Takmer štyristo mariášistov plieskalo kartami

(Autor: Korzár/Róbert Bejda)
Róbert Bejda|3. apr 2017 o 00:00

Už to nie je krčmová hra pripitých štamgastov.

KOŠICE. Slovenská špička hráčov mariášu sa zišla v Košiciach. Kartami plieskali v rámci turnaja Grand Prix Košice.

V Kultúrno-spoločenskom centre (KSC) na Jedlíkovej ulici si dali v sobotu zraz najlepší mariášisti z celého Slovenska.

Karty si zahrali o cenné trofeje i peňažné výhry na 17. ročníku Grand Prix Košice, ktorý je súčasťou 12 turnajov v rámci Majstrovstiev Slovenska v tzv. volenom mariáši.

Milovníkov tejto kartovej hry prišlo toľko, že najväčšiu sálu KSC zaplnili do posledného miesta.

„Máme tu 387 hráčov, ktorí zastupujú takmer dvadsať najlepších slovenských klubov,“ povedala nám Slávka Kováčová, riaditeľka turnaja a zároveň prezidentka 1. Košického klubu priateľov mariášu.

Inak vášnivá a skúsená mariášistka, ktorá sa tejto hre venuje už 25 rokov, tentoraz karty do ruky nevzala. Z hry ju „vyradili“ organizačné povinnosti a dohľad nad priebehom turnaja.

Turnaj v mariáši v Košiciach.: fotogaléria

3.4.2017

Víťaz z Liptova

Takmer štyri stovky hráčov absolvovali prvé tri 50-minútové kolá, do ďalších vyraďovacích postupovali len tí najúspešnejší. Až po šiestom kole, ktoré skončilo podvečer, boli známi víťazi.

Karta šla tentoraz najlepšie Vladimírovi Šimalčikovi z Liptovského Mikuláša. Z Košičanov sa najlepšie umiestnil Viktor Stopko na 4. mieste.

Hoci bol mariáš kedysi považovaný za krčmovú hru, ktorú hrajú pripití štamgasti v zafajčených putikách, už dávno to neplatí. Hra, kartármi označovaná za kráľovskú, si stále udržiava svoj okruh fanúšikov. Väčšinou mužov, veď aj košického turnaja sa zúčastnila iba jedna žena, Alenka Kotorová z Tlmáč.

Hoci je pravda, že mladšie ročníky si mariášu nachádzajú cestu len veľmi ťažko, tí starší ju neopúšťajú ani vo vyššom veku.

Príkladom je najstarší v sobotu súťažiaci Košičan, 74-ročný Štefan Szenteši, ktorý prepadol mariášu ako 10-ročný chlapec. A určite nie je hráčom iba do počtu, v roku 2010 košický turnaj vyhral.