KOŠICE. Dámy výnimočné a úspešné vo svojom povolaní už po deviaty raz ocení anketa Slovenka roka.
Sú medzi nimi aj východniarky, napríklad profesorka stomatológie Neda Markovská.
Anketu pripravuje týždenník Slovenka v spolupráci s RTVS a Slovenským národným divadlom.
Dvadsaťsedem úspešných žien je nominovaných v ôsmich kategóriách: Biznis a manažment, Umenie a kultúra, Médiá a komunikácia, Veda a výskum, Vzdelávanie a podpora mladých talentov, Zdravotníctvo, Šport a Charita.
Okrem toho nominačná komisia udelí aj tento rok titul Absolútna Slovenka roka a Mimoriadne ocenenie za celoživotný prínos pre Slovensko.
Nájdete medzi nimi aj päť žien, ktoré pochádzajú z východného Slovenska.
V kategórii Zdravotníctvo je nominovaná Prof. MUDr. Neda Markovská, CSc., hlavná odborníčka Ministerstva zdravotníctva SR pre zubné lekárstvo. Okrem toho je garantka odboru zubné lekárstvo na LF SZU, členka Rady Slovenskej komory zubných lekárov a predsedníčka Výboru pre prevenciu ústneho zdravia SKZL.
Profesorka Markovská prednáša na konferenciách doma i v zahraničí, publikuje a neúnavne sa venuje zvyšovaniu povedomia verejnosti o ústnom zdraví.
Nebála sa odhaliť pravdu
Je to však aj žena rovná, ktorá nekriví chrbát a nezatvára oči pred nekalými praktikami.
Práve ona pred necelými dvoma rokmi, ešte ako profesorka Lekárskej fakulty UPJŠ, upozornila na protekčné štúdium syna prednostu a bývalého dekana Andreja Jenču.
To viedlo aj k otvoreniu ďalších káuz fakulty. Napríklad sa nebála otvorene prehovoriť o tom, ako na ňu tlačili, aby nechala prejsť aj neschopných slovenských či zahraničných študentov.
„Zníženie nárokov na študentov nie je cesta k výchove kvalitných zubných lekárov. Nemienim sa na tomto trende podieľať. V živote som nič od nikoho nevzala, ani za skúšku, ani od pacienta," povedala v tom čase pre Korzár a zdôraznila, že u nej nemôže vzniknúť situácia, aby zavolal nadriadený, že niekomu musí dať skúšku.
„Mrzí ma, ako vedenie nechá ničiť fakultu nečestnými vecami. A kto sa ozve, je nepriateľ. Mňa však neohnú, ani neumlčia," zdôraznila, keď odchádzala z košickej lekárskej fakulty.
Ešte existuje spravodlivosť
Teraz táto Košičanka ašpiruje ma titul Slovenka roka. „V prvom rade ma to veľmi prekvapilo. A keď som sa dozvedela, odkiaľ nominácia prišla, bola som ešte viac poctená, no o tom nesmiem hovoriť," vysvetlila nám.
Každopádne to považuje aj za veľké zadosťučinenie vzhľadom ku kauze súvisiacej s košickou školou:
„Je to pre mňa akýmsi znamením, že ešte existuje súdne a spravodlivé zmýšľanie. A preto mám veľkú radosť."
Profesorka Neda Markovská a aj mnohé ďalšie nominované dámy dokazujú, že zaužívaná fráza Ženy sú slabé pohlavie v skutočnosti neplatí.
„To rozhodne nie. My nie sme slabé. Možno to vyplynulo z toho, že muži mali v minulosti viac možností rozhodovať. Ale my, ženy, máme určite väčšiu trpezlivosť a pocit zodpovednosti. Možno niektoré hysterčia a niekedy reagujú impulzívne, ale v konečnom dôsledku nad problémom viac rozmýšľajú. Mňa ten pocit zodpovednosti nepustiť niečo z ruky, kým to nie je dokončené, vždy posúval ďalej. A som presvedčená, že dokážeme to, čo chceme. Nemusia to byť veľké veci. Aj malé úkony môžu veľa znamenať pre prácu či rodinu," zdôraznila jediná profesorka stomatológie na Slovensku, ktorá na margo toho dodáva: „Kiež by nás bolo viac, bolo by to lepšie."
O tom, ktoré nominované napokon získajú titul Slovenka roka, rozhodne hlasovanie, do ktorého sa až do júna môže zapojiť ktokoľvek.
Nominované východniarky
O titul Slovenka roka sa uchádza aj ďalších päť žien, ktoré pochádzajú z východného Slovenska, aj keď sa niektoré presídlili do hlavného mesta.
V kategórii Biznis a manažment je nominovaná Mária Maciková, vinárka z tokajskej oblasti, ktorá pracovala aj v odborných tímoch pri rozvoji cestovného ruchu a pri tvorbe zákonov o vinohradníctve a vinárstve. Je dlhoročná členka štátnej komisie hodnotenia vína a pôsobila pri vyjednávaní s Maďarskom o ochrannej značke Tokaj.
Ďalšia východniarka v tejto kategórii je Beáta Sichrovská, poslankyňa Mestského zastupiteľstva v Poprade, ktorá popri tom riadi sedem lekární a manažuje dvanásť prevádzok zamestnávajúcich viac ako osemdesiat ľudí.
Športovú kategóriu vlani vyhrala paralympionička Anna Oroszová a tohto roku je v nej nominovaná ďalšia paralympijská reprezentantka Slovenska. Michaela Balcová pochádza z Popradu, kde sa odmalička venovala plávaniu, no po presťahovaní sa do Bratislavy presedlala na šport boccia. Vlani na Paralympijských hrách v Riu de Janeiro si vybojovala v párovej súťaži so spoluhráčom Samuelom Andrejčíkom prvú zlatú medailu.
Kategória Charita ukrýva nominácie pre ďalšie dve dámy z východu. Jedna z nich je Jana Hospodárová, rodáčka z Michaloviec, ktorá síce pôsobí ako moderátorka v Bratislave, no popri tom je občianska aktivistka v oblasti práv zvierat a spolupracuje s viacerými organizáciami na ich ochranu.
Druhá nominovaná je Ingrid Doležalová - hlavná koordinátorka webového portálu Občianskeho združenia Sociálny Prešov. Za dobrovoľnícku prácu získala v roku 2014 ocenenie Krajské srdce na dlani.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári