KOŠICE. Môže nastať takpovediac letná búrka v zime? Aj takéto otázky si v pondelkový podvečer kládli viacerí Košičania, no aj obyvatelia Gemera a neskôr aj časti Zemplína.
Všetci tí len neveriaco pozorovali náhlu čierňavu na oblohe, z ktorej potom najmä v metropole východu a jej okolí padal už len silný dážď a krúpy.
Meteorológovia občas pri predpovediach počasia najmä v letných mesiacoch hovoria, že môžu vzniknúť búrky z tepla.
V pondelok popoludní však na Gemeri a v metropole východu bolo v čase vzniku búrky sotva 9 stupňov.
Kuriozitou dokonca je, že meteostanica na košickom letisku nezaznamenala žiadne zrážky, keďže búrka sa prehnala skôr severnou a východnou časťou mesta a jej ľadovcové pozostatky boli dobre viditeľné aj cestou z Košickej Novej Vsi do Dargovského priesmyku.

Meteorológ: Ich výskyt nie je vzácny
Meteorológ Miroslav Šinger zo Slovenského hydrometeorologického ústavu si však aj napriek tomu nemyslí, žeby v pondelok nastalo niečo, čo sa vymyká bežným zvyklostiam, aj keď podľa kalendára máme ešte zimu.

„Búrky môžu nastať v ktorúkoľvek ročnú dobu, no lepšie podmienky sú samozrejme v lete. V chladnom polroku je samozrejme menej búrok ako v teplom, no ich výskyt nie je vzácny. Typicky sa vyskytujú pri vpádoch chladného morského alebo arktického vzduchu. Pre vývoj búrok je dôležitý výrazný pokles teploty vzduchu s rastúcou výškou v dostatočne hrubej vrstve a nie to, či je nám na pocit teplo alebo chladno. Zároveň dôležitým faktorom pre ich vznik je aj dostatočná vlhkosť v spodných hladinách a iniciácia, (tá prebieha často na základe rozdielneho prehrievania priľahlých typov povrchov – pozn. red.),“ skonštatoval.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári