Osýpky sú závažným vírusovým ochorením v detskom veku. Po ich prekonaní získa človek celoživotnú imunitu.
Môžu ich sprevádzať rôzne komplikácie ako zápaly pľúc, priedušiek, uší či centrálneho nervového systému. Charakteristickým znakom sú vyrážky po celom tele. Prirodzeným hostiteľom je výhradne človek.
Patria k najnákazlivejším prenosným ochoreniam a šíria sa najmä medzi nezaočkovanými skupinami. Prenášajú sa vzduchom výlučkami z horných dýchacích ciest.

Niekde povinne, inde dobrovoľne
Ochorenie začína akútnym zápalom horných dýchacích ciest – nádcha, zápal nosohltanu, kašeľ, zvýšením teploty, zápalom spojoviek, dieťa má ,,uplakaný“ výraz tváre.
Na ústnej sliznici v oblasti stoličiek sa zjavujú žlto-belavé škvrny so začervenaným okolím tzv. Koplikove škvrny.
Vyrážky sú červené, splývavé. Začínajú sa zjavovať na 4. až 5. deň ochorenia na záhlaví a šíria sa na tvár, krk, brucho a končatiny, pričom pretrvávajú asi 4 – 7 dní.
Očkovanie na osýpky je na Slovensku povinné tak ako v Belgicku, Bulharsku, Česku, Francúzsku či Lotyšsku.
V pätnástich krajinách Európskej únie to však neplatí. Dobrovoľné očkovanie je napríklad v Nemecku, Taliansku, Holandsku, Belgicku či Veľkej Británii.
Trojzložková
Očkovanie proti osýpkam sa vykonáva trojzložkovou vakcínou (očkuje sa naraz jednou vakcínou proti trom ochoreniam – osýpky, rubeola (ružienka) a parotitída (mumps). Základné očkovanie je v 15. až 18. mesiaci, preočkovanie v jedenástich rokoch.
Nevyhnutnou podmienkou je podľa Úradu verejného zdravotníctva dosiahnutie a udržanie vysokej zaočkovanosti proti osýpkam (95 percent a viac) dvoma dávkami očkovacej látky.
Pred zavedením očkovania proti osýpkam sa evidovali tisíce ochorení ročne s početnými komplikáciami a úmrtiami.
Žiaden import
Pravidelné očkovanie sa na Slovensku zaviedlo v roku 1969. Odvtedy chorobnosť postupne klesala až na nulové hodnoty. Posledné domáce ochorenie bolo v roku 1998.
Vlani nebolo na Slovensku hlásené domáce ani z cudziny prinesené ochorenie na osýpky, posledné importované prípady osýpok boli zaznamenané v roku 2011 a v roku 2012.
Počty osýpok v Európe, ktoré niekoľko rokov klesali, začali výrazne narastať koncom roka 2009; v ďalších rokoch sa epidémie osýpok vyskytli vo viacerých európskych krajinách, ročne sa v Európe hlási niekoľko tisíc ochorení.
Európske epidémie
V Únii bolo v roku 2016 hlásených celkovo 4 099 prípadov osýpok – epidémie osýpok boli hlásené z Francúzska, Írska, Anglicka, Walesu a Talianska.
V súčasnosti prebiehajú epidémie v Rumunsku, Rakúsku, Nemecku, Taliansku a Belgicku. Podľa údajov hlásených do Európskeho centra pre prevenciu prenosných ochorení za obdobie od 1. 2. 2016 do 31. 1. 2017 osem členských štátov EU/EEA (Rakúsko, Česká republika, Francúzsko, Nemecko, Írsko, Španielsko, Taliansko, Veľká Británia) hlásilo ochorenia, keď sa chorí pravdepodobne nakazili v Rumunsku.
Situácia na Slovensku (%)
Nitriansky 96,1
Trnavský 96,0
Prešovský kraj 95,4
Žilinský 95,0
Košický kraj 94,6
Banskobystrický 94,2
Bratislavský 92,9
Trenčiansky 92,1
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári