Horúcou témou týchto dní sú Mečiarove amnestie. Teda úkon, ktorý znemožnil potrestať páchateľov únosu Michala Kováča ml. a s tým súvisiace ďalšie kauzy a zločiny.
Kauzu na verejnosti nanovo pripomenul aj film Únos, ktorý nedávno prišiel do kín.
Ste za zrušenie Mečiarových amnestií?
Anketa už bola ukončená.
A keďže budúci utorok sa začína parlamentná schôdza, na ktorej budú poslanci amnestie riešiť, verejnosť sa rozhodla povedať svoj názor.
Na stránke www.somza.to sa môžu všetci, ktorí majú záujem, pripojiť k výzve určenej poslancom.
„Naším cieľom je ukázať poslancom NR SR, že ľuďom na Slovensku záleží na tom, aby boli Mečiarove amnestie zrušené. Chceme ich presvedčiť, aby boli odvážni a hlasovali ZA,“ hovoria organizátori výzvy.
Tú za pár dní „podpísalo“ viac než 63 300 ľudí.
Medzi nimi sú aj známe osobnosti verejného života z východného Slovenska. Spýtali sme sa ich, prečo sa rozhodli túto výzvu podporiť a či veria, že sa to aj napokon podarí.
Aby sa štátu dalo znovu veriť
Laura Dittel, riaditeľka Karpatskej nadácie: „Deväťdesiate roky v znamení 'mečiarizmu' považujem za temné obdobie našej novodobej histórie poznačené divokou privatizáciou, mafiánskymi vojnami, hodinami na prezidentskom paláci a demaršami, ktoré prichádzali takmer v týždňových intervaloch od EÚ, kam sme sa pokúšali dostať. Prejavom absolútnej arogancie zo strany premiéra a zastupujúceho prezidenta Mečiara boli amnestie. Zabránili vyšetreniu a spravodlivému potrestaniu zločinov, ktorých sa dopustil štát prostredníctvom svojich orgánov na vlastných občanoch. Čoraz viac ľudí stráca dôveru v štát a jeho inštitúcie a tento trend sa prejavuje veľmi nebezpečnými javmi v našej spoločnosti. Pokiaľ dovolíme, aby boli zločiny minulosti ponechané bez odpovede, nikdy sa nezaradíme medzi právne štáty a slušné spoločnosti. Žijem tu a záleží mi na tom, aby sa dalo štátu znovu veriť. Chcem, aby bola táto krajina posudzovaná pozitívne zo strany jej občanov a tiež z medzinárodného pohľadu.“
Pozitívny signál
Riaditeľ kultúrneho centra Tabačka Kulturfabrik v Košiciach Peter Radkoff: „Ak chceme budovať budúcnosť a funkčnú občiansku spoločnosť, je našou povinnosťou vysporiadať sa s minulosťou. Ak parlament schváli zrušenie Mečiarových amnestií, umožní tak riadne vyšetriť zločiny a osoby za ne zodpovedné a vyšle pozitívny signál smerom k občanom, ktorých názor by mal členov parlamentu minimálne zaujímať, ak nie zaväzovať.“
Aby spoločnosť nezostala v marazme
Výtvarník Peter Kalmus: „Mečiarove amnestie sa musia zrušiť, pretože ak sa tak nestane a nezačne sa vyšetrovanie kauzy a vraždy, v pozadí ktorých stáli najvyšší predstavitelia, spoločnosť bude stáť v právnom a morálnom marazme. No aj keď amnestie budú zrušené, neviem, či je možný až taký zázrak, že by boli vinníci postavení pred súd a odsúdení.“
Sú hanbou Slovenska
Marketingová riaditeľka Dobrého anjela Ľudmila Kolesárová:
„Mečiarove amnestie sú hanbou Slovenska. Hanbou do vnútra krajiny, ale aj navonok pred svetom. Ich zrušenie by bolo signálom pre ľudí aj pre svet, že na Slovensku existuje slušnosť, múdrosť a hrdosť (nie pýcha). Práve tie hodnoty, o ktorých dnes najviac pochybujeme. Dnes môžeme ukázať, že na to máme. A len zbabelec, alebo zapredaný politik, ich zrušenie nepodporí. Verím, že sa zrušenie dá docieliť, inak by som túto aktivitu nepodporila. Verím to preto, že sa k tomu vyjadrili mnohí renomovaní právnici a aj preto, že keby som nemala vieru, nemám nič. Nesmieme sa vzdávať.“
Otrávená štátnosť
Prešovský kazateľ a prozaik Daniel Pastirčák: „Ak sa toto naozaj stalo pri samotnom zrode našej štátnosti, tak je tá štátnosť od začiatku otrávená. Nesie genetický kód mafie prepojenej so štátnou mocou.“
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári