Petičnému výboru Petície za výstavbu polopodzemných a podzemných kontajnerov v Košiciach sa podarilo vyzbierať viac ako 1000 podpisov občanov Košíc.
Sme presvedčení, že Košice si zaslúžia európske riešenia a je čas skoncovať so všetkými irelevantnými výhovorkami, prečo sa to nedá.
V Nitre využívajú toto riešenie už 4 roky a ohlasy obyvateľov sú veľmi pozitívne.
Podzemné alebo polopodzemné kontajnery využívajú samosprávy aj vo Zvolene, Trenčíne, Topoľčanoch či Moldave nad Bodvou.
Nehľadali výhovorky typu - financie, inžinierske siete, priestor pre manipulovanie, technika, zber odpadu atď.
Jednoducho našli riešenie pre ľudí, spustili pilotné projekty a toto riešenie sa osvedčilo.
Celé znenie petície nájdete tu: http://www.changenet.sk/?section=kampane&x=888498

Mesto rokovať odmietlo, Kosit nič originálne ani špeciálne nepredstavil
Kancelária primátora mesta Košice ešte v decembri 2016 odmietla našu ponuku na rokovanie s primátorom so slovami, že naša ponuka nie je opodstatnená.
Prostredníctvom hovorcu pána Marka reagovali nasledovne "Primátor mesta Košice Richard Raši ma splnomocnil, aby som Vám odpovedal na žiadosť o stretnutie s ním na tému osadenia podzemných a polopodzemných zberných nádob a informoval Vás, že spoločnosť KOSIT, a.s. pripravuje na začiatok nového roka 2017 prezentáciu originálneho riešenia zabezpečenia a vybavenia zberných nádob, vyvinutého špeciálne pre Košice, takže dovtedy nemá takéto stretnutie opodstatnenie."
Spoločnost Kosit, a.s., aj napriek medializovaným vyjadreniam nepredstavila originálne riešenie zabezpečenia a vybavenia zberných nádob, vyvinutého špeciálne pre Košice a preto sa obrátime prostredníctvom petície na poslancov mestského zastupiteľstva.

Odovzdávanie petície v marci
Zber podpisov pod petíciu bude ukončený v piatok 17. 3. 2017. Aj v tejto súvislosti prosíme občanov, ktorí nám deklarovali záujem podporiť túto petíciu, aby tak urobili najbližšie dni.
O odovzdaní petičných hárkov vás budeme vopred informovať. Odovzdávanie prebehne v podateľni Magistrátu mesta Košice v zmysle zákona o petičnom práve č. 85/1990 Zb.
Následne sa po odovzdaní petičných hárkov, priamo na mieste, uskutoční krátky tlačový brífing k danej udalosti, kde vám veľmi radi zodpovieme všetky vaše súvisiace otázky.
Ďakujeme a pevne veríme, že nám pomôžete šíriť túto informáciu medzi širokú verejnosť.
Petičný výbor v zložení Ladislav Lörinc, Rastislav Trnka, Igor Petrovčík, Martin Bačo
Fakty
Prečo podzemné / polopodzemné kontajnery?
Estetické - Inštalácia polopodzemných kontajnerov zvyšuje estetickú hodnotu verejného priestoru. Miesto určené pre uloženie odpadu sa už nemusí za svoj vzhľad hanbiť. Pridanou hodnotou je aj fakt, že krajšie stojiská kontajnerov psychologicky vplývajú na správanie sa obyvateľov a podporujú zodpovedný prístup k triedeniu odpadu.
Efektívne - Veľká úložná kapacita poskytuje priestor na zefektívnenie manipulácie a vývozu odpadov. Stav naplnenosti kontajnerov je možné sledovať pomocou senzorov, čo umožňuje optimalizáciu plánovania zvozových trás aj frekvencie vývozov. Nižšia frekvencia vývozu má pozitívny vplyv na životné prostredie, dopravné zaťaženie a kvalitu života obyvateľov dotknutého územia.
Úsporné - Polopodzemné kontajnery zaberajú 4 až 5-krát menšiu plochu v porovnaní s konvenčnými nádobami na odpad. Inštaláciou kontajnerov do vertikálnej roviny vzniká priestor pre parkovacie miesta, prípadne iné využitie verejného priestranstva. Stojiská je možné umiestniť aj vo svahu a vývoz je možné realizovať aj spoza prekážok (kríky, ploty, trávnate porasty)
Hygienické - Chlad zeme spomaľuje rozklad baktérií a redukuje s tým súvisiaci zápach. Výprazdňovanie kontajnerov sa realizuje zo spodnej časti zberového vreca a tak vhadzovací priestor ostáva čistý. Hĺbka kontajneru znemožňuje opätovné vyberanie, čo zamedzuje aj znečisťovaniu ich okolia. Konštrukcia kontajnerov rovnako bráni prístupu zvierat (potkanov), hmyzu.
Bezpečné - Riziko požiaru je minimalizované nízkym prísunom vzduchu. Pri vývoze zostáva v zemi zapustená šachta, ktorej nadzemná výška slúži ako ochrana proti neželanému pádu.
1x polopodzemný kontajner v rozmeroch 5 m3 = 6x klasický kontajner (1100 litrov) = 55x kontajner (120 litrov)
Názor riaditeľa Kositu
Generálny riaditeľ Kositu Marián Christenko: Som presvedčený o tom, že konáme. Vnímam to tak, že petícia splnila svoj účel.
Ak si pamätám jej hlavným odkazom bolo ísť do pilotných projektov a dnes (na stredajšej tlačovej konferencii spoločnosti Kosit pozn.red.) sme sa o nich zhovárali.
Som rád, ak sa niekto venuje téme odpadov a životného prostredia a snaží sa niečo zlepšiť .
Novej koncepcii kontajnerovísk sa venujeme už dlhé obdobie. Chceme diskusiu ešte rozšíriť, presunúť od petície ďalej a zapojiť viac ľudí.
Polopodzemné a podzemné kontajnery sú veľmi šikovné riešenie do niektorých mestských častí a pripravili sme projekt, ktorý by túto alternatívu doplnil o niečo, s čím máme skúsenosti napríklad v mestskej časti Západ, teda uzamykateľné kontajneroviská.
Zatiaľ pripravujeme pilotný projekt kontajnerových stanovíšť so spevnenou plochou, kde sú umiestnené 1 100-litrové nádoby. Sú niektoré miesta, kde nič iné ako 1100 litrové nádoby neumiestnime, pretože je tam málo priestoru a pokiaľ by ste to stanovište zrušili, tak by to niektorým obyvateľom asi prekážalo. Sú niektoré miesta, kde sa to polopodzemné riešenie umiestniť nedá a naopak existujú lokality, kde to možné je.
Boli by sme radi, ak by sa v priebehu roku 2017 podarilo zmapovať situáciu, zapojiť občanov, aby sa mohli vyjadriť k tomu, čo ich bude v budúcnosti čakať a z tohto pripraviť koncepciu, ktorá by sa na meste schválila a podľa tejto koncepcie by sa postupovalo ďalej, ale už jednotne vo všetkých mestských častiach.
Budeme sa snažiť komunikovať prostredníctvom nášho facebooku, našej internetovej stránky, prostredníctvom pracovných skupín, ktoré chceme zriaďovať za každú mestskú časť individuálne.
Chceme pripraviť súťaž, ktorá by viedla k ďalšiemu alternatívnemu riešeniu okrem tých, o ktorých sme zatiaľ rozprávali my.
Boli by sme veľmi radi, keby sa mohli Košičania prostredníctvom sociálnych sietí vyjadrovať, akoby to mohlo teoreticky vyzerať, ale aj k tomu čo sú ich bežné denné problémy pri kontajnerových stanovištiach v ich blízkosti.
Generálny riaditeľ Kositu Marián Christenko
Autor: Petičný výbor
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári