KOŠICE. Zvýšiť povedomie o situácii na oboch stranách slovensko-ukrajinskej hranice je cieľom projektu, ktorý s ukrajinským partnerom realizuje košická Regionálna Inovačná Agentúra (R.I.A.).
Pod názvom Ukrajina a Slovensko očami mládeže pôjde o zlepšenie toku informácií k mladým ľuďom.
Cieľovou skupinou sú študenti od 12 do 17 rokov, celkovo sa do projektu zapája 32 mladých ľudí z Košíc a Užhorodu.
Z Košíc ide o študentov Súkromnej strednej umeleckej školy filmovej a Súkromného bilingválneho gymnázia Katkin park.
Z Užhorodu sú to študenti Klasického gymnázia a Špecializovanej všeobecnovzdelávacej školy s rozšíreným vyučovaním slovenského jazyka.
Projekt je financovaný prostredníctvom Nórskeho finančného mechanizmu a spolufinancovaný zo štátneho rozpočtu SR s celkovou výškou grantu 71-tisíc eur.
Osem videí
Výstupom bude osem krátkych mediálnych videí, ktoré študenti vytvoria na základe určených tematických okruhov.
"Realizáciou projektu sa zabezpečí synergický efekt, kedy mladí ľudia prostredníctvom svojich zážitkov, ale aj zrealizovaných výstupov, budú ďalej šíriť informácie o prihraničných oblastiach. Tok informácií sa zabezpečí na základe spolupráce a vytvorenia siete spolupracujúcich inštitúcií," informovala koordinátorka projektu Michala Juhászová.
V rámci projektu, ktorý sa začal vlani v júni, sa žiaci s potrebnou technikou pod vedením pedagógov a lektorov učia vytvárať mediálne videá.
Prvý päťdňový tábor s týmto zameraním za účasti slovenského a ukrajinského pracovného tímu sa konal v novembri 2016 v Košiciach. Druhý bude v Užhorode od 20. do 24. marca.
"Táto aktivita bude mať za úlohu zdokonalenie práce pri tvorbe mediálnych videí. Rovnako sa uskutoční aj výber tematických okruhov pre videá," uviedla Juhászová.
Vyhodnotenie v apríli
Plánovaný workshop so záverečnou konferenciou bude v Košiciach 11. a 12. apríla s predstavením a vyhodnotením všetkých multimediálnych videí.
Študenti si na ňom odovzdajú vzájomné skúsenosti, odprezentujú svoje nápady a postrehy z realizovaného projektu.
Na konferencii, na ktorej sa zúčastnia organizácie zaoberajúce sa cezhraničnou spoluprácou a regionálnym rozvojom, zhodnotia realizáciu celého projektu.
Prezentovaná a distribuovaná bude brožúra s názvom Výmena skúsenosti a dobrej praxe v slovenskom, ukrajinskom a anglickom jazyku.
Projektovým partnerom R.I.A. na ukrajinskej strane je Medzinárodná asociácia inštitúcií regionálneho rozvoja (MAIRR).
Výška grantu pre slovenského prijímateľa je 42.678 eur a pre ukrajinského partnera 28.166 eur.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári