KOŠICE. Tému, ktorá je v dnešných časoch mimoriadne aktuálna, skvelé tanečné výkony a zimomriavkovú atmosféru.
Toto všetko sľubuje tanečné divadlo Denník Anny Frankovej, ktoré onedlho, už 21. marca, uvedie košické Štátne divadlo.
V utorok sme sa boli pozrieť na skúške a odchádzali sme užasnutí.
Príbeh, ktorý pohol svetom
Anna Franková bolo nemecké dievča židovského pôvodu, ktoré sa so svojou rodinou a rodinnými známymi skrývalo počas vojny v Amsterdame, no napokon sa stalo obeťou holokaustu.
Od júla 1942 do augusta 1944 žilo osem ľudí v stiesnených priestoroch, kým ich gestapo neodhalilo. Frankovci boli deportovaní posledným vlakom, ktorý odišiel z Holandska do Osvienčimu.
Šestnásťročná Anna zomrela pár týždňov pred oslobodením koncentračného tábora.
Denník, ktorý si v úkryte písala, sa stal celosvetovým bestsellerom.
Zázračné stvorenie
„Denník Anny Frankovej som túžil robiť už dávno, keď to nebolo ešte v móde. Pošťastilo sa to teraz, keďže Malá scéna Štátneho divadla Košice prešla rekonštrukciou a dostali sme tento priestor. Neuveriteľným šťastím v tomto projekte je hlavná predstaviteľka – Táňa Pauhofová. Rozprával som sa síce s viacerými hercami, lebo ma zaujímali ich názory, ale v tejto úlohe som nikoho iného nevidel ako ju,“ zdôraznil režisér a spoluautor scenára Ondrej Šoth.
Ako dodal, Táňa mu pripomína hercov zo starej generácie a časy, kedy hrávali také esá, ako bola Zdena Grúberová, Karol Machata, Štefan Kvietik, Leopold Haverl.
„Pripomína mi ich preto, lebo je to človek zázračný. Je neuveriteľne pokorná, úctivá, vnútorne čistá a má v sebe neuveriteľnú nehu. Navyše je to človek neskutočne pracovitý,“ objasnil režisér dôvody, pre ktoré si vybral obľúbenú herečku, hoci jej kalendár je preplnený termínmi a predstavenie museli skutočne naštudovať k rekordne krátkom čase.

Rekordný čas
„Začali sme asi koncom januára, no dohromady sme to robili hádam len desať dní,“ povedala Zuzana Mistríková, ktorá je dramaturgičkou a ďalšou zo scenáristiek tanečného divadla.
Ako sa však zdá, viac času ani nepotrebovali, pretože Táňa zapadla do košického baletného súboru ako koliesko, ktoré je súčasťou dobre fungujúceho stroja.
„So súborom sa behom piatich minút dostala na rovnocennú úroveň. Ona sa v tom predstavení naozaj nadrie, je to strašná makačka, ale aj napriek tomu hovorí text, náročne sa hýbe a dáva tomu veľa emócie a vášne,“ skonštatoval Šoth.

Košický balet je poklad
Momentálne aj OTO-m ocenená najobľúbenejšia slovenská herečka priznala, že prijatím tejto ponuky sama sebe pripravila poriadne nástrahy.
„No aj napriek tomu som šťastná, že som tú možnosť dostala,“ priznala v utorok pred jednou z posledných skúšok.
Ako skromne skonštatovala, sama seba síce neradí medzi tanečníkov, no ako sme videli na skúške, podáva neuveriteľné výkony.
„Nie som tanečník. Snažím sa byť plnohodnotným partnerom týmto svojim kolegom, ktorých považujem za úplne zázračných. Neviem, či si uvedomujete, aký poklad tu v Košiciach máte, čo sa týka baletného súboru. Ja si nepamätám, že by som sa stretla s takým konzistentným pokorným a láskavým kolektívom. S ľuďmi, ktorí držia spolu, podporujú sa a dokážu prijať medzi seba aj navonok cudzí element akým je herec,“ pochválila košických tanečníkov.
Annina túžba a dar
Knihu Anna Franková čítala Táňa už viackrát a ako zdôraznila, vždy ju nejako obohatila.
„Najväčšia Annina túžba bola tá, že chcela žiť aj po smrti a urobiť niečo veľké. A naša túžba je tú jej esenciu a esprit preniesť divákom, aby sme mali spolu ten magický okamih, že si odovzdáme ten Annin dar, ktorý nám tu nejakým spôsobom zanechala. A toto je pre mňa nesmierne vzácne,“ dodala Pauhofová.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári