Jar klope na dvere, upratujú sa domácnosti a často si to spájame aj s čistením vlastného tela po zime, keď sme jedli viac tučných a mastných jedál. Detoxikovať či nedetoxikovať? Názory odborníkov i verejnosti sa rôznia. Občas môže byť vypratanie organizmu viac na škodu na osoh. O tom, či je detox prospešný alebo nie, sme sa porozprávali s MUDr.Katarínou Hricovou, lekárkou Internej kliniky Nemocnice Košice - Šaca 1. súkromnej nemocnice, člen skupiny Agel, ktorá je v špecializačnej príprave v odbore kardiológia.
Veľa sa s príchodom jari hovorí o prečistení vlastného organizmu. Kedy možno hovoriť o zdravom detoxe a kedy už môže byť pre organizmus nebezpečný?
– Detox ako taký neexistuje. Ľudské telo je nastavené tak, že detoxikuje prirodzene. Slúžia nám na to naše orgány ako pečeň, obličky a tiež existuje homeostáza, teda stálosť vnútorného prostredia. Telo samo nevie, že je marec a že má v sebe veľa toxínov. Ak už v sebe toxíny máme , znamená to, že sme chorí a v takom prípade musíme byť liečení.Ale pre zdravé telo detox nie je potrebný.
Čiže nemá význam po zime detoxikovať?
– Ak má niekto po zime pocit, že je jar a musí so sebou niečo urobiť, tak je vhodné tráviť čo najviac času von na vzduchu. Oteplilo sa, svieti slnko a organizmu chýba po zime vitamín D, ktorého máme v našej zemepisnej šírke katastrofálne málo. Odporúčam tiež veľa piť, stačí čistá voda, ktorú máme na Slovensku skvelú. Ale určite nepiť 6 litrov denne, lebo to tiež nie je zdravé. Ak už dodržiavať pitný režim, tak určite nie sladenými nápojmi, ale vodou.

Viacerí ľudia hovoria, že po detoxe na sebe cítia zmenu...
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári