Agentúrny text sme nahradili autorským článkom redakcie Korzára.
KOŠICE. V mestskej časti Juh chce pravdepodobne počas tohto roka Kosit vybudovať dve pilotné kontajneroviská.
Na jedno s moderným dizajnom a viacerými doplňujúcimi funkciami už má aj projekt. Ide o viacero kontajnerov zhromaždených na jednom mieste a oplotených.
Vízia je, že by sa mohli zamykať, mali by napríklad aj priestor na drobný elektroodpad, box na textil, solárne osvetlenie, priestor na informácie zo samosprávy.
Druhé, ktoré chce zapustiť úplne pod zem alebo do jej polovice, by malo nasledovať o niečo neskôr.
Náklady na jedno uzamykateľné kontajnerovisko by podľa prepočtov Kositu vyšlo na asi 5-tisíc eur, kontajnery pod zem (20 – 25 násobok 1100 litrového klasického kontajnera) na približne 25-tisíc eur.
Christenko: Pod zem áno, ale nie celoplošne
Monitorovanie a praktické využívanie nových kontajnerovísk ľuďmi má ukázať, čo je pre Košice v budúcnosti výhodnejšie.
Má sa pri tom sledovať, ako ľudia pri týchto kontajneroviskách nakladajú s odpadom, či sa pri nich vytvára neporiadok a ako prakticky prispejú k ekológii mesta.
Odpadová spoločnosť si nechala vypracovať porovnávaciu analýzu oboch nových alternatív aj podobu súčasného fungovania kontajnerov, vyhodnotila ich výhody a nevýhody a oznámkovala.
O podzemných negatívach
Analýza podľa generálneho riaditeľa Kositu Mariána Christenka ukázala, že najhoršiu známku získal súčasný stav, o niečo lepšie obstála podzemná alternatíva, najlepšou sa ukázala možnosť vynovených uzamykateľných kontajnerovísk.
„Nie sme zásadne proti alternatíve podzemných či polopodzemných kontajnerovísk. Určite to je vhodné riešenie a patria do Košíc, ale nie sme presvedčení, že celoplošne,“ uviedol Christenko.
Ako príklad menuje, že pustiť kontajnery pod zem nemusí byť v niektorých mestských častiach možné pre inžinierske siete či z estetického hľadiska vhodné. Za nevýhodu označil aj to, že tieto kontajneroviská majú užší otvor, preto väčší odpad ľudia môžu aj tak nechať v ich okolí. Znížiť sa tiež môže podľa Christenka dostupnosť pre ľudí, keďže ich kapacita je väčšia ako pri bežných kontajneroch a nie je možné umiestniť ich pri každom paneláku.

Petruško nechce zvyšovanie cien
Námestník primátora Martin Petruško (Smer) si myslí, že je potrebné posudzovať umiestnenie typov kontajnerov aj podľa toho, o ktorú mestskú časť pôjde.
Mesto podľa neho dohliadne na to, aby nová koncepcia nemala dopad na zvyšovanie cien odpadov.
V mestskej časti Západ uzatvárajú kontajneroviská niekoľko rokov. Jej starosta a predseda Rady starostov Ján Jakubov (Smer) hovorí, že o to žiadali ľudia, pretože sa po sídlisku rozmohla „kontajnerová turistika“.
Doplnil, že by bol rád, ak by Kosit neskončil len pri dvoch pilotných projektoch, ale rozšíril ich aj na ďalšie mestské časti, aby si ľudia mohli odskúšať, ako to bude prakticky vyzerať.
Kontajnerová petícia
V Košiciach beží v súčasnosti petícia za výstavbu polopodzemných a podzemných kontajnerov. Jej iniciátori avizujú, že už majú viac ako tisíc podpisov od Košičanov.
Odovzdať ju chcú v piatok 17. marca.
Jeden z petičiarov a zároveň krajský poslanec Rastislav Trnka (nez.) hovorí, že sa konečne pohlo niečo potom, ako spustili petíciu.
Upozornil na to, že viaceré krajské i okresné mestá menšie ako Košice projekt podzemných kontajnerov už rozbehli. Ako príklad uvádza Moldavu nad Bodvou, kde má tiež odpad na starosti Kosit.
Projekt uzamykateľného kontajneroviska nevníma ako niečo nové.
„Tie už máme a ak tam bude navyše nejaká reklama alebo informácie od samosprávy, tak to nie je riešenie problému ani inovácia. Kosit zosumarizoval výhody a nevýhody, o ktorých hovoríme od začiatku. Niečo sa pohlo, ale čakali sme viac.“
Doplnil, že chcú naďalej vyvíjať tlak, aby sa riešenie odpadovej koncepcie urýchlilo.

Diskusia s verejnosťou
Kosit chce o možnostiach diskutovať s verejnosťou, mestom či mestskými časťami.
Vyhlasuje aj súťaž pre verejnosť na iné alternatívne návrhy nakladania s odpadom.
Christenko potvrdil, že inštalácia oboch alternatív sa začne ešte tento rok.

Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári