KOŠICE, BARDEJOV. V jednej z bardejovských mäsiarní odhalila kontrola nezvyčajný nález.
Vo vzorke odobratej z baltických rýb nakladaných v sladkokyslom náleve sa našli tri mŕtve larvy škrkavky Anisakis simplex. Ide o takzvaného sleďového červa.
Parazituje na tráviacom trakte morských cicavcov. Informáciu priniesla Štátna veterinárna a potravinová správa.
Ešte minulý týždeň nariadila, aby sa výrobok stiahol z trhu.
Surovina z dovozu
Výrobcom nakladaných rýb je firma s dlhoročnou tradíciou Ryba Košice.
Na svojej internetovej stránke reagovala, že ju táto situácia mrzí a ospravedlňuje sa, že k nej došlo.
Vysvetľuje, že baltické ryby sa vyrábajú zo suroviny „sleď celý“, ide teda čiastočne pitvanú rybu, ktorá obsahuje mlieč alebo ikry.
„Práve preto, že obsahuje tie o vnútornosti, je pre niektorých konečných spotrebiteľov tento produkt vyhľadávaný – preto ho máme v portfóliu. Surovinu nakupujeme z garantovaných výlovov, kde sú presne zadefinované požiadavky na kvalitu a bezpečnosť produktu, čo je pri dovoze deklarované príslušnými sprievodnými dokladmi – certifikátom o zdravotnom stave.“
Ryba: Ojedinelý problém
Košická spoločnosť konštatuje, že výskyt parazitov je neodkontrolovateľný.
„Robíme všetko, aby sme nakupovali surovinu, ktorá parazity neobsahuje, a ak tam nejaké budú, prvovýrobca deklaruje, že nie sú zdraviu škodlivé, pretože surovina je opracovaná podľa platnej legislatívy. Aj keď sa problém s parazitmi vyskytuje ojedinele, nevieme ho na 100 percent vylúčiť, preto uvažujeme, že takto spracovanú surovinu vylúčime z nášho portfólia.“
Írska firma: Náhodné požitie parazitov nie je riziko
Ryba Košice získala stanovisko od írskeho dodávateľa Castletownbere CO-Op. Podľa neho sa parazity prirodzene a obvykle vyskytujú vo voľbe žijúcich rybách.
„Parazity môžu byť znepokojujúce len v prípade, ak konzument požíva surovú alebo iba zľahka upravenú rybu, ako napríklad sashimi, sushi alebo gravalax, ak predtým nebola ošetrená nijakým spôsobom, ktorý tieto parazity zabíja.“
Írska firma sa zaručila, že všetky u nej spracované sleďové výrobky sú zmrazované šokom pri teplote medzi -20 stupňov Celzia a -30 stupňov Celzia po dobu 30 hodín.
„Tento proces zabíja všetky parazity a náhodné požitie parazitov v tomto stave nespôsobuje nijaké riziko ohrozenia ľudského zdravia.“
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári