Autentické iránske zápisky košických vedcov
07. - 08. 03. 2017
Mierime na sever od Tabasu. Vstupujeme do krajiny, v ktorej strácate pojem o čase. Pradávna minulosť leží vedľa súčasnosti.
Dotyk s pravekom na seba nedá dlho čakať. Nachádzame prvé dôkazy života, ktorý tu prekvital pred viac ako 150 miliónmi rokov.
Naši geológovia dychtivo čítajú v tejto veľkolepej kamennej knihe a lúštia rébusy praveku.
Sme viac ako tisíc metrov nad morom a predsa sa suchou nohou prechádzame po prehistorickom koralovom útese a morskom pobreží, ktoré sa v druhohorách vynorilo a poskytlo miesto pre život podivuhodných živočíchov.

09. - 10. 03. 2017
Hľadáme stopy života. Kráčame po prehistorickej pláži plnej čerín, ale život stále nikde. O chvíľu sa budeme musieť vrátiť. A vtedy to prišlo. Na menšej skale nachádzam prvé známky života. Sú to stopy akejsi dávnovekej „mnohonožky", po ktorej tu zostala spomienka.
O niekoľko metrov ďalej ležala veľká pieskovcová platňa. Pohľad na ňu nedovolil pochybovať.
Prezradím zatiaľ len toľko, že tento plážový jurský svet bol dejiskom života, ktorý sme sem prišli hľadať. Julo (doc. Kondela) ma musel odtrhnúť od práce, aby sme došli k landroveru pred úplným zotmením.
10. - 11. 03. 2017
Deň „D" sa začal. Skupina sa rozdelila, aby sme preskúmali čo najväčšiu oblasť. Dlho sme nenašli nič okrem čerín, ktoré nám pripomenuli včerajšok.
Všetko zmenil Mahmud, iránsky študent, ktorý je členom našej expedície. V jednej zo stoviek vrstiev objavil zvyšky prehistorických tvorov, ktoré patrili medzi najväčšie dravce iránskeho jurského sveta. Marta (Dr. Prekopová) a Juraj sa pustili do analýzy tohto súvrstvia.
Julo skladal mozaiku sledu vrstiev vo väčšom meradle. Majid (Dr. Ataabadi), Mahmud a ja hľadáme ďalšie skameneliny.
Za hodinku sme ich objavili niekoľko. Očakávania sa naplnili.
Skromne môžem povedať, že Kerman sa s našou výpravou podelil o zatiaľ najväčší nález v histórii jeho výskumu.
11. - 12. 03. 2017
Dnes sme mali byť už v hlavnom meste provincie Kermán. Dopoludnie sme však strávili ešte pod „našou" stolovou horou. Juraj, Marta a Julo dokončovali geologické mapovanie a analýzu prehistorického prostredia. Majid, Mahmud a ja sme vysekávali najcennejší nález z tvrdej horniny.
Čas uplynul veľmi rýchlo, avšak i tento deň nás odmenil niekoľkými skamenelinami. Niet pochýb, že toto rozsiahle nálezisko si vyžaduje dlhodobý výskum a samostatnú výpravu.
Niekoľko spoločných fotografií na rozlúčku s kermánskou stolovou horou. Vrátime sa.
(zdroj:upjs.sk)
Autor: UPJŠ
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári