KOŠICE. Desať televíznych bábkových inscenácií, spoločné predstavenia a dokumenty o zaujímavých lokalitách sú výsledkom slovensko-ukrajinského projektu Cestujúce bábky.
Jeho cieľom bolo zlepšiť informovanosť o Košickom kraji a Zakarpatskej oblasti a prezentovať spoločné kultúrne dedičstvo.
Projekt, ktorý sa začal v roku 2015 s finančnou podporou z Nórskeho finančného mechanizmu, vo štvrtok vyvrcholil v Košiciach záverečnou medzinárodnou konferenciou.
Do projektu boli zapojené bábkové divadlá v Košiciach a Užhorode a ďalší partneri.
Rozprávky uvedú cez Vianoce
Z nakrútených bábkových inscenácií pre deti je päť na slovenské a päť na ukrajinské motívy.
Vyrobené sú na základe reálnych historických udalostí, osobností alebo miest, ktoré spájajú oba prihraničné regióny.
"Sú to príbehy, ktoré čerpali z legiend a povestí, spojených s konkrétnym miestom. Určitým spôsobom boli upravené, keďže pracujeme predovšetkým pre detského diváka. Rozprávky budú odvysielané tento rok vo vianočnom období v Slovenskej televízii," uviedol riaditeľ Bábkového divadla Košice Pavol Hrehorčák.
Slovenská časť spracúva povesti zo Spišského hradu, z rožňavskej radnice, z medzevského hámra, košickej Urbanovej veže a príbeh o vinianskej hradnej zrúcanine.
Povesti z druhej strany hraníc sú o čarovných husliach, chráme, ktorý bol postavený bez jediného klinca, troch sestrách na serednianskom zámku, o lampárovi z Užhorodu a príbeh o tom, ako vznikli Karpaty.
Odvysielajú aj dokumenty
Spolu s inscenáciami budú vo verejnoprávnej televízii odvysielané aj televízne dokumenty prezentujúce turistické atraktivity a ponuku v každej z cieľových lokalít.
Oba kraje budú prezentovať aj komiksy Príbehy spod Karpát, vychádzajúce z filmových rozprávok.
Po ich uvedení na čitateľský trh bude nasledovať aj séria čitateľských besied o vzniku Príbehov spod Karpát, zaujímavostiach, literárnych, televíznych a divadelných rozmeroch. Komiksy budú distribuované do knižníc po celom Slovensku.
Ďalšou aktivitou projektu je spoločná divadelná inscenácia Divotvorný balón, v ktorej sa prelínajú jednotlivé príbehy.
Je v repertoári Bábkového divadla Košice a divadla Bavka a už počas minuloročnej letnej turistickej sezóny ju odohrali v niekoľkých lokalitách na oboch stranách hranice.
Doplnili ju sprievodné aktivity pre deti - hry a súťaže, ktoré propagovali lokality.
Celkový rozpočet projektu cez Nórsky finančný mechanizmus bol zhruba 654.000 eur. Partnermi boli okrem košického bábkového divadla Košický samosprávny kraj (KSK), Krajská organizácia cestovného ruchu Košický kraj, Zakarpatské akademické oblastné bábkové divadlo BAVKA a Asociácia študentov - ekonómov Zakarpatska ASEZ.
Umenie a cestovný ruch
Podľa Gabriela Viszlaya z odboru kultúry a cestovného ruchu KSK majú oba cieľové regióny značný, no zatiaľ nedostatočne využitý potenciál na rozvoj cestovného ruchu.
Jednou z príčin je aj nedostatok informácií o atraktivitách oboch regiónov u ich obyvateľov, ako aj za hranicami regiónu.
"Myslím si, že tento projekt nám dal podnet na to, ako sa dá umenie, v tomto prípade bábkové divadlo, využiť v prospech cestovného ruchu a v tvorbe jeho produktov. Projektom sa usilujeme aj pozdvihnúť lokálpatriotizmus najmä detí a mladej generácie," skonštatoval.
Záverečná konferencia v rámci projektu nazvaná Príbehy spod Karpát sa začala v utorok (4. 4.) v Užhorode a skončila sa vo štvrtok v Košiciach.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári