KOŠICE. V mestskej časti Lunik IX v marci odštartoval projekt Bachtalo dživipen. Rómske deti sa vďaka nemu naučia viac o zdravých jedlách, o dopravnej výchove alebo ako ošetriť drobné úrazy. Všetky témy majú spoločný cieľ, zlepšiť život a bezpečnosť v komunite.
Všetky aktivity projektu sa budú až do augusta konať na sídlisku Lunik IX. Henrieta Hrabovská, ktorá je autorkou projektu Bachtalo dživipen, čo v preklade z rómskeho jazyka znamená Šťastný život, tu pracuje ako sociálna pracovníčka komunitného centra už šesť rokov.
„Videla som, že sa tu veľmi málo pracuje s deťmi. Chcela som, aby mali viac informácií, čo sa týka bezpečnosti, hygieny, zdravia. A tak som zareagovala na výzvu Nadácie pre deti Slovenska.“ Spolu s mestom vznikol projekt, na ktorý nadácia vyčlenila 1 300 eur.
Nové vedomosti
Dokopy dvadsať detí sa stretáva každú stredu popoludní. Každý týždeň ich čaká iná téma prednášky: „Mali sme tu už školenie o prvej pomoci, o kriminalite, mestská polícia poučila deti, čo sú trestné činy, čo je to šikanovanie, ako uhasiť požiar. Mali sme už aj zdravé stravovanie, čo to sme si povedali aj o hygiene,“ vyratúva Hrabovská.
Všetky deti sú zo sociálne slabších rodín, no majú chuť niečo sa naučiť.
„Trošku bojujeme s tým, že deti rozprávajú väčšinou v rómskom jazyku a slovenčine veľmi nerozumejú, ale aj tento projekt im pomôže trošku sa v nej zlepšiť.“

Predsudky bokom
Helena Hrabovská začala s deťmi z Lunika IX viac pracovať už v minulom roku.
„Mám dcéru v ich veku, a tak som zabila dve muchy jednou ranou. Keď som vzala na výlet ju, vzala som aj ich.“
Kto by mal predsudky, skutočne nie sú na mieste. Deti slušne zdravia, dámam podržia dvere, ďakujú, prosia, ak sa dospelí rozprávajú, slušne čakajú.
Ich jediným „problémom“ je, že vyrastajú na Luniku IX.
Hrabovská však prízvukuje, že len preto na ne netreba zabúdať. „Keď sa im niekto venuje, hneď to vidieť. Chodievam s nimi na plaváreň, na dopravné ihrisko, na rôzne akcie v meste. Motivuje ich to správať sa inak. Vedia, že keď budú slušní môžeme ísť kamkoľvek a bude zábava.“

Potrebujú dobrovoľníkov
Ukočírovať dvadsať temperamentných detí je riadna fuška, ale autorka projektu sa nesťažuje. Len ju mrzí, že práve na výlety ich nemôže ísť tak veľa.
„Dvadsať detí a jeden dospelý, to je skutočne veľa. Veľmi by sa mi tu zišiel nejaký dobrovoľník. Vypomáha mi ešte jedna pani, ktorá je zamestnaná na verejnoprospešné práce, ale stále je to málo.“
Pomaličky sa jej darí presviedčať na spoluprácu aj rodičov detí: „Už dvaja oteckovia sa podujali, že budú s nimi pravidelne hrávať futbal. To je ich obľúbená činnosť. Vďaka peniazom z nadácie sme mohli kúpiť futbalové dresy a lopty, a tak sa u nás hráva pravidelne.“
Pokračovanie
Autorka projektu by bola rada, ak by Bachtalo dživipen pokračovalo aj po oficiálnom ukončení.
„Moja predstava je taká, že aj po ukončení budú tieto deti motivovať ďalšie deti, aby voľný čas strávili zmysluplnejšie.“
Zatiaľ sa to darí. Čisto chlapčenská zostava si pred každou prednáškou zopakuje, čo sa naposledy naučili.
Z rukáva sypú čísla na bezpečnostné zložky, aj čo sa stane, keď budú brať drogy: „Môžeme zomrieť,“ vykríkol pohotovo Patrik, ktorý na počkanie dokáže popísať aj postup ako ošetriť zlomeninu, kým sa dostaneme k lekárovi.

Výlet ako motivácia
Počas ostatnej prednášky sa chlapci naučili viac o správaní sa na ceste. „Motiváciou je výlet na dopravné ihrisko,“ dodala s úsmevom Hrabovská.
„Pripravil som si pre nich jednoduché značky, s ktorými sa môžu bežne stretávať, povieme si viac o prechádzaní cez cestu, o semafore,“ vymenúva mestský policajt, ktorý ich prišiel poučiť.
„Určite majú takéto aktivity zmysel, aj preto, že v tejto lokalite je zvýšený stret chodcov s autami. Prevencia je vždy dôležitá.“

Pre ich lepšiu budúcnosť
Okrem Mestskej polície sú do projektu zapojení sociálni pracovníci z Psycho-sociálneho centra, zdravotníci Červeného kríža a sociálni pracovníci Magistrátu mesta Košice.
Hlavným cieľom je naučiť deti novým skúsenostiam a zručnostiam, ktorými by sa sami dokázali neskôr aktívne a zmysluplne zapojiť do budovania ich lepšej budúcnosti.
„To všetko má zmysel, len je dôležité nemať predsudky. Oni sa učia od nás a my zas od nich,“ uzavrela Hrabovská.

Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári