KOŠICE. Petičnému výboru Petícia za výstavbu polopodzemných či podzemných kontajnerov v Košiciach sa podarilo vyzbierať už viac ako 1000 podpisov Košičanov.
„Sme presvedčení, že Košice si zaslúžia európske riešenia a je čas skoncovať so všetkými irelevantnými výhovorkami, prečo sa to nedá,“ povedal Ladislav Lörinc, člen petičného výboru poverený stykom s médiami.
Lörinc informoval, že zber podpisov pod petíciu bude ukončený v piatok 17. marca.
„Aj v tejto súvislosti prosíme občanov, ktorí nám deklarovali záujem podporiť túto petíciu, aby tak urobili v najbližších dňoch,“ povedal Lörinc.
Petícia je v elektronickej podobe zverejnená na adrese: http://www.changenet.sk/?section=kampane&x=888498.

Žiadajú pilotný projekt
V petícii sa uvádza, že občania nie sú spokojní s neustálym znečistením a zápachom v okolí kontajnerov na komunálny odpad a veľmi by ocenili štandard bežný v západnej a strednej Európe.
Žiadajú primátora Košíc Richarda Rašiho a poslancov košického mestského zastupiteľstva, aby pripravili pilotný projekt na polopodzemné alebo podzemné kontajnery s cieľom vytvoriť funkčné a estetické kontajnerové stojiská v spolupráci s firmou KOSIT, a.s. a košickými mestskými mestskými časťami.
Súčasne žiadajú, aby zabezpečili realizáciu prvých polopodzemných alebo podzemných kontajnerových stojísk už v priebehu roka 2017 vo vybraných veľkých mestských častiach a pripravili projektovú dokumentáciu, ako aj žiadosť o dotáciu z EÚ na tento účel a zároveň vyčlenili peniaze aj z rozpočtu mesta Košice.
Hovorca mesta reagoval
„Kancelária primátora mesta Košice ešte v decembri 2016 odmietla našu ponuku na rokovanie s primátorom so slovami, že naša ponuka nie je opodstatnená,“ uviedol Lörinc.
Doložil, že prostredníctvom hovorcu Jozefa Marka reagovali nasledovne:
„Primátor mesta Košice Richard Raši ma splnomocnil, aby som Vám odpovedal na žiadosť o stretnutie s ním na tému osadenia podzemných a polo podzemných zberných nádob a informoval Vás, že spoločnosť KOSIT, a.s., pripravuje na začiatok nového roka 2017 prezentáciu originálneho riešenia zabezpečenia a vybavenia zberných nádob, vyvinutého špeciálne pre Košice, takže dovtedy nemá takéto stretnutie opodstatnenie.“
Lörinc uviedol, že spoločnosť Kosit, a.s., aj napriek medializovaným vyjadreniam tak neurobila, a preto sa obracajú prostredníctvom petície na poslancov košického mestského zastupiteľstva.

Viaceré výhody
Ako uviedol Lörinc, podzemné alebo polopodzemné kontajnery na komunálny odpad majú viaceré výhody. Inštalácia polopodzemných kontajnerov zvyšuje estetickú hodnotu verejného priestoru.
Miesto určené pre uloženie odpadu sa už nemusí za svoj vzhľad hanbiť. Efektívne - veľká úložná kapacita poskytuje priestor na zefektívnenie manipulácie a vývozu odpadov.
Stav naplnenosti kontajnerov je možné sledovať pomocou senzorov, čo umožňuje optimalizáciu plánovania zvozových trás aj frekvencie vývozov.
Nižšia frekvencia vývozu má pozitívny vplyv na životné prostredie, dopravné zaťaženie a kvalitu života obyvateľov dotknutého územia.
Zaberajú 4 až 5-krát menšiu plochu v porovnaní s konvenčnými nádobami na odpad. Inštaláciou kontajnerov do vertikálnej roviny vzniká priestor napríklad pre parkovacie miesta.
Chlad zeme spomaľuje rozklad baktérií a redukuje s tým súvisiaci zápach. Vyprázdňovanie kontajnerov sa deje zo spodnej časti zberového vreca, a tak vhadzovací priestor ostáva čistý.
Hĺbka kontajneru znemožňuje opätovné vyberanie, čo zamedzuje aj znečisťovaniu okolia. Konštrukcia kontajnerov rovnako bráni prístupu zvierat (potkanov), hmyzu.
Riziko požiaru je minimalizované nízkym prísunom vzduchu. Pri vývoze zostáva v zemi zapustená šachta, ktorej nadzemná výška slúži ako ochrana proti neželanému pádu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári