Precestovala desiatky krajín, ale ťahať za sebou kufre po rozličných štátoch ju stále neunavilo. Cestovanie je pre ňu neopakovateľným zdrojom energie, učenia a nových životných skúseností a zručností.
Košičanka Gabriela Ghillanyová si aj pre túto svoju životnú záľubu vybrala život v Dubaji, ktorý jej otvára brány do celého sveta.
Už 16 rokov žije Gabriela v Spojených arabských emirátoch. Presťahovala sa tam po tom, ako získala prácu letušky u jedného z najväčších leteckých prepravcov Emirates Airlanes.
Nadviazala tak na svoje skúsenosti z obdobia vysokoškolských štúdií, keď ako letuška pracovala na vedľajší pracovný úväzok.
V roku 2001, keď sa v Dubaji zamestnala, mala letecká spoločnosť 3-tisíc zamestnancov, v súčasnosti je ich 23-tisíc. Aj to nasvedčuje tomu, akou rýchlosťou sa krajina, v ktorej žije, rozvíja. Aj Dubaj sa počas týchto rokov rozrástol na nepoznanie.
"Poloha Dubaja je pre cestovateľov veľmi výhodná. Je to akoby v strede sveta, nie je to ďaleko ani do Austrálie a je to blízko aj do Európy. Okrem toho všade naokolo sú krajiny známe starými národmi ako Arabi, Peržania či Indovia, ktoré mňa veľmi fascinujú. Všetko to máte z Dubaja za rohom," vysvetľuje Gabika dôvody, pre ktoré sa Dubaj stal jej domovom.

Jej korene
Symbolicky ju na život na Strednom východe predurčuje aj jej priezvisko perzského pôvodu. Počas študentských čias ju na to upozornil jej profesor dialektológie na prešovskej filozofickej fakulte.
"Ghillan je región na severe Iránu. Keď v Iráne trochu povolil režim, žila som v Dubaji 7 rokov. Rozhodla som sa tak vycestovať do Ghillanu. Bola som prekvapená, že tam ľudia vyzerali ako ja. Sú bieli, majú svetlé vlasy a starí páni tam mali podobne ostré črty ako môj dedko či pradedko."
Z tohto regiónu pochádza aj jej partner, s ktorým sa zoznámila počas svojej návštevy Iránu. Gabika sa môže len domnievať, či jej dávni predkovia pred 500 či 600 rokmi naozaj opustili toto územie a vydali sa smerom na Slovensko.
Tvrdí však, že na orientálnom území toto meno vzbudzuje rešpekt. Dokonca sa jej počas pasovej kontroly vždy colníci pri pohľade na ňu a jej priezvisko pýtajú, či hovorí po perzsky, pretože ju berú za miestnu.
Aj keď bol Irán dlhé roky pred svetom uzatvorený, miestnych ľudia hodnotí ako mimoriadne tvorivých a hladných po informáciách. Krajina oplýva bohatou kultúrou.
"Nájdete tam všetko od jazzovej scény, indierock, ale aj underground, pretože nie všetko prejde cez cenzúru. Iránski filmári sú rešpektovaní a úžasní. Keďže žijú v krajine, kde sa veľa vecí zakazuje, dokážu svoje posolstvá viac rozprávať cez symboly. Irán, to je proste studňa obrovského kultúrneho bohatstva."

Veľa nahej kože
Príchod do Dubaja bol pre vyštudovanú lingvistku tak ako pre mnohých iných ľudí kultúrnym šokom.
"Napriek tomu, že je Dubaj otvorený a ľudia sú pokrokoví, stále je to moslimská spoločnosť, a preto je potrebné ju rešpektovať a správať sa podľa toho. Veľa vecí je tam úplne iných, ako je zvyknutá mladá európska žena. Trvá rok, kým sa adaptujete a nie je to pre každého. Niekomu sa to nepodarí a vracia sa späť, pretože mu chýba európska sloboda, nie je ochotný sa prispôsobiť."
Aj Gabika si zvykala na konzervatívnejšie oblečenie. Sama sa síce stále oblieka ako Európanka, ale určite s väčšou dávkou zdržanlivosti ako predtým.
Keď navštívi v lete Európu, je vraj prekvapená, koľko nahej kože vidí. Náročné býva aj zžiť sa sa dubajskou klímou. Teploty dosahujú v lete až závratných 50 stupňov Celzia a pri 90-percentnej vlhkosti vzduchu sa nezvyknutý človek cíti ako v parnej saune.
Miestni ľudia podľa nej využívajú klimatizáciu v akomkoľvek prostredí - od obchodných centier cez prechádzkové pasáže.
Dokonca je pri takomto podnebí možné zahrať si tenis. Odporúča načasovať si zápas najskôr na šiestu hodinu popoludní, vyzbrojiť sa aspoň 3 litrami vody a "kondícia sa neskutočne zlepší."
Európou sa už nejaký čas šíri hrozba terorizmu. Táto téma neobchádza ani Dubaj a ľudia o tom podľa Gabiky vedú rôzne polemiky.
"Asi pred rokom zverejnili noviny správu, že priamo v Dubaji bola odhalená skrýša zbraní. Ľudí za to zodpovedných chytili a dali do väzenia. Dubaj terorizmom ohrozený nie je. Aj vzhľadom na jeho bohatstvo je dobre strážený, monitorovaný kamerami."

Naprieč časovými pásmami
Povolanie letušky hodnotí ako mimoriadne náročnú prácu po psychickej i fyzickej stránke.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári