VÝCHOD. Stačí niekoľko dní po sebe s teplotami nad 10 stupňov Celzia a kliešte začínajú vyliezať.
Sezóna kliešťov sa začala, upozorňuje aktuálne Úrad verejného zdravotníctva. Ak sú infikované, prenášajú závažné ochorenia ako lymská borelióza a kliešťová encefalitída.
Na Klinike infektológie a cestovnej medicíny v Univerzitnej nemocnici L. Pasteura zatiaľ tento rok neošetrili žiadneho pacienta so zdravotnými ťažkosťami po prisatí kliešťom.
Žiadne dlhodobé následky
Vlani podľa prednostu pracoviska Ivana Schrétera hospitalizovali 39 pacientov s kliešťovou meningoencefalitídou.
„Väčšina prípadov prebehla ako zápal mozgových blán, v jednej tretine išlo o encefalitickú formu a u 2 pacientov boli prejavy aj postihnutia miechy. Nevyskytol sa žiadny smrteľný prípad a neboli zaznamenané ani žiadne dlhodobé následky.“
Pod minuloročné štatistiky encefalitídy sa podpísala najmä epidémia na prelome apríla a mája.
Celkovo ochorelo 44 ľudí, z toho 6 rodín a vážnejší zdravotný stav si vyžiadal hospitalizáciu 36 osôb. Pochádzali z Košíc a okolia, z Trebišovského, Trnavského i Trenčianskeho okresu.
Jedli syr
Všetci pacienti potvrdili, že si kúpili a zjedli ovčí syr. Predpokladá sa, že prenášačom bol práve tepelne nespracovaný mliečny výrobok vyrobený z mlieka oviec infikovaných vírusom kliešťovej encefalitídy na salaši.
S lymskou boreliózou skončilo v nemocnici 20 pacientov. „Išlo o postihnutie nervového systému, alebo kĺbov v treťom štádiu ochorenia.“
Vlani na kliešťovú encefalitídu na celom Slovensku ochorelo dokopy 174 osôb, najviac v Banskobystrickom kraji – 60, najmenej – 2, v Bratislavskom kraji.
Na lymskú boreliózu ochorelo 1 105 osôb, najviac v Žilinskom kraji – 304, najmenej v Bratislavskom – 24 ľudí.
Úrad verejného zdravotníctva upozorňuje, že sa v našich zemepisných šírkach darí a začali sa presúvať do nových lokalít – horských oblastí.
„Prebúdzajú sa v marci, naplno začnú útočiť v apríli a obete si hľadajú až do októbra. Najviac kliešťov je v máji a v júni.“
Aj vo vyšších polohách
Kliešte na ľudí nečíhajú zo stromov, ale na koncoch listov, na steblách tráv alebo na prízemných kríkoch.
Vyskytujú sa najmä v dubovo-hrabových lesoch do nadmorskej výšky šesťsto až osemsto metrov, no v posledných rokoch sa začali objavovať aj vyššie, v horských oblastiach, aj do výšky 1 000, ojedinele dokonca 1 400 metrov nad morom.
O ochoreniach
Lieči sa antibiotikami, neliečená môže spôsobiť dlhotrvajúce, niekedy aj doživotné ťažkosti, problémy so srdcom, kĺbmi i nervovým systémom.Ochorenie spoznáte podľa červenkastej škvrny okolo miesta uštipnutia, tvar kruhu s bielym stredom.
Prejavuje sa únavou, bolesťou hlavy, svalov, kĺbov, horúčkou, niekedy suchým kašľom či obrnou lícneho nervu. Kliešťová encefalitída.
Prebieha v dvoch vlnách, na začiatku pripomína virózu s bolesťami hlavy, zvýšenou teplotou, tečením z nosa, pokašliavaním. Po troch až piatich dňoch príznaky ustupujú, no po týždni nastupuje druhá fáza s vysokými teplotami, bolesťami hlavy podobnými migréne, stuhnutím šije. V najzávažnejších prípadoch môže choroba viesť až k ochrnutiu.
Prednosta Schréter vysvetľuje, že proti kliešťovej meningoencefalitíde je najbezpečnejšou ochranou preventívne očkovanie.
„K dispozícii sú dva druhy očkovacích látok, ktoré obsahujú inaktivovaný vírus. Dostupné vakcíny vyžadujú podanie 3 dávok. Imunita trvá 3 – 4 roky, preto sa po 3 rokoch odporúča ďalšia dávka.“
Proti lymskej borelióze teraz očkovanie nie je možné. Prednosta dodáva, že očkovacia látka je vo vývoji.
Viete, že?
Larvy kliešťa pripomínajú škvrnu sadze, nymfy sú veľké ako špendlíková hlavička alebo zrniečko maku
Krv pije samička, larvy a nymfy, samček nie, má za úlohu oplodniť cicajúcu samičku.
Dospelý kliešť môže mať rôznu farbu – červenkastú, tmavohnedú i čiernu
Kliešte majú radšej mužov, fajčiarov a tých, ktorí si s mierou doprajú alkohol
Nemajú radi cesnakovú arómu, sú slepé, obete si vyhľadávajú podľa dychu, alebo podľa niektorých látok v pote
Najviac im vyhovuje vlhké teplé počasie do dvadsať stupňov, počas horúcich suchých dní sa zahrabú do pôdy alebo zalezú pod listy
(zdroj: ÚVZ SR)
Chráňte sa!
Do prírody noste svetlejší odev s dlhými rukávmi, dlhé nohavice, vhodnú obuv, na nekryté miesta tela si nastriekajte repelent.
Po návrate z výletu si prezrite dôkladne telo, najmä hlavu, krk, podpazušie, pupok, slabiny a nohy. Kliešte sa zvyknú dostať aj do vlasatej časti hlavy a za uši.
Prisatého kliešťa odstraňujte pinzetou, ktorú pritlačte čo najbližšie ku koži. Kliešťa vyťahujte pomaly kývavým pohybom bez točenia. Miesto hneď dezinfikujte jódovou tinktúrou, prípadne silnejším alkoholom.
Na kliešťa nekvapkajte olej, ani ho nepotierajte masťami. Chybou je i vyťahovať ho krúžením pomocou navlhčeného tampónu. Takýmto spôsobom ostane vnútri fixačný orgán – chobôtik.
(zdroj: ÚVZ SR)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári