KOŠICE. Východoslovenské múzeum (VSM) v Košiciach pozýva milovníkov histórie na prednášku Krásna Hôrka – príbeh pamiatky a jej obyvateľov, ktorá je sprievodným podujatím k výstave Až na kov.
Výstava Až na kov predstavuje verejnosti pamiatky, ktoré boli poškodené požiarom v marci 2012 a reštaurované.
Prednáška pracovníčky múzea v Betliari Silvie Lörinčikovej sa uskutoční 5. apríla od šestnástej vo výstavných priestoroch múzea na Námestí Maratónu mieru 2.

História hradu
História hradu Krásna Hôrka siaha do obdobia prelomu 13. a 14. storočia a stojí na území, ktoré donáciou panovníka Belu IV. dostali za svoje zásluhy a vernosť Filip a Detre z rodu Ákosovcov.
Z tohto rodu sa vyčlenil rod Bubekovcov (tiež Bebekovcov), ktorí boli zároveň aj staviteľmi hradu a jeho majiteľmi až do roku 1566.
Od roku 1578 sa história hradu spája s rodom Andrássyovcov, pochádzajúceho zo Sedmohradska.
Členovia rodu Andrássyovcov rozvíjali svoje podnikateľské aktivity v oblasti baníctva a hutníctva, viacerí predstavitelia rodiny zastávali vo vtedajšej verejnej, štátnej správe a v cirkvi významné funkcie.
Boli poslancami uhorského snemu, županmi stolíc, cisárskymi a kráľovskými komorníkmi, skutočnými vnútornými tajnými radcami a členmi Uhorskej akadémie vied.
V štátnickej pozícii bol gróf Július Andrássy (1823 - 1890),ministerský predseda prvej uhorskej vlády, ktorá sa sformovala po rakúsko-maďarskom vyrovnaní vo februári roku 1867. Od roku 1871 bol ministrom zahraničných vecí Rakúsko - Uhorska a jedným z hlavných aktérov Berlínskeho kongresu v roku 1878.
Popri podnikateľstve a politike sa Andrássyovci v 18. a 19. storočí venovali aj zberateľstvu.
Boli známymi mecénmi a milovníkmi umenia, a to predovšetkým výtvarného. Ich cieľavedomá zberateľská činnosť bola určujúca pri vzniku rodového múzea na hrade Krásna Hôrka v roku 1857 a rovnako aj pri formovaní zbierkového fondu múzea v polovici 20. storočia.
Hrad Krásna Hôrka bol viackrát prestavaný a rozširovaný, pričom k posledným úpravám došlo na začiatku 20. storočia.
Rodové múzeum na hrade Krásna Hôrka, založené Jurajom Andrássym, rozšíril o polstoročie neskôr, v roku 1903, jeho syn gróf Dionýz Andrássy (1835 - 1913) o ďalšie - pietne múzeum, ktoré venoval pamiatke svojej milovanej manželky Františke, rodenej Hablawetz (1838 – 1902).

Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári