KOŠICE. Bombové "cvičenia" v budove košických súdov pokračovali aj v pondelok.
Po štvrtkovej a piatkovej evakuácii ju prehľadávali opäť.
Pondelkové pojednávania sa ešte ani nezačali a už museli príslušníci justičnej stráže vyprázdňovať budovu.
V tom čase v nej boli iba zamestnanci a niekoľko klientov, ktorí čakali na prvé pojednávania o 8.30. hod.
O 8.15 hod. prišli pred budovu ako prví hasiči a záchranka, evakuácia začala o 8.20 hod.
Ako sme sa od nich dozvedeli, neznámy anonym zavolal na linku 112 a oznámil, že v budove krajského súdu na Štúrovej ulici je bomba.
Pyrotechnici so psami ju prehľadávali niekoľko hodín.
Žiadny nástražný výbušný systém nenašli.
Približne o 10.30 hod. sa do budovy vrátili zamestnanci, neskôr aj klienti pojednávaní, naplánovaných na záver dopoludnia a celé popoludnie.

Navrhujú riešenia
Klienti, ktorí sa krátko po príchode bezpečnostných zložiek už nedostali do budovy, to znášali ťažko a mali rôzne názory.
"Nechápem, prečo tie súdy stále zatvárajú, keď je jasné, že ide o recesiu alebo snahu znefunkčniť ich prácu. Veď ak by naozaj chcel niekto, aby nejaká bomba vybuchla, nepodstúpil by toľko rizika, aby ju do stráženej budovy dostal a potom by zavolal niekam, že tam je bomba, aby ju znefunkčnili," uvažoval jeden starší muž.
"Ja zase nerozumiem tomu, že ak už ide o toľko prípadov na jednom mieste za tak krátky čas, že nedokážu prijať také opatrenia, aby volania anonymov mohli odignorovať. Nech každé ráno o šiestej polícia prehľadá budovu a o ôsmej ju pre všetkých otvorí. Telefonát o bombe potom môže odignorovať," navrhuje druhý.
Tri po sebe
Pondelková evakuácia košických súdov bola dvanásta v tomto roku. Naposledy sa nepojednávalo minulý štvrtok a v piatok.
Minulý rok i v roku 2015 ich bolo zhodne po osem.
Páchateľovi v prípade vypátrania hrozí 3 až 8 rokov za mrežami.
Prerušenie činnosti súdov ako štátnych inštitúcií okrem iného spôsobuje aj mnohotisícové škody.
Na našu otázku, či bude vedenie krajského súdu túto situáciu s množiacimi sa evakuáciami nejako riešiť, odpovedala hovorkyňa Marcela Gálová:
"Vzhľadom na povahu a charakter mimoriadnej udalosti nie je vhodné informovať verejnosť o prijímaných opatreniach, ktoré Krajský súd v Košiciach priebežne prijíma a vyhodnocuje.
Ignorovanie by bol hazard
Zaujímalo nás, či polícia neplánuje prijať nejaké opatrenia, ktoré by riziko potreby evakuácie košickej budovy a znefunkčnenia práce košických súdov minimalizovali
Napríklad prehľadať budovu pred jej otvorením a potom dôkladne kontrolovať, kto do nej vchádza. Alebo kontrolovať aj zamestnancov, lebo tí chodia do budovy mimo detektoru.
"Môžeme potvrdiť, že už v minulosti boli z úrovne okresného i krajského riaditeľstva PZ v Košiciach vykonané stretnutia so zástupcami krajského súdu i zboru väzenskej a justičnej stráže, účelom ktorých boli práve tieto otázky," odpovedala nám hovorkyňa PZ KE Jana Mésarová.
"Keďže v danom prípade ide naozaj o režimové opatrenia súdov a do istej miery aj zboru väzenskej a justičnej stráže, zaujať stanovisko k týmto otázkam musia predovšetkým oni. Policajný zbor je v záujme zabezpečenia nerušeného priebehu súdnych konaní pripravený na akékoľvek zmysluplné riešenie a súčinnosť."
Polícia neuvažujete odignorovať takéto anonymné hrozby. Podľa Mésarovej je toho názoru, že hazard s ľudskými životmi je neprípustný a zvlášť pre štátne orgány a inštitúcie.
Poznatky o osobách, podozrivých zo šírenia poplašnej správy, polícia prezradiť nemôže. Ako informuje, vo viacerých prípadoch pracuje s konkrétnymi menami. Voči niektorým z nich sa pripravuje vznesenie obvinenia.
Vysoká náhrada škody
Vlani bolo osem neobjasnených evakuácií košických súdov, tohto roku nových 12. Prečo sa nedarí vypátrať volajúcich? Sú skutočne takí "profesionáli", že dokážu ostať nevypátrateľní?
"Všetko je vecou dokazovania, ktoré práve v oblasti trestného práva nie je jednoduché," tvrdí Mésarová.
"Mnohé závisí ani nie tak od šikovnosti páchateľov, ale najmä možností, ktoré polícia v takýchto prípadoch má, ktorými disponuje a ktoré dokáže aj s odstupom času využiť na usvedčenie páchateľa. Práca polície je aj v tomto smere limitovaná nielen zákonnými, ale aj technickými možnosťami.
Vzhľadom na stúpajúci počet prípadov tohto druhu sa zintenzívnila spolupráca polície, prokuratúry i súdov za účelom eliminácie týchto protiprávnych konaní.
Hľadajú sa nielen opatrenia preventívneho charakteru, ale aj účinné nástroje a možnosti, ktoré by aj po nahlásení nejakej hrozby nemuseli viesť k prerušeniu činnosti súdov.
"Dovtedy len upozorňujeme potenciálnych páchateľov na nie zanedbateľnú hrozbu trestu, ktorá je v danom prípade až 8 rokov. Do pozornosti dávame aj posledný rozsudok súdu, ktorým bol konkrétny páchateľ okrem trestu zaviazaný nahradiť aj vzniknutú škodu v dôsledku prerušenia súdnych konaní. V tomto prípade jeden takýto telefonát stál páchateľa viac ako 14-tisíc eur, pritom sa jednalo „len“ o prerušenie činnosti na košickom súde. Ak sa takýto telefonát dotkne viacerých súdov, napríklad v rámci celej republiky, alebo pôjde o opakované konanie jedného páchateľa, jeho rodinný rozpočet môže byť razom ukrátený aj niekoľko ďalších desiatok tisíc eur," varuje na záver Mésarová.

Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári