov verejnosti
Predseda KSK Zdenko Trebuľa po skončení zastupiteľstva povedal, že mu je ľúto, že ľudia odchádzali nespokojní, no podľa rokovacieho poriadku vraj nemal inú možnosť, ako dať hlasovať o prednesenom procedurálnom návrhu.
„Diskutovalo sa dve hodiny. Nemôžem za to, že v tom čase nevystúpil nikto zo zástupcov verejnosti,“ konštatoval Trebuľa.
V skutočnosti dal Ján Jakubov procedurálny návrh na ukončenie rozpravy vzápätí po tom, ako poslanec Rastislav Trnka požiadal, aby zastupiteľstvo umožnilo vystúpiť jednému zo zástupcov verejnosti, občianskemu aktivistovi Jaroslavovi Polačekovi.
Práve Polaček, známy svojimi kritickými vyhláseniami na adresu predstaviteľov vedenia kraja i mesta Košice, koncom minulého týždňa burcoval ľudí spoza Ružína, aby prišli na pondelňajšie rokovanie, keďže vedenie kraja nereagovalo na výzvu poslancov Trnku a Daniela Rusnáka na usporiadanie výjazdového rokovania zastupiteľstva KSK v Gelnici, alebo Margecanoch.
Ak nebudú peniaze na údržbu, hrozí havária aj ďalším mostom
Niektorí poslanci v rozprave kritizovali vedenie kraja, že keď vedeli o zlom stave mosta cez Ružín, mali zakročiť oveľa skôr, aby krízovej situácii predišli.
Podľa Rastislava Trnku sa navyše v minulých rokoch podcenila údržba.
Predseda KSK Trebuľa proti tomu argumentoval, že sa o havarijnom stave dozvedel až 25. novembra minulého roku.
Podľa jeho slov má kraj v správe asi 600 mostov a takmer 1995 km ciest, pričom na ich opravy by potrebovali asi jednu miliardu eur.
V tejto súvislosti sa však pred novinármi vyjadril aj statik Jozef Kurimský, ktorý povedal, že ak kraj nezačne investovať viac do opráv mostov na svojom území, čoskoro sa situácia podobná tej na Ružíne zopakuje aj v iných lokalitách.
V najbližších dvoch rokoch sa to podľa neho dá očakávať na štyroch až piatich mostoch v rámci Košického kraja.
Kraj chce rekonštrukciu stihnúť aj skôr ako do konca roka.

Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári