Piatok, 21. júl, 2017 | Meniny má Daniel

Biličov premiérový zásah VSS na body nestačil

Vyskúšal si rolu útočníka i obrancu.

Radosť z gólu, po zápase však smútok. Karlo Bilič (vpravo) skóroval, no VSS prehrali.(Zdroj: facebook VSS)

KOŠICE. Chorvátsky futbalista v službách VSS Košice Karlo Bilič si nedeľňajší zápas s Nitrou určite zapamätá.

V rámci pôsobenia na Slovensku, ktoré trvá od augusta minulého roka, v ňom strelil svoj premiérový gól. Radosť z neho mu však skalila prehra 2:4.

Minimálne polovicu zápasu to pritom tak nevyzeralo. Košičania vďaka efektivite pri zakončení viedli po polčase 2:1 a zdalo sa, že smerujú za ďalším víťazstvom.

Po prestávke však nastal zásadný obrat. Aktívni nitrianski hráči sa až trikrát presadili v koncovke a strhli víťazstvo na svoju stranu.

„Nitra má dobré mužstvo, kvalitných obrancov a je nebezpečná smerom dopredu. Nemyslím si však, že nás na vlastnom ihrisku dokáže ktorýkoľvek súper v tejto súťaži herne prevýšiť. Porazili sme sa najmä vlastnými chybami,“ hovoril neveselým hlasom v útrobách štadióna Chorvát Karlo Bilič, jeden zo štvorlístka legionárov v základnej zostave VSS.

Štyri inkasované góly domácich, to si už veru Čermeľ dávno nepamätá.

Prekvapujúce to bolo o to viac, že žlto-modrí sa v základnej časti pýšili skalopevnou obranou. Len sedem inkasovaných gólov v predchádzajúcich devätnástich zápasoch tejto sezóny, to je vizitka, za ktorú by sa nemuseli hanbiť ani podstatne skúsenejšie mužstvá.

Proti Nitre to ale Košičanom najmä v druhom polčase vzadu škrípalo, hosťujúci hráči sa viackrát ocitli úplne nekrytí až pred brankárom Ružinským.

Všetky tri góly, ktoré po prestávke inkasoval, boli z bezprostrednej blízkosti, po dorážkach alebo rýchlej reakcii útočiacich Nitranov.

„V čom bol najväčší problém? Ani sám neviem. Máme veľmi dobru obranu, tentoraz sme ale predviedli viacero chýb. Vychytili sme jednoducho zlý deň. Musíme na to rýchlo zabudnúť a ísť ďalej,“ vravel Bilič.

Prečítajte si tiež: Prečítajte si tiež: Séria bez prehry sa zastavila na čísle štrnásť

Istejší bol vzadu

V zápase nebola núdza o zaujímavé momenty. Či už to bol poltucet gólov, až deväť zahraničných futbalistov, ktorí do zápasu zasiahli – a to ešte domáci Kotěra s Morganom nútene pauzovali kvôli červeným kartám – alebo zhodne štyria hráči na oboch stranách s ročníkom narodenia 1997 a mladší.

Málo vídaná bola aj dvojrola Karla Biliča. Väčšinu zápasu odohral na hrote košického útoku, kde v 17. min., po ukážke technickej ekvilibristiky Andrejeva a šikovnosti Želinského, ktorý si loptu umne zasekol a poslal do šestnástky milimetrový center, otvoril premiérovým presným zásahom v sezóne gólový účet stretnutia.

V závere duelu sa potom Bilič presunul na svoj tradičný post v strede obrany.

„Prirodzenejšie som sa cítil vzadu, predsa len, to je moja klasická pozícia v zostave. Tréner sa však rozhodol postaviť ma od začiatku na hrot a preto som väčšinu stretnutia odohral ako útočník. Snažil som sa aj na tomto poste odviesť maximum a byť čo najprospešnejší pre svoj tím,“ konštatoval 23-ročný rodák zo Splitu, ktorý už v minulosti v najvyššej súťaži pôsobil. Pred príchodom do Košíc hrával v Bosne a Hercegovine za Slaviju Sarajevo.

Po zápase čelil otázke, či bolo rozhodnutie Biliča poslať na hrot správne a či jeho urastená postava nechýbala v defenzívnom priestore, aj tréner Jozef Majoroš.

„Góly sme dostali po štandardkách súpera a pri nich Bilič vzadu nechýbal. V tom by som zásadný dôvod našej prehry nevidel,“ odpovedal tréner VSS.

Prečítajte si tiež: Prečítajte si tiež: II. liga: Náskok VSS sa zmenšil

Téma: Futbal