Už je to päť rokov, čo sa po košických uliciach prechádzali naozaj svetoznáme hviezdy a ľudia v centre mesta mohli zažiť nefalšovanú zahraničnú filmovačku.
Dóm svätej Alžbety totiž učaroval tvorcom minisérie Svet bez konca a natočili v ňom jednu z hlavných scén.
Svet bez konca je pokračovaním seriálu Piliere zeme a oba boli natočené podľa historického románu Kena Folleta, ktorý sa stal skutočným bestsellerom.
Dej sa tiež odohráva vo fiktívnom anglickom meste Kingsbrigde a v jeho veľkolepej katedrále.
Keď filmári potrebovali natočiť scénu, v ktorej sa pod ľuďmi prelomí most a zranených umiestňujú do katedrály, vybrali si práve košický Dóm svätej Alžbety.
Ako vtedy priznali, prešli až sedem krajín, kým našli to, čo potrebovali.

Nechali tu státisíce
„Ukázala sa ako najideálnejšia, lebo sa zachovala takmer v pôvodnej gotickej podobe,“ vysvetlil producent Howard Ellis, ktorý napríklad pracoval aj na filme Zločin a trest.
Rozpočet projektu bol 44 miliónov dolárov a v Košiciach nechali filmári státisíce, konkrétnu sumu neprezradili.

Ulice plné hviezd
Košičania však v novembri 2011 mohli v uliciach mesta stretnúť herecké hviezdy, ktoré naozaj pozná celý svet. Tou najslávnejšou bola Cynthia Nixon, známa ako Mirranda zo seriálu Sex v meste.
Tá sa však držala bokom od všetkého diania a z neďalekého hotela sa do kostola vozila v limuzíne s tmavými sklami.
Pohľady zvedavcov však pútali ďalšie známe tváre, napríklad fešný Ben Chaplin, ktorý hral napríklad vo filme Tenká červená čiara, Mirranda Richardson, ktorá vo filmoch o Harrym Potterovi stvárnila nepríjemnú reportérku Ritu Skeeterovú.
Mimoriadne prekvapil herec David Bradley. Toho majú fanúšikovia Harryho Pottera v pamäti ako nesympatického rokfortského školníka Argusa Filcha. Skutočnosť je však iná a dokonca pre Korzár povedal zopár slov.
„V Košiciach som po prvýkrát, mesto je prekrásne, ale naozaj nevychádzam z údivu predovšetkým nad vašou katedrálou,“ skonštatoval.
Režisérom projektu bol Michael Caton-Jones.

Komparzistov polievali vodou
Na nakrúcanie vtedy do Košíc prišlo 40 hercov a veľkolepá produkcia, ktorá pozostávala z 50 kamiónov techniky, 25 obytných karavanov a 250-členného medzinárodného štábu.
V komparze si zahrali aj Košičania a ľudia z okolia mesta. Za šesť hodín si zarobili 15 eur, ak si odkrútili dvanásť hodín, honorár bol 30 eur. Niektorí si však museli toho dosť vytrpieť.
„Keďže som jedným z 'mŕtvych', ležím na studenej zemi a polievajú ma ľadovou vodou,“ prezradil nám vtedy jeden z komparzistov.
No hoci tu filmári strávili niekoľko dní, vo filme napokon scény z košického dómu netrvali dlhšie ako tri-štyri minúty.








Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári