KOŠICE. Viac ako 21 miliónov ľudí na celom svete ešte i dnes žije v otroctve.
A nie sú to iba ženy a dievčatá, ktoré priekupníci nútia k výkonu prostitúcie či k fiktívnym manželstvám. Martha Mendoza a jej kolegovia z agentúry Associated Press (AP) v marci 2015 publikovali sériu reportáží, v ktorých odhalili praktiky rybolovných spoločností operujúcich v Indonézii, ktoré na prácu zneužívali tisíce ľudí z Mjanmarska (niekdajšej Barmy).
Vďaka skupine amerických investigatívnych reportérov sa tak po mnohých rokoch mohli vrátiť domov viac ako dve tisícky zachránených otrokov a Mjanmarsko, Thajsko a iné krajiny začali postupne prijímať zákony, ktoré by mali novodobému zotročovaniu ľudí brániť.
Martha Mendoza je piatou držiteľkou prestížnej novinárskej ceny pomenovanej po maďarskom emigrantovi, vydavateľovi a jednom z najvplyvnejších novinárov svojej doby Josephovi Pulitzerovi, ktorá zavítala do Košíc, aby sa podelila o svoje skúsenosti s mladými adeptmi žurnalistiky.
Prednášky laureátov Pulitzerovej ceny na Slovensku organizuje od roku 2013 Nadácia Petit Academy spolu s Univerzitou Komenského v Bratislave a Nadáciou Tatrabanky.

Poslucháreň zaplnili do posledného miesta
Ako uviedla Martha Mendoza pred študentmi Univerzity Pavla Jozefa Šafárika, ktorí do posledného miesta zaplnili poslucháreň v budove rektorátu, „otroctvo je prítomné nielen v Indonézii, ale dokonca aj v Európe“.
Aj na stránkach slovenských novín sa podľa nej nedávno objavili reportáže o zneužívaní ľudí, najmä z osád na východe Slovenska, na nevoľnícku prácu v Británii.
Podľa jej slov novodobé otroctvo prekvitá najmä v takých odvetviach ako je stavebníctvo, rybolov, či textilný priemysel.
„Vždy keď si kupujeme rybiu konzervu, mali by sme myslieť aj na to, odkiaľ a ako sa k nám ten výrobok dostal, “ povedala novinárka.
Šéfredaktorka denníka Sme Beáta Baloghová, ktorý nositeľov Pulitzerovej ceny na Slovensko pozýva, však dodala, že zrejme každý človek aspoň raz v živote príde do styku s predmetom, ktorý môže niesť stopy otrockej práce.
Či je to kus textilu, výrobok z kože alebo dokonca hudobný nástroj.
Aj na Slovensku totiž pôsobia niektoré obchodné reťazce, ktoré predávajú spotrebiteľom tovar z takýchto zdrojov, vrátane predajcov obuvi či potravín.


Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári