KOŠICE. Prilákať deti k čítaniu je náročná úloha. Zhodli sa na tom knihovníčky Knižnice pre mládež mesta Košice (KMK) aj učitelia.
Už roky bojujú s počítačmi, tabletmi a mobilmi, ktoré deti zaujímajú viac ako príbehy na stránkach kníh.
Pre deti každoročne organizujú desiatky podujatí, ktoré im majú dokázať, že kníh sa netreba báť a čítať ich je rovnako cool ako hrať hry na mobile.
Jedným z nich bola aj Noc s Andersenom. Desiatky detí počas nej prespali v knižniciach po celom svete, výnimkou neboli ani Košice.
Posledná marcová noc bola pre množstvo školákov tou najdobrodružnejšou, akú kedy zažili.
Nielen že boli hore takmer do rána, ale strávili ju v knižnici súťažami, pátraním po poklade a čítaním kníh. Jedli pizzu a to všetko bez rodičov, ktorí zostali doma.
Nečudo, že o podujatie Noc s Andersenom je každoročne obrovský záujem. „Deti sa sem môžu dostať za odmenu. Tí, ktorí celoročne veľa čítajú, môžu s nami stráviť dobrodružnú noc. Často sa nás už v lete pýtajú, či Noc s Andersenom bude a kedy," vysvetľuje Agnesa Tomášová, jedna z knihovníčok KMK.
Tomášová potvrdzuje, že s čítaním našich detí to nie je práve ideálne.
„Trend je taký, že prvý stupeň je na tom s čítaním lepšie. Predsa len chodia do knižnice aj počas vyučovania, s pani učiteľkou aj poobede. Prechodom na druhý stupeň nám však čitateľov ubúda. V každom kolektíve sa nájdu deti, ktoré čítanie milujú a tie, ktoré nedokážeme nijako presvedčiť."
Zatiaľ čo v minulosti deti najradšej čítali fantasy, dnes ich skôr zaujímajú príbehy reálnych detí. „Dokážu sa s nimi lepšie stotožniť ako s čarodejníkmi, ktorí nie sú reálni."
Čítajúce deti lepšie slohujú
Beáta Raczová absolvovala Noc s Andersenom so svojimi piatakmi. Okrem toho, že je ich triednou učiteľkou, učí aj slovenčinu.
„Snažím sa ich všemožne motivovať a prilákať ku knihám. Práve takéto podujatie mi v tom výrazne pomáha. V triede mám deti, ktoré príbehy potrebujú a tiež také, ktoré si k nim cestu hľadajú len ťažko."
Podľa nej je rozdiel v deťoch, ktoré čítajú a ktoré nie, zjavný najmä pri slohových prácach.
„Majú silnú predstavivosť, fantáziu, ich slohy sú jednoznačne lepšie ako slohy detí, ktoré knihy nevyhľadávajú."
So svojimi žiakmi knižnicu navštevuje pravidelne, tiež im podsúva zaujímavé knihy a chodí s nimi na podujatia: „Toto je moja šiesta noc, vždy v sobotu si poviem, že na budúci rok už nepôjdem, ale skoro ma to prejde. Výborne to stmelí kolektív a aj vzťah ku knižnici sa u niektorých detí zlepší."
Podľa knihovníčok veľkú úlohu v motivácii detí čítať zohrávajú aj rodičia. „Treba čítať od malička. Len máloktoré dieťa si nájde cestu ku knihám samo," mieni Timea Labinová, kníhovníčka z pobočky na Bukoveckej ulici. Ona sama má doma dvoch chlapcov, ktorých sa snaží presvedčiť, že knihy sú fajn.
Občas je to lepšie, občas zase horšie. „Považujeme za dôležité robiť množstvo akcií, kde sú zapájané nielen deti, ale aj rodičia. Knižnica už dávno nie je len o požičiavaní kníh, keby deti mali chodiť len kvôli nemu, tak by to bolo veľmi slabé," úprimne priznáva Tomášová.
Noc s Andersenom je najobľúbenejšia
Aj preto týždeň čo týždeň KMK organizuje rôzne podujatia. Predstavuje spisovateľov, nové knihy, organizuje súťaže. Práve Noc s Andersenom má však najväčšiu popularitu.
„Toto zábavné podujatie prebieha každoročne už šestnásť rokov. Malí čitatelia od Austrálie cez Európu až po USA trávia túto noc so svojimi obľúbenými knižnými hrdinami a ich dobrodružstvami v knižniciach, školách, detských kluboch a detských domoch, aby si pripomenuli slávneho dánskeho rozprávkara Hansa Christiana Andersena," hovorí riaditeľka knižnice Iveta Hurná.
V Košiciach sa do tohtoročnej noci zapojilo šesť pobočiek. Niekde sa deti hrali na pirátov, inde sa strašili.
Práve piataci zo ZŠ Trebišovská 10 zažili začiatok dobrodružnej noci v Miklušovej väznici.
„Ja som sa veľmi tešila, lebo som nikdy nespala ani v škole, takže to je pre mňa veľký zážitok. Vôbec sa nebojím, aj keď to má byť strašidelný večer. Niečo zažijem, spoznám, určite to bude úžasné," tešila sa Andrea Šulenová, ktorá má rozčítané dve knihy a medzi najobľúbenejšie patria príbehy o zvieratkách.
Jej spolužiak Brian Matej sa tiež nevedel dočkať: „Veľmi sa teším na pizzu, ktorá bude na večeru a na polnočnú hru. Vonku budeme hľadať poklad."
Nespať je ľahké
V pobočke na Jenisejskej ulici sa nestrašilo, tak si pomocou hier pripomenuli celú tvorbu Hansa Christiana Andersena.
Cisárove nové šaty spočívali v navlečení, čo najviac vrstiev oblečenia, Dievčatko so zápalkami zas preverilo zručnosť detí v prenášaní zápaliek nohami.
„Už sme mali kopec súťaží a do rána ešte budú ďalšie. Určite nepôjdeme ešte dlho spať," tešili sa Sára, Filip, Terézia a Ema, štvrtáci zo ZŠ Jenisejská.
Zhodli sa, že radi čítajú dobrodružné knihy, ale rovnako radi majú aj rozprávky. Súhlasia s nimi aj rovesníci zo ZŠ Družicová. „Čítame všetko možné, aj o kamarátstve, dievčatá zas dievčenské série. Vlastne všetko zaujímavé."
V knižnici na Družicovej sa z detí z noci do rána stali piráti. Matúš Kolár so svojím tímom musel vlastnoručne vykopať lodný denník z kompostu: „Našťastie tam bolo len lístie a konáre. Druhý tím ho mal na strome a ďalší v zemi a mali len jednu lopatku," vysvetľoval štvrták.
Ani on ani jeho spolužiaci sa nechystali zaspať pred svitaním. „Keď som vydržal na Silvestra, tak teraz vydržím tiež," konštatoval Matúš odhodlane.
Podľa knihovníčok sa len málokedy stane, že im niekto zaspí skôr ako je žiaduce.
„Mne sa to za tie roky stalo len raz. Zrazu nám jedno dievčatko chýbalo. Našli sme ho prezlečené v pyžamku a spiace v spacáku vo vedľajšej miestnosti. Jednoducho už bol jej čas, tak sa uložila," spomína knihovníčka Timea Labinová.





Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári