Agentúrny materiál sme nahradili autorským článkom redakcie Korzára.
KOŠICE. Na magistráte sa otvárali obálky s ponukami záujemcov na kúpu 29-percentného podielu mesta vo firme Kosit. Aj tá chce kúpiť svoje vlastné akcie.
O menšinový podiel v spoločnosti na likvidáciu odpadu, v ktorej mesto vlastní 34-percentný balík akcií, prejavili záujem tri firmy.
Podľa členov komisie dala najnižšiu ponuku samotná spoločnosť Kosit, a to vo výške 4,089 milióna eur.
Naopak, najvyššia ponuka prišla od českej firmy AVE SR Východ. Tá ponúkla 4,61 milióna.
Komisia podľa jej člena, mestského poslanca Jána Jakubova (Smer), ktorý je aj zástupcom mesta v predstavenstve Kositu, však vyhodnotila, že obe tieto spoločnosti nepredložili niektoré potrebné podklady.

Dali im viac času
„Kosit predložil všetky doklady, ale nie v požadovanom počte. AVE SR Východ dala najvyššiu ponuku, zložila zábezpeku 500-tisíc eur na účet mesta, čo nám potvrdili zamestnanci magistrátu, no nepredložila o tom doklad,“ vysvetlil Jakubov.
„Vzhľadom na to, že išlo len o formálne nedostatky, a vzhľadom na rozdiel medzi najvyššou a druhou ponukou vo výške 350-tisíc, komisia prerušila prácu a v súlade so súťažnými podmienkami vyzve oboch záujemcov, aby do 12. apríla doplnili chýbajúce podklady,“ povedala hovorkyňa mesta Linda Šnajdárová.
Jediným záujemcom, ktorý splnil všetky podmienky, bola banskobystrická právnická firma AKMG s ponukou 4,256 milióna.
Ponuku môžu dorovnať
Šnajdárová uviedla, že najvyššia ponuka bude následne predložená v lehote na uplatnenie predkupného práva, čiže do 30 dní, majoritnému akcionárovi Kositu, ktorým je spoločnosť Wood Waste Management Limited.
„Tá si môže uplatniť predkupné právo v prípade, že najvyššiu ponuku dorovná. Zmluvu o prevode akcií s úspešným účastníkom súťaže budú schvaľovať poslanci 19. júna,“ povedala Šnajdárová.
„Majoritný akcionár bude mať priestor na uplatnenie predkupného práva v stanovenej lehote,“ informoval generálny riaditeľ Kositu Marián Christenko.
Žiadal súťaž zrušiť
Podľa poslanca a člena komisie Jaroslava Polačeka (nez.) mala byť verejná obchodná súťaž zrušená.
„Žiadal som komisiu, aby sme nedávali žiadne nové termíny a aby sme zastupiteľstvu, ktoré bude mať pri predaji posledné slovo, odporučili súťaž hneď zastaviť. Súčasný spôsob riešenia situácie nie je seriózny, pretože ak niekto nie je schopný dať do obálky všetky nevyhnutné náležitosti, tak aj to svedčí o tom, ako sa k tejto súťaži niekto postavil,“ povedal Polaček.
Ten spoločne s poslancom župy Rastislavom Trnkom (nez.) obvinili mesto, že jeho vedenie sa má snažiť umelo znížiť počet uchádzačov, aby zvýhodnilo doterajšieho majoritného vlastníka. Trnka spochybnil aj podmienky a okolnosti predaja.
„Štandardne prebieha proces kúpy podniku alebo jeho časti tak, že záujemca si urobí hĺbkový audit. Celý proces zisťovania prebieha približne šesť mesiacov. Súťaž na akcie Kositu trvá iba dva mesiace,“ hovorí Trnka.

Kritikom dal analytik za pravdu
Analytik Michal Mišun zo spoločnosti Redbaenk, ktorá sa špecializuje na poradenstvo pri nákupe a predaji firiem, im dáva za pravdu. Uvádza, že dvojmesačné trvanie je skôr výnimkou.
„Obvykle dostane potenciálny kupec sadu informácií, tzv. investičné memorandum, a na základe toho dá indikatívnu ponuku. Predávajúci následne vyberie jedného alebo viacerých záujemcov s najvyššími ponukami a umožní im urobiť si vo firme hĺbkový audit tak, aby investor videl, že vo firme nie sú žiadni 'kostlivci', to znamená problematické aktíva či sporné náklady. Po vykonaní hĺbkového auditu, tzv. due diligence, sa predkladajú záväzné ponuky, z ktorých si predávajúci vyberie jednu a následne sa jedná o zmluve. To obvykle zaberie štyri až osem týždňov,“ vysvetľuje odborník.
Ako ďalej pokračuje, uchádzač podpíše dohodu o mlčanlivosti a má právo na informácie – nikto predsa nebude vynakladať vysoké peňažné čiastky, t. j. ponúkne dobre ocenenie za niečo, čo si detailne predtým nepreveril alebo s čím sa nezoznámil.

Mesto sťažnosti neeviduje
Mesto pokladá dvojmesačnú súťažnú lehotu za adekvátnu, argumentuje, že v priebehu súťaže nezaznamenal magistrát žiadne námietky voči dĺžke lehoty na predkladanie návrhov.
Podľa vedenia mesta mali potenciálni investori priestor sa v priebehu lehoty na predkladanie návrhov oboznámiť so znaleckým posudkom, na základe ktorého bola stanovená cena akcií, ďalej so stanovami Kositu a investičnou zmluvou.
„Mimo uvedených dokumentov sú spoločnosťou Kosit dlhodobo sprístupnené výročné správy za obdobie od roku 2008 na webovom sídle spoločnosti. Informácie o tejto spoločnosti sú dostupné bezplatne on-line aj prostredníctvom verejných registrov a ich zbierok. Takáto sada dokumentov je zodpovedajúca minoritnému podielu, ktorý mesto predáva, a ku ktorému sa neviažu žiadne významné blokačné alebo rozhodovacie práva,“ píše sa v stanovisku mesta.
Magistrát sa odvoláva tiež na ochranu obchodnej spoločnosti pred konkurenciou, ktorá by v prípade zneužitia ďalších informácií mohla poškodiť jej hospodárenie.
„Mesto ako minoritný akcionár vytvoril rovnaké podmienky pre všetkých uchádzačov prichádzajúcich z externého prostredia. Mesto nemôže postavenie majoritného akcionára žiadnym spôsobom ovplyvniť a ani obmedziť jeho práva, vrátane práva podať súťažný návrh, alebo využiť jeho predkupné právo. Pre úplnosť, v prípade predajov akcií, ako je tento, majú existujúci akcionári vždy určitý informačný náskok pred subjektmi prichádzajúcimi z externého prostredia,“ uzatvára stanovisko magistrátu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári