VÝCHOD. Stále menej rodičov na východnom Slovensku necháva zaočkovať svoje deti proti osýpkam.
Ako ukazujú štatistiky za rok 2014, vo väčšine miest očkovacia percentuálna krivka klesá. Očkovanie je pritom povinné.
Najvýraznejšie sa pokles prejavuje vo veľkých mestách ako Košice (92 percent) a Prešov (91,6 percenta).
Východoslovenskými rekordérmi sú okresné mestá Medzilaborce (89,69 percenta) a Levoča (91,26 percenta) ale aj Spišská Nová Ves (91,8 percenta).

Dva protipóly
Bezpečná hranica je pritom podľa epidemiológov 95-percentná zaočkovanosť. Naopak, vysoké čísla evidujú v okrese Snina (98,71 percenta), Bardejov (98,2 percenta), Košice-okolie (97,8 percenta).
Zaočkovanosť blížiacu sa k sto percentám si za posledné roky drží okres Gelnica. V roku 2014 to bolo 97,6 percenta, dva roky predtým dokonca rovných sto percent.
Dlhodobo nízku zaočkovanosť si zase pripisuje okres Spišská Nová Ves, kde sa od roku 2012 do roku 2014 nepriblížila k hraničným 95 percentám. V rokoch 2014 a 2013 sa pohybovala tesne pod 92 percent.
Kým v Prešovskom kraji sa zaočkovanosť udržala podľa epidemiólogov nad bezpečnou hranicou 95,4 percenta, v Košickom kraji klesla na 94,6 percenta. Východné Slovensko stále patrí k regiónom s percentuálne vyššou hodnotu zaočkovaných detí.
Nižšie očkovacie štatistiky hlásia lekári z Bratislavského a Trenčianskeho kraja, kde sa pohybuje na úrovni medzi 92 a 93 percentami.
Informácie o očkovaní
Všetko potrebné o očkovaní nájdete na webe ockovanie.sme.sk.
Lekárka: Panika narastá
Úrad verejného zdravotníctva prichádza s informáciou o nižšom počte vakcinovaných detí v čase, keď sa hovorí o zvýšenom výskyte osýpok v Maďarsku či Rumunsku.
Košická všeobecná lekárka pre deti a dorast Jana Snopková hovorí, že aj rodičia jej pacientov sa začali viac zaujímať o očkovanie.
„Panika mierne narastá. Volajú ku mne do ambulancie a pýtajú sa, či už ich dieťa je zaočkované alebo nie a kedy by malo byť.“
Pediatrička konštatuje, že pohľad na očkovanie je u rodičov veľmi individuálny a závisí od prípadu k prípadu.
„Zo svojej praxe môžem povedať, že mám, našťastie, len veľmi málo rodičov, ktorí by odmietali očkovanie. Dokonca by som povedala, že sa skôr záujem o očkovanie o niečo zvýšil.“
Hľadajú na internete
Popisuje, že si rodičia často hľadajú informácie respektíve dezinformácie o očkovaní na rôznych internetových pseudostránkach, ktoré neobsahujú fakty z odbornej literatúry.
„O očkovaní vedia málo, skôr len náhodné súvislosti a často si zdravotné komplikácie u svojich detí náhodne spoja s očkovaním.“
Ako jeden z dôvodov, pre ktorý rodičia nedávajú svoje deti vakcinovať, vidia aj epidemiólogovia najmä „zavádzajúce informácie a argumenty antivakcinačných aktivistov“.
Hlavný hygienik Slovenskej republiky Ján Mikas rodičom odporúča, aby kontaktovali svojho pediatra a prediskutovali s ním možnosť zaočkovať svoje deti.
Situácia v zahraničí
V Rumunsku od vlaňajšieho septembra do tohtoročného februára evidujú vyše 3-tisíc prípadov osýpok, väčšinou u detí do 4 rokov. H
lásených bolo aj 16 úmrtí, ktoré sa vyskytli u osôb s oslabenou imunitou alebo iným základným ochorením. Až 96 percent všetkých prípadov ochorenia sa vyskytlo u neočkovaných osôb.
Najviac postihnuté sú tri najzápadnejšie župy susediace s Maďarskom a Srbskom (Arad, Timiş a Caraş-Severin). Epidémie hlásia aj v Rakúsku, Nemecku, Taliansku či Belgicku.
Podľa dostupných informácií sa v maďarskom meste Makó, ktoré leží blízko rumunských hraníc, zaznamenalo 11 ochorení na osýpky, z toho bolo päť prípadov laboratórne potvrdených. Ochorenia sa vyskytli u zdravotníckych pracovníkov.
Malé epidémie
Epidemiologickú situáciu na Slovensku hodnotí Mikas ako priaznivú. „Nedá sa však úplne vylúčiť možnosť importu osýpok na Slovensko. Vzhľadom na pokles zaočkovanosti je teoreticky možný vznik malých epidémií, ak dôjde k importu osýpok do nezaočkovanej komunity.“
Očkovanie je na Slovensku povinné, stanovuje to vyhláška ministerstva zdravotníctva.
Vlani základnú trojvakcínu proti osýpkam, mumpsu a rubeole odmietlo 118 rodičov, preočkovanie odmietlo 125.
Za nepodrobenie sa povinnému očkovaniu možno dostať pokutu vo výške 331 eur.
„Cieľom povinného očkovania však nie je vyberanie pokút za jeho odmietnutie, ale prevencia prenosných ochorení, ktorým možno predchádzať očkovaním,“ uviedla hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva Zuzana Drobová.
Podľa Drobovej by mohli mať sankcie rôzny charakter. Medzi nimi aj sprísnenie prijímania detí do škôlok.
Hovorkyňa dodáva, že by si neprijatie neočkovaného dieťaťa vyžadovalo zmenu legislatívy a širšiu odbornú diskusiu.
FAKTY
Prešovský kraj (%)
Snina 98,71
Kežmarok 98,24
Bardejov 98,2
Humenné 96,96
Poprad 95,79
Sabinov 95,7
Prešov 91,6
Medzilaborce 89,69
Spolu 95,4
Košický kraj (%)
Rožňava 98,7
Gelnica 97,6
Košice okolie 97,8
Trebišov 95,7
Michalovce 95,19
Sobrance 94,79
Košice 92,0
Spišská Nová Ves 91,8
Levoča 91,26
Spolu 94,6
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári