KOŠICE. „Neviem, kedy nastal ten bod reštartu, možno prešiel rok a pol, dva roky, čo som len rozmýšľala, a potom som sa spontánne pustila do tém, pre mňa menej charakteristických," hovorí výtvarníčka, ktorá si pri nástupe do funkcie riaditeľky Východoslovenskej galérie v Košiciach v roku 2009 dala záväzok, že nebude vystavovať.
Považovala to za vnútorný konflikt záujmov. Svoju aktuálnu výstavu na Veľvyslanectve SR v Londýne preto nazvala Reštart.
Tá prvá bola v Menier Gallery
„Povedala som si, že budem robiť to, čo prirodzene cítim a pustila som sa do koláží. Neviem prečo, jednoducho som začala strihať obrázky a vytvárať jednotlivé svety. Vznikla tak séria 20 diel, ktoré som potom mala odvahu vystaviť," hovorí o svojom reštarte výtvarníčka, ktorá má za sebou výstavy a projekty po celom svete.
Jej tvorbu poznajú v USA, v Japonsku, na Taiwane, v Mexiku, Francúzsku, Taliansku, Nemecku, Rakúsku a v ďalších európskych krajinách.
Premiéra dvadsiatky diel bola vlani v novembri v londýnskej Menier Gallery. Jej názvom Erotický masaker autorke nešlo o nadbiehanie vkusu návštevníka.
„Nebol lákadlom, skôr si myslím, že odrádzal ľudí. Alebo skôr tam nenachádzali to, čo v nich názov evokoval," komentovala Lena, baviac sa na návštevníkoch, ktorí pri tomto zistení zostali očividne sklamaní.
„Galéria je v priestoroch bývalej čokoládovne, čo mi trochu evokovalo detstvo, lebo som vyrastala v Trebišove a v blízkosti čokoládovne som sa veľmi často zdržiavala. Mala som pocit, ako by som tam patrila, ako by to úplne nadväzovalo. A názov výstavy súvisel aj s tým, že štvrť, v ktorej sídli galéria, bola na začiatku minulého storočia plná verejných domov."
Úplne logicky potom názov expozície, inštalovanej na veľvyslanectve, zmenila. Do Menier Gallery prišlo mnoho galeristov, ktorých teraz výtvarníčka pozvala aj na našu ambasádu. „Potešilo ma, keď mi jeden z nich povedal, že moju výstavu v Menier Gallery vybral ako top výstavu roka 2016," priznáva autorka.
Ovplyvnil ju Michel Foucault
„Urobila som jedno maličké dielko a nazvala som ho Erotický masaker. Chcela som upozorniť na to, čím sa filozoficky zaoberám, a to Foucaultom a jeho dejinami sexuality. Tak, ako sa on snaží o nájdenie pravdy či nepravdy, až ide do tých najintímnejších sfér, ako ovplyvňuje táto intimita každého človeka, tak ja sa podobne snažím nájsť tú pravdu alebo to, čo si všetci sami, či chceme alebo nie, so sebou nesieme."

Tematicky sa každý z dvadsiatky obrazov venuje inej téme. Spoločným menovateľom všetkých je použitie výstrižkov z umeleckých diel alebo kvalitných umeleckých reklám, ktoré umelkyňa dáva do komunikačných súvislostí. „Na začiatku som si robila akýsi rešerš, čo sa teraz vystavuje. Z toho som potom skladala koláže."
Text v katalógu charakterizuje výstavu ako reakciu na súčasnú medzinárodnú situáciu, ktorá sa zaoberá individualizmom a stratou identity. Ťažiskom je, podľa jeho autora Olivera Leška, tvorba obrazu, ktorý akcentuje východiská digitálnych médií, stratégií masovej kultúry, mediálneho pôsobenia reklamy.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári