KOŠICE. Živá knižnica je miesto, kde má každý príležitosť dozvedieť sa viac, pýtať sa, počúvať a rozprávať sa s ľuďmi, ktorí čelia rôznym predsudkom zo strany spoločnosti.
"Môže to byť kvôli hendikepu, sexuálnej orientácii, národnosti, ale aj zamestnaniu," vysvetlil Karol Rohrer, koordinátor projektu, ktorý sa v sobotu po prvý raz uskutočnil v Tabačke Kulturfabrik.
"Živá knižnica sa snaží prekonávať hranice, ktoré si medzi sebou sami vytvárame. Každý z nás má svoj príbeh, každý z nás cíti bolesť a má niekedy strach," vysvetlil s tým, že predsudky vznikajú hlavne z dôvodu, že ľudia nepoznajú to, čo je na druhej strane.
"Tento formát dovoľuje ľuďom pýtať sa naozaj na čokoľvek," doplnil s tým, že pri rozhovore sú nastavené určité pravidlá, napr. kniha nemôže byť urážaná.
Čitateľ, ktorý sa zaregistruje priamo na mieste, si môže hneď vypožičať voľné knihy. K dispozícii má 30 minút dôverného rozhovoru.
Projekt vznikol v Dánsku
O prvé z troch podujatí bol zo strany verejnosti podľa Rohrera záujem.
"Dokonca sa robil aj skupinový rozhovor, to znamená, že pri jednej knihe sedia dvaja-traja ľudia," priblížil s tým, že akcie sa zúčastnili ľudia rôznych vekových kategórií na oboch stranách.
Projekt vznikol podľa jeho slov v Dánsku v 90. rokoch.
Traja mladí ľudia sa tam rozhodli založiť hnutie Zastavme násilie po tom, ako ich spoločného priateľa napadli a dobodali. Ich misiou bolo vzdelávať svojich rovesníkov, a tým znížiť počet násilných incidentov.
"V roku 2000 bola organizácia prizvaná, aby pripravila program pre dánsky hudobný festival Roskilde. Tak vznikol nápad Živej knižnice. Zúčastnilo sa jej vyše 75 kníh a bola úspešná napriek obavám organizátorov, že ľudia nebudú práve nadšení možnosťou konfrontovať svoje predsudky. Odvtedy sa táto metóda rozšírila do celého sveta," priblížil Rohrer.
Okrem európskych krajín boli knižnice organizované na americkom kontinente, ale aj v Keni, Peru, Číne či Afganistane.
Podujatie podporil Fond na podporu umenia a Poľský inštitút.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári