KOŠICE. Spoločnosť EEI vo štvrtok odovzdala magistrátu list, v ktorom ponúka dva varianty vzniku spoločnej parkovacej firmy bez nutnosti vložiť do nej priamy kapitál zo strany mesta.
Uvádza sa to v tlačovej správe, ktorú vo štvrtok zverejnil mediálny zástupca EEI Karol Wolf.
Wolf: Sme pripravení rokovať kedykoľvek
Parkovacia firma, ktorá na základe zmluvy s mestom prevádzkuje systém plateného parkovania v Košiciach, novým návrhom reagovala na požiadavku mesta zo 6. októbra 2016 doplniť stanovisko EEI ku založeniu spoločného podniku.
„EEI je pripravená rokovať o tom s predstaviteľmi mesta, kedykoľvek sa tak vedenie mesta rozhodne,“ podotkol Wolf.
Doplnil, že spoločná parkovacia spoločnosť pre obsluhu parkovacích systémov na území akéhokoľvek mesta je štandardne využívaný inštrument na celom svete.
EEI predložila dva varianty
EEI v liste navrhuje dva varianty vzniku spoločného podniku.
Prvým je vznik novej spoločnosti, ktorá sa bude venovať výlučne parkovaniu na území mesta Košice. V nej navrhuje EEI pomer 50:50 bez nutnosti mesta vložiť do firmy priamu finančnú investíciu.
V druhom variante ponúka mestu majetkový vstup do celej spoločnosti EEI a príslušný podiel na všetkých výnosoch firmy zo všetkých projektov, ktoré na území Slovenska realizuje.
„Druhý variant by pravdepodobne vzhľadom na veľkosť a trhové postavenie EEI znamenal minoritný podiel mesta na celej spoločnosti,“ spresnil Wolf.

Mesto chce ísť len fifty-fifty
Hovorkyňa mesta Linda Šnajdárová uviedla v reakcii, že primátor Richard Raši (Smer) predložil návrh na založenie spoločného podniku ešte na rokovaní mestského zastupiteľstva 12. septembra 2016 a poslanci jeho návrh podporili.
„EEI pripravila prvotný návrh. Mesto však s návrhom minoritného zastúpenia v spoločnom podniku nesúhlasilo.“
V aktuálnom návrhu EEI sú podľa nej akceptované pripomienky mesta, ale bude ho ešte analyzovať.
„Je už teraz dôležité, že obsahuje podmienku minimálne 50-percentného podielu mesta v spoločnom podniku. Mesto sa zároveň stane reálnym spoluprevádzkovateľom parkovacieho systému v Košiciach. Bez toho, aby investovalo čo i len jedno euro, bude minimálne 50-percentným vlastníkom investície do parkovacieho systému,“ pripomenula Šnajdárová.
Odporcovia šíria podľa mesta vandalizmus
Hovorkyňa mesta zdôraznila, že zároveň sa mesto vyhne mnohomiliónovým súdnym sporom, ako to bolo pri protiprávnom vypovedaní zmlúv v kauzách Strelingstav a OutClaim.
„Veríme, že tento model uspokojí aj odporcov doterajšieho zavádzania parkovacieho systému, ktorí mystifikovali verejnosť tvrdeniami, že mesto takto prichádza o milióny eur. V spoločnom podniku tieto iluzórne milióny pozornosti mesta určite neuniknú,“ uzavrela Šnajdárová.
Aktivisti už vlani v decembri kritizovali možnosť vytvorenia spoločného podniku a tvrdili, že ide o najhoršie možné riešenie.
Zopakovali to aj teraz.
„Akýkoľvek racionálny návrh, ktorý sa týka parkovania v našom meste, bude vždy napadnutý aktivistami – odporcami, ktorí šíria v Košiciach nenávisť, neznášanlivosť a vandalizmus. Možno aj kvôli takýmto prejavom sa na Slovensku nebezpečne šíri extrémizmus,“ povedal k tomu vo štvrtok šéf komunikačného referátu magistrátu Jozef Marko.

Aktivisti: My sme extrémisti? Na smiech
„Problém je, že mesto zatiaľ s ničím racionálnym v parkovaní neprišlo, od začiatku len ‚láta, pláta‘ a ochraňuje biznis EEI, a to napriek tomu, že babráctvo prevádzkovateľa systému parkovania je do očí bijúce. Chápeme, že mesto a EEI nemajú spôsob, ako dôkazy svojej neschopnosti vyvrátiť, a tak oprávnenú kritiku aktivistov spájajú s extrémizmom. Táto ‚argumentácia‘ vedenia mesta je už na smiech a je tak typicky smerácka,“ nechal sa počuť Henrich Burdiga z iniciatívy Nezaplatím EEI ani cent – občianska neposlušnosť.
„Áno, najlepšia obrana je útok. Desať rokov tu vládne strana Smer, ktorej predstavitelia sú aj v meste Košice. Tí istí, ktorí údajne tvoria vládu proti extrémizmu, tí istí, ktorí ovládajú políciu, armádu, tajné služby a všetky zložky štátu, ktoré majú povinnosť i kompetencie bojovať proti extrémizmu. Na preferenciách ĽS NS jasne vidno ich výsledky,“ reagoval Ladislav Lörinc z iniciatívy Nechcem platiť EEI za parkovanie pred blokom.
Boja sa zabetónovania EEI
Vytvorenie spoločného podniku bude podľa aktivistov znamenať zabetónovanie EEI v Košiciach „na večné veky“.
Zdôraznili, že mesto má všetko potrebné na to, aby si dokázalo parkovanie riešiť samo „bez príživníkov“.
„Ak tu niekto niekoho potrebuje, tak EEI potrebuje mesto, lebo bez neho biznis EEI skončil. EEI si len spočítala 2 a 2 a došla k tomu, že keď Raši a Smer nevyhrajú voľby o 2 roky, nový primátor dostane EEI preč minimálne z nových zón do 2 – 3 mesiacov po voľbách. EEI sa potrebuje len zabetónovať v Košiciach. To ale do budúcnosti spôsobí problémy. Ak sa mesto bude chcieť zbaviť EEI v spoločnom podniku, bude to veľmi ťažké a nie bez finančných dopadov. Nepomôže ani zmena primátora,“ upozornil Burdiga.
Podľa Lörinca EEI na základe doterajších skúseností dokázala, že nevie robiť parkovaciu politiku, nedokáže zabezpečiť sľubované výhody pre rezidentov a nevybuduje žiadnych 1500 parkovacích miest.
„Je skoro marec 2017 a mesto by sa radšej namiesto komunikovania nezmyslov malo sústrediť na to, kde sú sľubované parkovacie miesta od firmy EEI, ktorá má zmluvu od roku 2012,“ podotkol Lörinc.
V čase, keď sa podľa neho Raši snaží utiecť za predsedu KSK, nemá EEI istú budúcnosť, a preto je ochotná spojiť sa s mestom zdanlivo zadarmo.
„Toto spojenie však bude znamenať, že EEI sa zabetónuje v meste na dlhší čas (minimálne do roku 2027 – pozn. red.), ako je teraz zazmluvnené (do roku 2022 – pozn. red.). Znamená to tiež, že sa dostane na košické sídliská cez tento zmiešaný podnik,“ uzavrel Lörinc.

Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári