KOŠICE. Uff, to je teplo, povzdychli si mnohí východniari v utorok popoludní, keď si po ceste domov z práce mohli aj vyzliecť vetrovky.
Úplne najteplejšie bolo na južnom Zemplíne a v údolí Bodvy.
Doslova trópy nastali v Somotore, kde vystúpila teplota až na 17,4°C.
To bolo vôbec najviac v doterajšej histórii meteorologických meraní na tejto stanici za celý február!
Len o štyri desatiny menej bolo v Moldave nad Bodvou, čo bolo opäť februárové maximum za posledných minimálne 56 rokov.
Značne teplo nastalo aj na Hornom Zemplíne, kde sa na hrebeňoch hôr ešte ako tak drží snehová perina.
Aj tu sa však jej hrúbka značne stenčila, keď k tomu dopomohli rekordné utorkové teploty.
Faško: Rekordný záver februára v Kamenici nad Cirochou
„V Kamenici nad Cirochou bol zaregistrovaný rekord maximálnej dennej teploty vzduchu pre 28. február, keď tam teplota vzduchu dosiahla 15,8 °C. Tým bol o 0,3 stupňa prekonaný dovtedajší denný rekord z roku 1998. Okrem toho v utorok tam dosiahla priemerná denná teplota vzduchu 11,1 °C, čo je nielenže rekord aj v tejto charakteristike, ale zároveň aj medailová priečka v mesiaci február v histórii meraní. Toto je naozaj pozoruhodné, lebo z dokopy z 1893 priemerných denných teplôt vzduchu, ktoré sme tam vrátane niekoľkých 28. februárov namerali v tomto mesiaci, je to tretia najvyššia hodnota,“ uviedol pre náš denník klimatológ SHMÚ Pavol Faško.
Táto meteorologická stanica je situovaná na upätí severného svahu Vihorlatu a prejavujú sa tam pri južnom prúdení vzduchu foénové efekty podporujúce výraznejší vzostup teploty vzduchu.
Teplejšie bolo už len v roku 1998
V utorok padali teplotné rekordy aj pri ukrajinskej hranici, keď v Orechovej zaznamenali až 15,8 °C.
O desatinku chladnejšie bolo v Milhostove pri Trebišove, kde táto teplota stačila na druhé miesto v historických tabuľkách.
Rovnako na striebornú priečku sa utorkové teploty prepracovali aj v Košiciach, kde bolo 15,3°C. Na oboch staniciach bolo teplejšie už iba v roku 1998.
V stredu pokles až o vyše 8 stupňov
Z východniarskych meteostaníc sa rekordy ešte objavili v Prešove, kde doterajšie maximum z roku 1998 bolo prekonané až o 1,7°C na aktuálnu „pätnástku“.
Denný teplotný rekord nastal aj v Stropkove, kde namerali 14,4 °C.
Paradoxne, stredajšie teploty už zďaleka neboli také vysoké, oproti spomínaným maximám poklesli všade na východe o vyše 8 stupňov.
Vo štvrtok bude v okolí Tatier a na Orave silný vietor
Výstrahu druhého stupňa pred vetrom vydal Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) pre viaceré okresy v okolí Tatier a na Orave.
Výstraha platí od štvrtka (2.3.) od 11. hodiny až do polnoci.
Varovanie sa týka okresov Poprad, Brezno, Liptovský Mikuláš, Tvrdošín, Námestovo, Dolný Kubín, Ružomberok, Banská Bystrica, Martin a Žilina.
SHMÚ na horách v polohách približne nad 1500 metrov miestami očakáva výskyt silného vetra, ktorý dosiahne krátkodobo v nárazoch rýchlosť 32 - 39 m/s (115 - 140 km/h).
"Predpokladaná rýchlosť vetra je v danom ročnom období a oblasti nadpriemerná a predstavuje zvýšené nebezpečenstvo pre ľudské aktivity," uviedol ústav.
Výstrahu prvého stupňa pred ojedinelou tvorbou poľadovice zase vydal SHMÚ na štvrtkové ráno pre okresy Žilina, Martin, Čadca, Kysucké Nové Mesto, Bytča, Považská Bystrica, Púchov, Ilava, Prievidza, Turčianske Teplice, Partizánske, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Nové Mesto nad Váhom, Topoľčany, Hlohovec, Piešťany, Myjava, Trnava, Senica, Malacky a Pezinok.
(tasr)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári