KOŠICE. Petičiari požadujú, aby sa s pilotným projektom polopodzemných a podzemných kontajnerov začalo už v tomto roku.
Do podateľne magistrátu doručili v stredu petíciu za výstavbu polopodzemných a podzemných kontajnerov v Košiciach.
Zástupcovia petičného výboru - nezávislí miestni poslanci Ladislav Lörinc a Rastislav Trnka - informovali, že ju od konca minulého roka podpísalo 1 290 ľudí.

Petíciu žiadajú predložiť na aprílové zastupiteľstvo
„Väčšinou keď robíme veľkú petičnú akciu, je nám vyčítané, že robíme cirkus, divadlo. Teraz sme sa snažili len mierne prekročiť hranicu tisíc podpisov, aby nikto nemal nejaké zámienky na výhovorky,“ uviedol Trnka krátko po podaní petície.
Očakáva od primátora Richarda Rašiho (Smer) i mestských poslancov, že sa k tomu postavia „zodpovedne a slušne“.
V petícii žiadajú primátora i poslancov, aby pripravili pilotný projekt s cieľom vytvoriť funkčné a estetické kontajnerové stojiská v spolupráci s firmou Kosit a vybranými veľkými mestskými časťami, v ktorých by sa zabezpečila realizácia prvých stojísk ešte v priebehu tohto roku.
Od mestskej samosprávy tiež požadujú, aby pripravila projektovú dokumentáciu i žiadosť o eurofondy a aby na tento účel vyčlenila aj financie z rozpočtu mesta.
Chcú, aby Raši zaradil prerokovanie petície ako samostatný a prvý bod do programu najbližšieho mestského zastupiteľstva 24. apríla.
Mesto podanú petíciu bližšie nekomentovalo.
„Budeme postupovať v súlade s petičným právom pri jej vybavovaní,“ reagoval šéf komunikačného referátu magistrátu Jozef Marko.
Lörinc: „Zobudili sa po funuse“
Petičiari odmietli, že by ich aktivita bola zbytočná vzhľadom na začiatkom marca ohlásený pilotný projekt Kositu v mestskej časti Juh.
Odpadová firma tam chce inštalovať jedno oplotené a uzamykateľné kontajnerovisko s moderným dizajnom, priestorom na drobný elektroodpad, boxom na šatstvo, solárnym osvetlením i priestorom na informácie zo samosprávy.
Druhé plánuje zapustiť do zeme
Podľa generálneho riaditeľa Kositu Mariána Christenka až ich praktické využívanie ukáže, ktoré bude pre Košice výhodnejšie.
Lörinc pripomenul, že ešte v októbri 2016 sa pýtali mesta i Kositu, či plánujú niečo robiť s nelichotivým stavom kontajnerovísk, lebo sa obyvatelia často sťažovali na zápach i vyberanie odpadkov neprispôsobivými občanmi.
„Odpovedali, že nič také neplánujú, žiadna nová koncepcia nebude. Keď sme spustili petíciu, náhle otočili a povedali, že na začiatku roka 2017 predstavia úplne novú koncepciu,“ poznamenal petičiar.

Hromadenie odpadu a hygiena
Kontajnery pod zemou majú svojich zástancov i odporcov.
Christenko okrem výrazne vyšších cien podzemných kontajnerov považuje za podstatný mínus aj neporiadok vôkol nich.
Petičiari kontrujú, že vyššie sú len počiatočné náklady, ale návratnosť investície pre nižšie prevádzkové náklady je podľa nich do troch rokov.
Tvrdia, že odpad sa tak isto hromadí aj pred uzamknutými klietkami.
Iní kritici zas poukazujú na hygienický problém. Podľa nich neobchytajú kontajnery v klietkach neprispôsobiví ľudia, takže nie sú obyvatelia ohrození napríklad infekčnou žltačkou, či inými chorobami.
„Je to nezmysel hneď z dvoch dôvodov. Viacerí neprispôsobiví sa už dostali k univerzálnym kľúčom, takže pre nich uzamknutá klietka nie je prekážkou. Čo je z hygienického hľadiska ešte významnejšie, podzemný kontajner sa vyprázdňuje zospodu, teda nie cez otvor, ktorého sa dotýkajú ľudia, ale z klasického sa sype odpad aj cez poklop, ktorý musí človek odsunúť, aby tam mohol vysypať smeti,“ argumentoval Lörinc.

Argumenty petičiarov pre kontajnery v zemi
Benefity pre občanov
Zabraňujú šíreniu zápachu, keďže sú pod zemou, ktorá má konštantnú teplotu v zime, či v lete (okolo 10 stupňov).
Zabraňujú výskytu hlodavcov. Potkany sa tam jednoducho nedostanú a aj keby sa dostali, vo vnútri zahynú.
Zastavia nájazdy neprispôsobivých občanov. Každý výrobca má vlastný typ technológie a teda vedia zabezpečiť aj to, že do kontajnera sa nebude dať vliezť.
Sú odolnejšie voči požiarom. Vo vnútri nie je vzduch, a tak aj v prípade zapálenia kontajnera trvá hodiny, kým dôjde k požiaru, čo je dostatočne dlhý čas na príchod hasičov. Od cigaretového ohorku alebo pyrotechniky sa ani nemôžu chytiť pre zhutnený odpad a nedostatok vzduchu vo vnútri.
Výhody riešenia pre mesto Košice a Kosit
Znížené náklady na údržbu kontajnerov.
Znížené náklady na odvoz, nakoľko polopodzemné i podzemné sú 5- až 6-krát kapacitnejšie ako klasické kontajnery a nepotrebujú sa tak často vyprázdňovať.
Možnosť využitia “waste management-u”, t. j. automatického hlásenia naplnenia kontajnera. Smetiarske auto tak ide cielene, nie náhodne.
“Staré 1100-litrové” kontajnery sa môžu presunúť na iné miesta, kde poslúžia rovnako.
Pri rozumnom rozmiestnení sa ušetrí verejný priestor (napríklad na parkovacie plochy).
(ZDROJ: PETIČNÝ VÝBOR)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári